[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 312
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 312


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Fullextra.hu: Amatőr Irodalmárok Klubja!


Amatőr Irodalmárok Klubja!
[ Amatőr Irodalmárok főoldala. | Regisztrálj! ]

Csatlakozz te is közénk! A tagjainknak lehetősége van saját írásaikat publikálni, és a többiekéhez hozzászólni.

Farkas Bertalan űrhajós Göteborgban
Ideje:: 11-11-2016 @ 07:15 pm

Szovjet űrhajósok így köszöntötték Farkas Bertalant:

„Mi, szovjetek, Lajka kutyát küldtük ki az űrbe. A magyarok máris Farkassal jönnek!”

Megtisztelő érzés volt személyesen találkozni az egyetlen magyar űrhajóssal: Farkas Bertalannal. A göteborgi S:t Jakab református templom udvarán szállt ki a meghívó-vendéglátó „Kőrösi” elnökének, Csata Attilának kocsijából. Feleségem, Beáta is velem volt. Gyorsan elmeséltük a vendégnek, hogy Svédországba költözőben, autónkkal éppen azon a reggelen hajtottunk át Budapesten, amikor az ő ünnepélyes fogadására készül t a főváros és az egész Magyarország. 1980.június.16. volt a nagy nap.

Azt hiszem, az állatvilág teremtményei közül a madarakat irigyeljük legjobban. Repülni, száguldani, letekinteni a szédítő magasból: évezredes álma ez az embernek.

A SMOSZ meghívására érkezett Svédországba és sok magyar egyesülettel találkozott az űrhajós. A Kőrösi is megragadta az alkalmat, hogy vendégül láthassa Farkas Bertalant.Sokan jöttek el, hogy meghallgassák minden magyarok Bercijének előadását arról, hogy milyen érzés volt a madarakon is túltenni, a világűrből látni egész kontinenseket, hegyvonulatokat, tengereket: a Földet? - Kérem, mondja el, az azóta elmúlt harminchét évben érezte-e azt a megbecsülést, amiért a felkészülés során, majd pedig ott fent, vagy kint(?), olyan keményen megdolgozott?

- Harmadszor vagyok ebben az országban. Legelőször a svéd Hasselblad hívott meg, hiszen én az általuk kifejlesztett és gyártott készülékekkel megszámlálhatatlan adatot gyüjtöttem és gyakorlatilag körbe fényképeztem kis bolygónkat. Mondhatom, hogy sok meghívást kapok. Nem csak én, hanem általában mi, űrhajósok. Bárhová megyünk, hihetetlen nagy megbecsülésben van részünk. Leggyakrabban fiatalokkal, főiskolásokkal találkozunk, de mindíg nagy élmény szakemberekkel, tudósokkal megvitatni tapasztalatainkat, s hogy milyen legyen a jövő. Az elmúlt napokban számos városban találkoztunk érdeklődőkkel. Ezek között meglepően sok volt a gyermek. Fantáziájukat nagyon izgatja az űrhajózás. Itt kell megjegyeznem, hogy egy helyen kiszálltunk a kocsiból és legnagyobb meglepetésemre játszó, de egymásnak magyarul kiáltozó gyermekekkel hozott össze a véletlen. Hirtelen azt hittem, Magyarországon vagyok. Bolygónkon hét és fél milliárd ember él, ezek között mi űrhajósok valamivel több, mint ötszázhatvanan vagyunk. Én még a kilencvennegyedik voltam. A múlt évben is erre jártam. Svéd kollégám, Christer Fuglesang meghívására jöttem. A Nemzetközi Szövetség éves konferenciája ezalkalommal Stockholmban került megrendezésre. A svéd király is fogadott minket. Elékezetes volt, amit mondott: „Irigylem az űrhajósokat, mert amikor elindulnak a világűr felé, egy népet, egy hazát képviselnek. Amikor pedig épségben, egészségben visszatérnek a Földre, akkor az emberiség hajt fejet előttük”.

- Ezt a gondolatot azóta is megosztom azokkal, akikhez beszélhetek - tette hozzá Farkas Bertalan.

Bevallom, már vártam, hogy feltegyem az izgalmas kérdést:

- Az űrhajózást mindíg is nagy figyelem kisérte. Ezt alaposan kihasználva, a média gyakran szórakoztat minket meghökkentő információkkal. Ezek szerint a legtöbb űrhajósnak volt élménye odakint, mintha idegenek figyelték volna munkájukat. Farkas Bertalannak volt ilyen élménye?

- Bármely kontinensen járok is, erre a kérdésre mindíg válaszolnom kell. Én nem találkoztam senkivel, én nem láttam semmit, amely földön kívűli, vagy megmagyarázhatatlan eredetű jelenségnek lenne nevezhető. Egyetlen űrhajós társamtól, kollégámtól sem hallottam történetet, vagy célzást ilyen élményre. Természetesen el tudom képzelni, hogy a világmindenségben vannak bolygók, ahol az értelmes élet bizonyos formája kialakult. Még olyanok is létezhetnek, akik tudnak az emberről. Nem hiszek az UFO-kban.

- Végezetül azt szeretném megkérdezni, mit szeretne tudatni a Híradó olvasóival?

- Gyakran járok Erdélyben, barátaim élnek ott. Svédországban pedig az egyik legfantasztikusabb élményem az itt élő magyarok és gyermekeikhez fűződik. Az, ahogyan ápolják a magyar hagyományokat és még inkább azt, hogy gyermekeiket megtanítják a magyar nyelvre. Ez csodálatos dolog.

- Köszönöm szépen.

- Még egy mondatot szeretnék mondani. Mindannyiuknak kozmikus egészséget kívánok. Nagyszerű érzés, amikor a beszélgetések során magyarul kapom a kérdéseket és én magyarul válaszolhatok rá.

Farkas Bertalan 1949-ben született. Pilótaként az akkor legmodernebb MIG 21-es vadászgépeken repült összesen több, mint 1500 órát. Gyakran 16-18000 méteres magasságokban, 2400 km/óra sebességgel. 1972 és 77 között a Pápai Vadászrepülő Ezred aranykoszorús pilótájaként élt és dolgozott, amikor űrhajósnak jelentkezők közül orvosok választottak ki a sok közül négy magyar pilótát, köztük Farkas Bertalant is. Nehéz évek következtek. A Csillagvárosban (Moszkvától 40 km.) a kiválasztott négy magyar pilóta közül már csak Magyari Béla és Farkas Bertalan kezdte meg a felkészülés rendkívül nehéz munkáját. A repülés mellett a legkülönbözőbb elméleti tanulmányok mellett az úgynevezett túlterheléses, a túlélési és a legkülönbözőbb gyakorlatok ismételt elviselését kellett átélniük.

A Szojuz típusú ürhajók már a 60-as évek végétől használatban voltak és megbízhatóságuk egyre fejlődött. Farkas Bertalan Valerij Kubaszovval a Szojuz-36 fedélzetén 1980.május.26-án emelkedett földkörüli pályára. Az űrhajójuk két nappal később kapcsolódott össze a Szaljut-6 űrállomással, ahol Leonyid Popov és Valerij Rjumin fogadta őket arcukon széles mosollyal. Maga a Szaljut-6 akkor már majdnem három éve keringett a Föld körül és szolgálatban volt egészen 1982 nyaráig fedélzetén több magyar műszerrel, többek között a Pille nevezetű sugárzásmérővel, amely a mai napig használatban van a Nemzetközi Ûrállomáson.

Farkas Bertalan 1980 júniusában megkapta a Szovjetúnió hőse, majd a Magyar Népköztársaság Hőse kintüntetést. Szülővárosának, Gyulaházának díszpolgára. Az űrhajósok több nemzetközi szövetségének alapító tagja, űrhajózási kutatócsoportok munkatársa.

A göteborgi közönség igen nagy szeretettel fogadta. Szerély személye előadásával még közelebb került hozzánk. További, jó egészségben töltött, sikerekben gazdag életet kívánunk neki.

Maróti László Göteborg



Utoljára változtatva 11-11-2016 @ 07:18 pm


Hozzászólás írása
Hozzászólás írása
További
További
Irodalmár profil
Irodalmár profil
Üzenet küldés
Üzenet küldés

Posted Comments

Hozzászóló: szusi
(Ideje: 11-12-2016 @ 11:18 am)

Comment: Írásod kapcsán eszembe jutott, hogy idehaza, nagyon rég óta, nem hallok róla semmit. A miérteken gondolkodom...


Hozzászóló: PiaNista
(Ideje: 11-12-2016 @ 12:49 pm)

Comment: Pedig ez volt az elsô kérdésem. Köszönöm az olvasást. Üdvözlettel: PiaNista


Hozzászóló: szusi
(Ideje: 11-12-2016 @ 03:18 pm)

Comment: https://hu.wikipedia.org/wiki/Farkas_Bertalan_(%C5%B1rhaj%C3%B3s) Gondolom olvastad. Én nem látok itt olyan fenenagy elismeréseket, a rendszerváltás után különösen nem.


Hozzászóló: PiaNista
(Ideje: 11-12-2016 @ 05:44 pm)

Comment: Kedves Szusi, igen, én is olvastam és talán éppen ezért éppen errôl szólt az eslô kérdésem. Kösz szépen. PiaNista


Hozzászóló: Sohamadar
(Ideje: 11-14-2016 @ 02:25 pm)

Comment: Emlékszem, amikor repültek. Gimnazista voltam, és persze, hogy nagyon izgatott a téma. Hiába lány az ember gyereke, mégis felmerül benne az álom, hogy talán egyszer... már miért is ne lehetne űrhajós egy lányból? Gyűjtöttem a cikkeket, úgy emlékszem, az Élet és tudományban jelent meg egy nagyon korrekt írás Farkas Bertalan űrutazásáról, talán még riport is volt ugyanott... összemosódnak a számtalan évvel ezelőtti dolgok, a lelkesedést azonban mind a mai napig őrzöm a szívem mélyén. Nagyon örültem írásodnak, mert én sem értem, vajon miért hallgattak el nem is olyan sokkal Bertalanék útját követően a tudósítások? Végtelenül hálás vagyok riportodért, hiszen azt sem tudtam mind a mai napig, mi lett Farkas Bertalan sorsa, él-e hal-e? És őszintén kíváncsi lennék, mi lett Magyari Bélával, akit mérhetetlenül sajnáltam, hiszen ugyanazon a felkészülésen ment át, és egy ideig még kósza hírek voltak arról, talán ő is kijuthat majd az űrbe... Ám ehelyett maradt a néma csend. Köszönöm választott témádat, nekem nagy örömet okoztál írásoddal. Marcsi/NeMo/Sohamadár


Hozzászóló: PiaNista
(Ideje: 11-14-2016 @ 05:09 pm)

Comment: Kedves Sohamadar, megértelek. Én nem lettem volna alkalmas ûrhajózásra (zongorázom és hasonlókból is éltem), de ezgész életembern foglalkoztatott az ûkutatás, meg minden, ami ezzel kapcsolatos. Ezért megérthetted, hogy nekem ez volt az elsô kérdésem. Igazán nem is válaszolt rá, illetve arról beszélt, hogy a világon mindenütt nagyra becsülik az ûrhajósokat. Rlgondolkoztató. Magyari Béla szinte egyidôs a Farkas Bertalannal. Mindketten 49-ben születtek. Köszönöm szépen az olvasást és a h.sz.-edet. Üdvözlettel: PiaNista


Hozzászóló: Sohamadar
(Ideje: 11-15-2016 @ 07:14 pm)

Comment: :) Egem is foglalkoztat maga a világűr, és persze az űrkutatás is mind a mai napig. Talán ezért lett az egyik kedvenc műfajom a Sci-Fi (mind a mai napig), és az egyik legkedvesebb filmem az Apollo 13, ami egyáltalán nem sci-fi :) Azt gondolom, mindnyájan szívesen bámuljuk a csillagokat tiszta éjszakákon. Épp a minap néztem fel az égre, amikor az őszi szünetet gyermekeimmel Pécs mellett egy lovastanyán töltöttük: soha ilyen tiszta égboltot, lélegzet elállító, ahogyan úgy borul föléd az égbolt milliárdnyi csillagával, mint egy apró arany pöttyökkel hímes kupola. Sehol egy mesterséges fény, a levegőt harapni lehet. Vajon milyen az űr, ha ott vagy a közepén? Gondolom tízezerszer ennyi sziporkával áld meg és állítja el a lélegzetedet... Hát... fiatalként álmodoztam, ma a karosszékből élvezem a legújabb számítógépes animációkat, ha épp időm engedi... de soha nem jutok el erre a határok nélküli csodahelyre. Irigylem egy kicsit Farkas Bertalant... mint ahogyan azt gondolom, sokan mások is :)


Hozzászóló: a_leb
(Ideje: 11-15-2016 @ 07:34 pm)

Comment: Olvastam a riportodat, és örömmel tettem, mert hogy azt gondolom, például Farkas Bertalan és Magyari Béla is a velünk élő történelem. aLéb


Hozzászóló: PiaNista
(Ideje: 11-15-2016 @ 11:49 pm)

Comment: Kedves Marcsi, aztán meg ott volt nektek a Superhold, amit én az idôjárás miatt csak ma láttam. Telihold és egészen közel. Annak idején láttam a Haley-üstököst, korábban pedig egy teljes nap-, és egy teljes holdfogyatkozást. Ennyi jött össze életemben. 78 év. Közben állandóan a nagy érdeklôdésem. ¨üdvölettel: PiaNista


Hozzászóló: PiaNista
(Ideje: 11-15-2016 @ 11:51 pm)

Comment: Kedves Béla, köszönöm az olvasást, de ez a két velünk élô történelem nagyon ritkán kerül palettára. Üdvözlettel: Laci PiaNista


Irodalom ©

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.31 Seconds