[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 310
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 310


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Szilánkok - Irodalmi évfordulók: Tersánszky Józsi Jenő
Suba

125 éve született Tersánszky Józsi Jenő. Jól sportolt, vonzódott a festészethez, de leginkább a vele járó „bohémság”. Budapesten elkezdte a jogi egyetemet is, de hamar kimaradt, mert elmulatta a rávalót.






Tersánszky Józsi Jenő
(Nagybánya, 1888. szeptember 13. - Budapest, 1969. június 12.)

Nagyon sokan akkor találkoztak a nevével, amikor olvasták ( hallották, látták) Misi Mókus kalandjai című meseregényét, amely nagyon sok nemzedék számára kedves emlék lett.
Addig azonban hosszú utat járt be. Polgári családban született 1888-ban szeptember 13-án. Jól sportolt, vonzódott a festészethez, de leginkább a vele járó „bohémság”. Budapesten elkezdte a jogi egyetemet is, de hamar kimaradt, mert elmulatta a rávalót.
A Nyugat című irodalmi folyóirat - Osvát Ernő - felfedezettje lett: 1910-ben itt publikálta első novelláját. Elbeszéléskötetét is a Nyugat adta ki egy évvel később. 1914 és 1918 között harcolt az első világháborúban. Hadi élményeiről tudósította a Nyugatot, és itt jelent meg a Viszontlátásra, drága... című kisregénye 1916-ban. A hírnevét meghozó írást Ady az első magyar háborús regénynek tartotta. Tersánszky 1918-ban olasz hadifogságba esett. Csak egy évvel később ért Budapestre.
A nélkülöző író 1921-ben az Erzsébet hídról a Dunába ugrott, de megmenekült. Még ebben az évben megnősült. Ugyancsak 1921-ben jelent meg a Kakuk Marci ifjúsága című regénye. Címszereplője lett a legnépszerűbb hőse: a Kakuk Marciról szóló regényciklust húsz évig írta. A 1920-as években sorra jelentek meg novellái és kisregényei, köztük A céda és a szűz (1924), amelynek megjelenése után szemérem elleni vétség miatt perbe fogták, és két hónapra ítélték. 1929-ben jelent meg a háborús témájú, A margarétás dal című kisregénye.
1929 és 1934 között négyszer kapott Baumgarten-díjat. Kihasználva zenei tehetségét is, az 1930-as évek elején egy sajátos színházi társulatot alapított, a Képeskönyv Kabarét: groteszk, zenés számokkal léptek fel kabarékban. 1939-ben Tersánszky zenehumoristaként is szerepelt.
A második világháború idején zsidókat bújtatott, köztük saját feleségét is. A háború után meg-próbálta felújítani kabaréját, majd a Magyar Rádió Gyermekújság rovata alkalmazta.
Az 1950-es évek elején műveit nem közölték, ekkor fordult a gyerekirodalom felé.
1956-tól a Magvető Könyvkiadó megindította életműsorozatát.
Tersánszky hősei bohémek, csavargók, a függetlenségüket védő, öntörvényű figurák. Az írót mindvégig foglalkoztatták a társadalmi képmutatás különböző megnyilvánulási formái, alakjai ez ellen lázadnak a maguk pátoszmentes és többnyire öntudatlan módján. A regények cselekményszervező ereje inkább a véletlen vagy az ösztönszerűség, kevésbé a lélektaniság. A regények fordulatosak, izgalmasak, tele kalanddal, a szövegben mindig megbúvó humort erősítő anekdotákkal, derűs, életigenlő játékossággal. A regények szerkezete és elbeszélésmódja a modernség előtti prózával rokon. Előbeszédszerű előadásmódjuk ugyanakkor jóval változatosabb, több rétegű, mint elődeiké.
Kakuk Marci, a csavargó - akinek alakját sokszor azonosítják a szerzőével - összetett, több nyelvi rétegből formálódott természetes hangja a társadalmon kívül rekedt hős sajátos gondolkodásmódját mutatja. Egészen más világérzékelést mutat például az említett két háborús regény női elbeszélőinek - egymástól is erősen különböző - nyelve.

A Kép Képeslap Koffán Károly felvétele 1960-as évek MNM.
Ajánlott irodalom: Rónay László: Tersánszky Józsi Jenő. Bp., 1983.; Virgonc szavak virgonc királya. In memóriám Tersánszky Józsi Jenő. Szerk., vál. Tarján Tamás. Bp., 1999.


Ideje: Szeptember 11, szerda, 22:08:22 - Administrator

 
 Nyomtatható változat Nyomtatható változat  Küldd el levélben! Küldd el levélben!
"Szilánkok - Irodalmi évfordulók: Tersánszky Józsi Jenő" | Belépés/Regisztráció | 0 hozzászólás
Minden hozzászólás a beküldő tulajdona. Nem feltétlenül értünk egyet velük, és nem vállalhatunk felelősséget a hozzászólások tartalmáért.

Névtelenül nem lehet hozzászólni, kérjük regisztrálj

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.27 Seconds