[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 272
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 272


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Fullextra.hu: Amatőr Irodalmárok Klubja!


Amatőr Irodalmárok Klubja!
[ Amatőr Irodalmárok főoldala. | Regisztrálj! ]

Csatlakozz te is közénk! A tagjainknak lehetősége van saját írásaikat publikálni, és a többiekéhez hozzászólni.

Carmen Solitudinis
Ideje:: 04-06-2010 @ 01:04 pm

Leült a zongorához, és játszani kezdett. Hidegtől merev ujjai tétován, kissé ügyetlenül jártak a billentyűkön. Ahogy a kezét figyeltem, észrevettem, hogy a bőre száraz, itt-ott sebes is – valószínűleg túl sok időt töltött mostanában a szabadban, és kikezdte a téli szél.

Leírhatatlanul gyönyörű kép volt, bár magam sem tudtam, mitől. Egy sápadt, feketeruhás, csapzott hajú fiú a tizenöt éve bezárt és magára hagyott szálloda bárjának törött lábú, penészes zongoráján játszik egy szomorkás dallamot, keskeny, fagyoskodástól kékes ajkai keserű mosolyfélére húzódnak, arcára pedig ráncokat rajzol az ablakok repedéseinek árnyéka. Fogalmam sem volt, mi ebben a szép, de elfacsarodott a szívem, ahogy búvóhelyemről, a pult mögül figyeltem, ahová azért másztam be, hogy szerezzek egy emblémás kávéscsészét, mielőtt mások vinnék el az összeset. És ahol azért húztam össze magam a közeledő léptek zajára, hogy ne vegyenek észre. Elvégre ez magánterület, ha valójában nem is kell senkinek.

A fiú ujjai fokozatosan felmelegedtek, és a dallam lassacskán visszakapta eredeti lendületét. Még így sem ismertem fel, és szerettem volna megkérdezni, mi az, és megtudni, ki ez a fiú, aki félig megfagyva is úgy játszik, hogy sírni támad kedvem, és mit keres itt, és mi bántja, és… és a végtelenségig tudtam volna kérdezgetni, de nem mertem. Féltem, hogy ha megmozdulok, megtöröm a varázst. Inkább figyeltem, ahogy a hangok szétgördültek a vizes padlón, a szanaszét heverő bútorok között, amiket szétvertek a részegek, és megcsillanjanak a mindent beborító üvegszilánkokon.

Üvegszilánkok.

Apám, a vers- és zenerajongó üveges egyszer azt mondta: az emberi lélek olyan, mint az edzett üveg. Sokat kibír, de a megfelelő helyen elég egyetlen pici koppintás, és az egész apró szilánkokra hullik. Vannak, akik ilyenkor a darabkákon megtörő fényt figyelik, és az életnél is élethűbb képet festenek a bánatukról. Mások inkább a szavakat választják, és leírják, hogyan hullanak le a szilánkok.

És megint mások az üveg csilingelését hallgatják és mutatják meg. Őket nevezzük hétköznapiul zenészeknek.

A fiú szemében ott fénylettek a szilánkok, ujjai alatt életre kelt a széttörő üveg minden hangja. Együtt élt a hozzá hasonlóan meggyötört hangszerrel, ismerték egymás minden rezdülését, és csodás módon úgy tűnt, mintha az elfeledett zongora kicsit sem hangolódott volna le az elmúlt másfél évtized alatt. Pedig csupán percekkel ezelőtt én is próbálgattam rajta gyengécske tudásomat, és elszomorodtam, amikor meghallottam, mennyire hamis minden egyes hangja.

A dal végére ért. Gyengéden végigsimított a billentyűkön, lefújta a port a kottatartóról.

- Nincs szomorúbb dolog, mint egy hangszer, ami örök némaságra van ítélve – mondta halkan. Mivel nem nézett rám, azt hittem, csak magának, de néhány másodpercnyi szünet után felemelte a fejét, és felém fordult. – Ne bújj el.

Előmásztam, ha már úgyis lebuktam. Fogalmam sem volt, hogyan lehet folytatni egy ilyen társalgást, csak ácsorogtam esetlenül a pult előtt.

- Nagyon szépen játszottál – nyögtem ki, de bár ne tettem volna. Ezzel végképp aláírtam az idiótaságomról szóló nyilatkozatot.

A fiú arcán ismét megjelent a szomorkás mosoly, és odébb csúszott a zongoraszéken.

- Gyere, ülj ide.

Mellé telepedtem, mintha négykezest készülnénk játszani.

- Hallottam, hogy az előbb te is játszottál.

Ettől a kijelentésétől a fülem hegyéig elvörösödtem. Borzalom. Valaki, aki annyira jó, mint ő, hallotta a bénázásomat.

- Nem is volt olyan rossz – folytatta. – Csak hát… nagyon merev vagy.

- Merev? – kérdeztem vissza meglepetten. Én nem ezt a szót használtam volna magamra, amíg ott van például az „amatőr” vagy a „tehetségtelen”.

- Merev – bólintott. – Folyton számolsz. Egy-két-há’, egy-két-há’.

- Másképp hogyan… - próbáltam tiltakozni.

- Próbáld újra – vágott közbe. Nem tudtam eldönteni, ezt parancsnak vagy egyszerű kérésnek vegyem. – Úgy, hogy nem számolsz.

Elkezdtem, de az első pár ütem után megfogta a csuklóm.

- Nem – rázta a fejét. – Újra.

Megint nem volt jó. Szerettem volna elszaladni a megaláztatás elől, de már nem lehetett.

Harmadjára meglepően sokáig engedett játszani, de végül ismét leállított.

Negyedjére egy szót sem szólt, csak aranyoszöld szemeiben láttam, hogy már közelítek a megoldás felé. És valóban: a dallam már nem akadozott, a ritmusok nem bicsaklottak meg, nem ütöttem félre. Már az sem zavart, hogy mit szól a fiú, ha esetleg megint elrontom, megszállt valami megmagyarázhatatlan nyugalom, hittem benne (sőt, tudtam), hogy el tudom játszani, mégpedig tökéletesen.

Felállt mellőlem, mögém állt, és befogta a szemem. Nem láttam többé, hol jár a kezem a billentyűk felett, mégsem hibáztam. Minden tökéletesen a helyén volt a legutolsó hangig. Az még rezgett kicsit a levegőben, aztán eltűnt valahová, és csak a romos szálloda maradt – és azt már láthattam is, miután a fiú elvette a kezét a szemem elől. A kétségbeejtően hétköznapi látványtól elfogott valami különös szomorúság, mintha az ismeretlen zongorista tekintete tükröződött volna az enyémben.

- Hogy hívnak? – kérdeztem. Beszélnem kellett, hogy kibírjam a váltást.

Válasz helyett letett elém egy kézzel írt kottát, és ugyanazzal a mozdulattal megsimogatta a zongora tetejét.

- Ne hagyd magára – kérte.

Most én nem feleltem. Nem tudtam, hogyan menthetném ki a szerencsétlen hangszert, és van-e esély rendbe hozni, de azt igen, hogy meg fogom próbálni.

Elindult visszafelé, és amikor újra mögém ért, egy pillanatra a fejemre tette az egyik kezét. Aztán meg mertem volna esküdni, hogy szárnysuhogást hallok. Hátranéztem, hogy megnézzem, milyen madár ragadt benn, de nem láttam se madarat, se a fiút.

Megnéztem a kottát. A címe Carmen Solitudinis volt, a szerzője talán Ariel. De nem tudtam biztosan eldönteni, A vagy U van az elején.



Utoljára változtatva 04-06-2010 @ 01:04 pm


Hozzászólás írása
Hozzászólás írása
További
További
Irodalmár profil
Irodalmár profil
Üzenet küldés
Üzenet küldés

Posted Comments

Hozzászóló: Julianna
(Ideje: 04-06-2010 @ 04:31 pm)

Comment: A zene világa különös világ. Élvezettel olvastam a elenetet. :)))


Hozzászóló: naiva
(Ideje: 04-07-2010 @ 12:08 pm)

Comment: Nagyon tetszett már az előző novellád is... Mindkettő sejtelmes, olvasmányos! Élvezettel olvastam, ahogy szárnyra kelted a dallamot, majd az "angyalt" Jó! Szeretettel: Zsuzsi


Hozzászóló: a_leb
(Ideje: 04-08-2010 @ 12:28 pm)

Comment: Hu, ez nagyon jó volt. Élvezettel olvastam. aLéb


Hozzászóló: agnes
(Ideje: 04-08-2010 @ 04:27 pm)

Comment: Nagyon jól írsz! Tetszett nagyon. Szeretettel


Irodalom ©

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.23 Seconds