[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 93
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 93


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
vegyszerek az ételben..
cirimok

És itt a probléma. Hogy benne marad, és mi megesszük...


MEgEszEd-E vEgyszErEmEt?

Egyperces rege, melyben felfedem: rettegett E-ket beletekbe helyezve tespedjetek-e.
A feleségem nyakon vágást ígért, ha tovább mekegek, s ezt nála ajánlatos komolyan venni...
Szóval a nagybetűs E, ami a nagybetűs É-telünket, de nem feltétlen É-letünket hivatott feljavítani.
Mi az az E? Ez-e, vagy az-e?
Jajj, a nyakam…
Szóval volt valaha egypár emberke, akik kitalálták, hogy a gyengusz kajákat megspékelve ezzel-azzal egész ehetők lesznek. Léteznek ugyebár az aromák, melyekkel bármit, de szó szerint bármit belénk tudnak magyarázni, az állományjavítók, amikkel vágható lesz a víz (lásd párizsi), és mint vegyész állíthatom, a lehetőségek (vegy)tára végtelen.
Sokan és sokféle szeméttel adalékolták az ételeket, de aztán jött a Mindenható EU, és fejcsóválva rendbe tette az adalékipart. Legalábbis egy időre, és csak őszerinte. Mert hát az eredeti rendszert a piac térbeli és mennyiségi terjeszkedése pillanatok alatt szétfeszítette, és a vállalati jogászok hadait is megdolgoztatták a pénzükért. Az adalékoknak eredetileg engedélyezett 400 hely nagyon hamar betelt, és a 300 újabbat is tenni kell valahova. Bőrünkön érezhetjük, hogy a rendszerváltás előtt kapható mintegy kb. 5000 féle élelmiszerből ma már 55.000-nél is több lett, a multik benyomultak, és dömpingáraikkal pikkpakk tönkretették a többnyire helyi erőkkel, helyben termelt termékeket feldolgozó kisvállalkozásokat. Közeli példa a hatvani cukor- és konzervgyár. 108 évig renekül termelt, aztán hirtelen felesleges lett. Ma a nyomai sincsenek, a helyét is sóval hintették be. Ne higgyük, hogy a világszerte kapható több millió féle kajának alig 400 adaléka van. Hiszen a hivatalos álláspont szerint adalék:

"minden olyan természetes vagy mesterséges anyag -tekintet nélkül arra, hogy van-e tápértéke vagy sem-, amelyet élelmiszerként önmagában általában nem fogyasztanak, alapanyagként nem használnak, hanem az élelmiszerhez az előkészítés, a kezelés, feldolgozás, csomagolás, szállítás vagy a tárolás folyamán adnak hozzá abból a célból, hogy a termék érzékszervi, kémiai, fizikai és mikrobiológiai tulajdonságait kedvezően befolyásolják. Hozzáadása azt eredményezheti, hogy önmaga vagy származéka a termék összetevőjévé válik."

És itt a probléma. Hogy benne marad, és mi megesszük. Az egész világon Magyarországon legmagasabb a rákos esetek aránya, és naponta 90 magyar ember hal bele valamely ráktípusba. Első a tüdőrák, második a vastagbélrák, harmadik a gyomorrák. A gyomor érintkezik hosszabban először a lenyelt dolgokkal. A vastagbél szerepe az, hogy a feltárt gyomortartalomból minden használható anyagot kiszívjon, annak víztartalmával. Itt kerül a vérkeringésbe a legtöbb vegyszer. Meglepő, hogy tönkremegy?
De mit is takarnak az E-kódok?
Az eredeti besorolásban:
E100-tól a természetes és mesterséges színezékeket,
E200-tól a legkülönfélébb tartósítószereket,
E300-tól az antioxidánsok, emulgeátorok és savanyítószereket,
E400-tól a sűrítő és zselésítőszereket jelölték.

Miért is kellenek ezek?
- Hogy a termékeket tetszetősebbé, ezáltal jobban eladhatóvá tegyék. (olvasd csak el a hálós narancs címkéjét! Ráírják –mert muszáj ráírniuk- a színezék nevét, amivel az amúgy igen hóka nari szép színes lesz.)
- segítenek leplezni a minőségi hibákat, s az ehetetlen trutyit ízfokozókkal, édesítőszerekkel, aromákkal tömjék gyermekeink arcába nem szabad konkrét neveket írnom, de végtelen a sor.).
- Olcsóbbá teszik a termelést, és így a drága alapanyagok kiváltásával még nagyobb hasznuk legyen,
- Növelik a termék elállóságát, szállíthatóságát, lehetővé téve az argentin alma, marokkói eper, fokvárosi szőlő, spanyol cseresznye behozatalát.

Általában elmondhatjuk, hogy egy termék minél több feldolgozáson megy át, minél távolabbról érkezett, minél kevesebb köze van valami természetes dologhoz, minél csicsásabb, annál több vegyszert kapott, és annál több hulladékkal járt mind az előállítása, mind a csomagolása.
Itt még nem említem a génpiszkált dolgokat, megteszik helyettem a többiek. Csak arra szeretnék rávilágítani, hogy az adalékok valója ijesztő is tud lenni. Mert például a híres kólamárkákban foszforsav van, amit a köznapi életben rozsdamaróként alkalmazunk (Pl. a Cseszkó gazdaságos kóla pH-ja 2 körül van, vagyis erősen savas. Kiválóan alkalmas csatornatisztításra, rozsdamarásra és tímároknak bőrcserzésre. Fogyasztásra kevésbé.). A reggeli italok tejre emlékeztető lötyije az autóbelsőben végigkenve eltömíti a pórusokat, s a gumit jóval ritkábban kell pumpálni. Vagy hogy a fagyikban, jég(k)rémekben levő karragén a fókazsír és a tüdőrákos köpet keverékére emlékeztet. És mi, gyermekeinkkel együtt imádjuk ezeket…
Gusztustalan? Ugyan. A többi vegyszer elfeledteti velünk, mit is eszünk. Kivéve persze, ha a magyar lakosság élelmiszer-allergiás 45%-ához tartozunk. Vagy ahhoz az 5%-hoz, akik kiböngészik a világ legkisebb betűivel szedett összetevőket, és próbálják elkerülni a nagyon gázosakat. Vagy ahhoz a 0,1%-hoz, akik tudják, hogy egyes kajákban kénsav (akkusav) is lehet, s a savanyúságot szabályozó nátrium-citrátot egyébként véralvadás-gátlóként használják. Ellenpélda: a C-vitaminnak is van E-száma…

És hogy mennyit számít kicsivel több vagy kevesebb vegyszer? A nyugati határok megnyílásával, az emlékezetes fagyasztóládás-kalandozások után ötödére csökkent a gyomorrák gyakorisága, mert a tartósítószeres befőttek és a füstös-nitrátos húsok kiszorultak a fagyasztásos tartósítás javára.
Ne várja tőlem senki azt, hogy felsoroljam az illetékes E kódokat. Sok oldalon írhatnám, mi mit okoz, de vannak e célra tudományos alaposságú kiadványok. Addig is ajánlom mindenki figyelmébe az Egyesület irodájában ingyen hozzáférhető nagyszerű kiadványokat, Pl.: Eledel-E; melyeknek nagy részét a HUMUSZ adta ki.
Akit pedig tudományos alaposság jellemez, annak ajánlom az Öko-Test Verlag (Ditzingen, Németország) kiadványát, „az élelmiszerek adalékanyagai” címmel. Még nem sikerült megszereznem, de megrázó könyv lehet „A leves hazudik!”.
Addig is próbáljunk nem bedőlni a reklámoknak, a bevásárlásokhoz vigyünk erős nagyítót, kémiai lexikont, és ami túl sok összetevőből áll, helyből dobjuk vissza a polcra.
Saját, és gyermekeink egészségéért.
Embertársainkért.
Jövőnkért.

Utóirat: Meglepő módon a nagyobb élelmiszergyártók pici része, illetve a szinte ismeretlen kis gyárak kezdenek vegyszermentesek lenni. A Lidl-ben találtam több olyan terméket, melyek gyümölcsből és cukorból készültek, illetve hőkezeléssel tartósították, vagy gyümölcslével színeztek. Talán mégis van remény?
Ideje: Február 24, vasárnap, 20:28:35 - Administrator

 
 Nyomtatható változat Nyomtatható változat  Küldd el levélben! Küldd el levélben!
"vegyszerek az ételben.." | Belépés/Regisztráció | 4 hozzászólás | Search Discussion
Minden hozzászólás a beküldő tulajdona. Nem feltétlenül értünk egyet velük, és nem vállalhatunk felelősséget a hozzászólások tartalmáért.

Névtelenül nem lehet hozzászólni, kérjük regisztrálj

Re: vegyszerek az ételben.. (Pontok: 1)
- trendo (trendo@citromail.hu) Ideje: Február 26, kedd, 09:21:42
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Nagyon jó, hogy felveted a témát. Az asszony pont egy hete kapott kiütéseket, egyértelműen az ételízesítőknben levő naátrium-glutamáttól.



Re: vegyszerek az ételben.. (Pontok: 1)
- Anna1955 (anna.lorinczi.l@gmail.com) Ideje: Március 01, péntek, 06:28:08
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Hát igen. A nagymama krumpli levese, ízletes volt csak a zöldségtől amit a kertből kihúzott a földből frissen. Ma sajnos ezt nem mondhatjuk el, mert íztelenné, szagtalanná vált minden növény amit a zöldségesnél kap az ember. Egy biztos, látványra nagyon szép. De ilyen lett az egész világ minden területen. Nem a tartalom számít, csak a külcsín. Így lesznek híresek és gazdagok, az üresfejű celebek, és így nem jut normális műsorra pénze a TV-nek sem. No elkalandoztam, de cikked késztetett erre. Nagyon tetszett. :)))



PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.36 Seconds