[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

FULLEXTRA.HU OLDAL
A FACEBOOKON IS!

Könyvet szeretnél?

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.

Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!

Tagjaink könyveit itt rendelheted meg

Versműhely

Pályázati lehetőségek

Fullextra Arcképtár

Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó

Regisztráció
Legújabb:
: quietcool
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9080

Most jelen:
Látogató: 25
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 25

Támogatónk

Fullextra Szépségszalon
CÍMVÁLTOZÁS!
2016.jan.11-től
Bp.XVIII. Üllői út. 365.

Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

Ajánlott weblapok
· 1: Ararát
· 2: SOmannák
· 3: Hegedűs Csaba honlapja
· 4: Alkotó.lap.hu
· 5: magyarirodalom.lap.hu
· 6: Péter Erika honlapja
· 7: Egy lélek csillan
· 8: Harmatcsepp .. a lélek útján ...
· 9: Orbia
· 10: A Hegy - NeMo blogja
· 11: Gligorics Teru Versei
· 12: Fényfa
· 13: Haász Irén weblapja
· 14: vers zene.lap.hu
· 15: kortársirodalom.lap.hu
· 16: Végh Sándor személyes honlapja
· 17: Kaláka
· 18: Wendler Mária portál
· 19: Olvasás lap.hu
· 20: haiku.lap.hu

cheap cigarettes sorry.
Fullextra.hu: Fórumok

fullextra :: Téma megtekintése - "Mi a vers?" topic újraindítása

Tudnivalók.
Tudnivalók. 
Keresés
Keresés 
Taglista
Taglista 
Csoportok
Csoportok 
Belépés
Belépés 
Üzeneteid olvasásához jelentkezz be
Üzeneteid olvasásához jelentkezz be
Tartalomjegyzék » A Mi Költősulink

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához
"Mi a vers?" topic újraindítása
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
AndrisF
Standard User
Standard User

HozzászólásElküldve: 2017 Dec 14 Csüt 14:02    Hozzászólás témája: "Mi a vers?" topic újraindítása Hozzászólás az előzmény idézésével

Ezzel a hozzászólásommal, elemzésemmel, esszémmel már két kritikai folyóiratból kidobtak. Az elsőnél azért, mert a főszerkesztő nő kikérte magának, hogy lefőszerkesztő uraztam. A másodiknál azért, mert egy "olyan" lap nem közöl "csetrészletet".

Én szerintem a kérdés tartalmi oldala sokkal érdekesebb, és maga a kérdés a kérdések kérdése. Sok okosat irtak/írtatok. Lehet, hogy a témához mégis hozzá tudok járulni egy két új gondolattal. Ha nem haragszanak/haragszotok, én megtartanám az eredeti formát, kicsit formabontó. De higyjék el, mivel művészetpszichológia professzor vagyok, és a kutatásban nemzetközi szinten az "International Association of Empirical Aesthtics"-től 2002-ben Takarazukában megkaptam a világon elsőként az aktuális kutatásokért járó akkor alapított díjat, meg tudom bármely formátumban, követelményrendszerben írni a gondolatot. De így, ahogy keletkezett, a maga spontaneitásával számomra ez a nyers változat az igazi.

A vers (fészbuk csetrészlet)

Dániel Keres: Az meg lehetne kérdezni, hogy mitől lesz egy írás vers?
2016. április 16. 19:34

András Farkas: Ez egy igazán izgalmas kérdés. Jó helyen kérdezi Dániel Keres, mert én szinte csak nem szokványos verseket írok. Mindjárt posztba teszem, mert nagyon felizgatott a kérdés.

A következő versemben 4 soros versszakok vannak. Szinte kétszer nem ismétlődnek rímképletek, majdnem teljes rím (2. versszak), ölelkező rím (3. versszak), félrím (1., 4., 5., 7. 8. 9. versszak), szótagszám mindig 6. Biztos, nem a 6-os szótagtól lett ez a szöveg vers. Hanem az iróniától, "Lila Anna-bálon", "Lila temetőben". A kedvesnek "A szeme még nedves". És mi, ha egészségesek vagyunk, ezen röhögünk. Amit a vers a végén megpecsétel: "Csóközön s szerelem", és már a sok közhely után megtisztult a lelkünk, és átéltünk egyfajta katarzist, az ostobaság katarzisát, és könnyed, felelőtlen napunk lesz. Ez a vers ettől vers.

Giccs
1.
Lila szivárvány jött
Elfelejtve színét
Lila ködbe borult
Az összes szép emlék
2.
Amiben szerepelsz
Háttérben ha sunnyogsz
Középen mosolyogsz
Előtérben ujjongsz
3.
Lila keszkenőben
Lila szemfedővel
Lila Anna-bálon
Lila temetőben
4.
Egy fejfán a kendő
Ott felejte kedves
Feje mélyen hajlik
A szeme még nedves
5.
Így sírjuk át végleg
A nappalt, éjszakát
Nem tudjuk képzelni
Milyen lesz odaát
6.
A kezem, ha szorít
Téged lila fényben
Nem eresztelek el
A szerelmi kéjben
7.
Kívánom szerelmem
Adja nekem szívét
A szivárvány pedig
Nyerje vissza színét
8.
Az ibolya megvan
A kék, a zöld, sárga,
a narancs, a vörös
Az összes színt várja
9.
Pár lila ködben vár
Megoldás türelem
Meleg szív, merengés
Csóközön s szerelem.

A következő vers papír szélétől papír széléig tart, tehát un. prózavers. A primitív sírást kérdőjelezi meg, annak az őszinteségét. Mert a szívből jövő sírás az bonyolult, mint a siratóasszonyok éneke. A középső politikai szidalom, a rendszerváltás elszúrásáról, az kiemeli a kontrasztot a játékos igazi sírás szinkópáihoz képest. Itt a súlyos erkölcsi mondanivaló teszi verssé: "Parlament-ellenes demokráciát!!!".

Jeti vers

Jeti vagyok, mindenki látott, és senki. A lábnyomom tízezer éves. Téves, azt gondolni, hogy nem vagyok. Vagyok az Isten, a Mindenható Atya. Ti pedig söpredék pribékek. Még latornak sem jók, mert nem tudtok rendesen sírni. Ühüm-ühüm, azt ismétlitek. Pedig a sírás így kezdődik:

Tí-ririri-ririri-jáááá, Tí-ririri-ririri-jáááá, Tí-ririri-ririri-jáááá, Tí-ririri-ririri-júúúú, Tí-ririri-ririri-júúúú, Tí-ririri-ririri-júúúú, Tí-ri-rara-ró, Tí-ri-rara-ró, Tili-tili-lili-lóóóó, hmmm (levegővétel).

Tí-ririri-ririri-jáááá, Tí-ririri-ririri-jáááá, Tí-ririri-ririri-jáááá, Tí-ririri-ririri-júúúú, Tí-ririri-ririri-júúúú, Tí-ririri-ririri-júúúú, Tí-ri-rara-ró, Tí-ri-rara-ró, Tili-tili-lili-lóóóó, hmmm (levegővétel).

Egy hanggal mélyebben:

Sírjatok, mert nem én parancsolom. Sírjatok a szüleitekért, 48-ért, 56-ért, 89-ért. A vértelen puccsért, melyben az értelem megszakadt, s maradt a puszta harácsolás. A trógerség, a szemérmetlen győzelme az ész felett. A vastag arcbőrű néhány ügyeskedése. Mindenkinek kimaradt a dologból a népe. A demokrácia? Létrejött a plutokrácia, az új szívtelen, kegyetlen pártarisztokrácia. Párt? Az bitófára sem való, mert a bitót emberi erővel, munkával kell létrehozni. És a sok mihaszna, sok pénzért a lelkét odaadta. Szavazógépnek.

Parlament-ellenes demokráciát!!! Urakat le székből, csak széklábat faragni, majd jön egy új platóni állam. És elsöpri a sok vigécet. Hogy nyugodtan sírjatok:

Egy hanggal mélyebben:

Ismerjük Adynak a "Csák Máté földjén" c. versét. Itt össze lettek gyűjtve az akkori kiskirályok, és a nevük a vers. Zenél. Az abszurd irodalomba tartozó vers nagyon hatásos, átéljük a katarzist ÉS LÁTJUK, EZEN MÁR NEM LEHET VÁLTOZTATNI, EZ A TÖRTÉNELMI SZAKASZ EL LETT SZÚRVA. "Osztálylétszám 16. Jelen van 16. Nem hiányzik senki." Tehát egy rezignált, minden esetre a megelőzőtől eltérő hangulatunk lett. Ez a pszichés változás, esetleg a kiskirályok aktualizálása forradalmi gondolat. Ettől vers a szöveg.

Vad úri tatárok

Borsa Kopasz,
Csák Máté,
Aba Amadé,
Rátót István,
Kán László,
Babonics István,
Csák Ugrin,
Subich Pál,
Kőszegi Henrik,
Pok Miklós,
Agha István,
Ákos István,
Frangepán Duim,
Vejtehi Tivadar,
Dragutin István,
Vodocsai István.
Osztálylétszám 16.
Jelen van 16.
Nem hiányzik senki.

(Már hogy nem hiányoznak nekünk a kiskirályok.)

Az utolsó vers az formai újítás, háromszögvers. Mindig 7 sorból áll egy szakasz. Benne számtalan mászkáló rím, tehát sorközben is. A TRAGÉDIA, AZ ÖREG FÉRFI MEGRÁZÓ TETTE, HOGY FELTALÁLJA A PÁNSÍPOT, ÉS ANNAK TAPINTÁSA ÉS ILLATA SZEXUÁLIS ÖRÖMÖT AD NEKI. Az utolsó szexuális aktus legyen sikeres! "Fúdd meg a sípot emberül, Végedet fúvod." Az öregség tragikuma teszi verssé a játékos szavakat.

Kéjvers

Eljöttünk hozzád.
Figyeltük minden tetted.
Láttuk, amint a kéj szavát kerested.
Kimenekült a nimfa a kezedből, és náddá változott,
S te fogtad késed, és levágtad tőből,
És a vastagabb csőből
Pánsípot faragtál.

Gyatra tilinkót,
Mert hangot ad, mi gyász.
A harsogó kürtöt semmibe veszed,
A lágy oboát, a piciny pikolót, a fénylő trombitát lenézed.
A klarinétre, selymes fuvolára neheztelsz.
A csend helyett vijjogsz,
Mint halálmadár.

Mi végre hát?
Nagy levegőt veszel.
Kitágul a tüdőd, a sípot a szádhoz
Emeled, gyengéd az érintés a derékon, átkarolod nyomban.
És érzed a bőre lágy melegét.
Pézsma illatát beszívod.
Megfúvod remegőn.

Átfutja a tested
A kéj, az éj, a szenvedély,
Mikor volt ez utoljára, emléke éget.
Hamvas bőrének minden rezdülése jutalmad lesz eképp.
Csak el ne múljon ez a kéjteli érzés!
Fúdd meg a sípot emberül,
Végedet fúvod.

Összefoglalva, attól versek ezek a nagyon különböző dolgok, hogy az emberbe belelépnek, megtekerik az érzelmeit, ELJUTTATNAK VALAMIFÉLE KATARZISIG. TARTÓS HANGULATI, ISMERETI ÉS SZÁNDÉKI VÁLTOZÁST HOZNAK LÉTRE BENNED.

Tetszik • Hozzászólás • Megosztom

András Farkas: Én a dolog kognitív és érzelmi hatásától tettem függővé, hogy vers-e a szöveg. Sosem a formai sajátosságokat vettem figyelembe. Nos, most ha belegondolunk, hogy a japán és az indiai is versel, meg az ógörög, a szürrealista André Breton, vagy a dadaista Éluard, a futurista Marinetti, az ő képversével, Apollinaire a más értelmű gyönyörű képverseivel, akkor ácsi. Inkább azt kéne mondani, hogy az a vers, amit a költő annak nyilvánít. De ez túl alpári lenne. Én inkább a jó vers kritériumát adtam meg.

9 perce • Tetszik

Szólj hozzá...
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
Hozzászólások megtekintése elölről:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék » A Mi Költősulink Időzóna: (GMT +1 óra)
1 / 1 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban