[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 161
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 161


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Gondolkodó: 1984


"Aki uralja a múltat, az uralja a jövőt is; aki uralja a jelent, az uralja a múltat is"


Az én Nagy Könyvem Orwell 1984-e. Iszonyatosan jó könyv. Ha valamire elmondható ez a jelzős szerkezet, akkor erre a regényre ez elmondható.
Emlékszem, amikor elolvastam (többször egymás után) teljesen kifordított magamból. Nemcsak az elmémre, de még az ízlelőbimbóimra is hatással volt; onnantól kezdve másként éreztem a valódi cukorral édesített feketekávé ízét. Nagyon tetszett. De miért? Hiszen nincs olyan könyv, amely ennyire lehangoló volna. Nincs olyan regény, aminek a vége ennyire szomorú és kétségbeejtő lenne, mint ennek. Valóságos anti-hepiend!
Nem akarom most, még felvázolni sem, a regény tartalmát, mert biztos vagyok benne, hogy mindenki olvasta, aki most a teleképre, vagyis, mit is beszélek, a monitorra meredve olvassa ezt a szöveget. Csak néhány vonatkozást, összefüggést és tanulságot szeretnék levonni, csak úgy a magam agyából kiindulva. (Sejtem ugyanis, hogy egy ilyen nagy könyvnek, hatalmas irodalma van; amikor a Google-ba begépeltem, valami 200 ezer találatot hozott. Úgyhogy, úgy döntöttem nem olvasok el semmit, amit eddig az okosok leírtak róla.)
Tehát visszatérek az eredeti kérdésre: miért tetszett? Nem tudom! Sötét világ, sötét vég. Mert mi történt? A Szerelem (amiről tudjuk, hogy mindent legyőz) és a Halál párviadalából a Halál kerül ki győztesen. A szerelmesek elárulják egymást. Hogy is vagyon írva?:
„Csak önmagával törődik.
- Csak önmagával törődik - visszhangozta Winston.
- S aztán többet már nem érez ugyanúgy a másik iránt.
- Nem - felelte Winston. - Már nem érez ugyanúgy iránta.
Úgy látszott, nincs több mondanivalójuk.”
Tehát a Szerelem (Szeretet, Barátság; tetszés szerint behelyettesíthető) csődöt mond a Halál (természetesen az erkölcsi halál) ellenében. A puskagolyóként pofádba repülő patkány ellen nincs orvosság. De az arckirágó patkány, mint meggyőző erő az orwelli, brutális diktatúrához passzol. Máshol, máskor ennél sokkal enyhébb eszközök is elegendőek.
Tragédia a javából! Szomorú vég katarzissal. De miből ered a katarzis? – teszem fel magamnak a kérdést. Winston és O’Brien párbeszédéből idézek: - Nem. Csak hiszek benne. Tudom, hogy fel fogtok sülni. Van valami a világegyetemben - nem tudom, mi: valami szellem, valami elv, amelyet sohasem fogtok legyőzni.
- Hiszel Istenben, Winston?
- Nem.
- Akkor hát mi az az elv, amely le fog győzni bennünket?
- Nem tudom. Az Emberi Szellem.
Hát ezért. Meg a megnyugvás, a mérhetetlen megkönnyebbülés, hogy nekem nem kell egy ilyen világban élnem; hogy nem kell választanom Szerelem és Halál között; hogy nem ilyen világot élünk. Megkönnyebbülök, hogy az orwelli világ mégis csak egy szimpla utópia, egy sötét fikció; vigye el az ördög! De vajon tényleg így van? Kétségtelen, hogy az a fajta diktatúra nem történt meg. Van ugyan még néhány állami diktatúra, néhány őskövület; Kuba, Észak Korea stb., de azok nem olyan brutálisak, mint a regényben.
De mi van, az un. mikródiktaturákkal? A kisközösségiekkel? A családival, a munkahelyivel? Ezek körül vesznek minket, ezekben élünk. Ezek a valóságos, objektív diktatúrák. De vannak ennél kacifántosabbak is. A kommunikációs diktatúrák, amelyek úgy néznek ki, mintha demokráciák lennének, a benne létező egyedek, úgy is érzik; önként és dalolva tevékenykednek, nyüzsögnek, és ha valaki meg is sejti, hogy valami nem stimmel; egy Szem rámered, inkább hallgat.
Miért tetszett a könyv? Mert nekem hatalmas tanulságot adott. A legnagyobb dolog a világon, megőrizni emberségünket, a legnagyobb harc a diktatúrák elleni harc, a legnagyobb erő a morális, erkölcsi erő. Mert bizony most is előfordul, hogy választani kell Szerelem és Halál között. Sokan észre se veszik, hogy választanak, és azt sem, hogy a Halált választják; nincsenek tudatában, azt hiszik, természetesen és helyesen cselekednek. Akik így cselekednek, azok nem értették meg 1984 valódi üzenetét, olvastak, de nem értettek. Én olvastam és értettem.
És a Szerelmet választottam.
Akik pedig nem, azok merengjenek el az alábbi pár soron: „… lehet, hogy csak a hasonló hangok által felidézett emlék volt - valaki ezt énekelte:
Lombos gesztenyefák alatt
Eladtál s eladtalak...
Kibuggyantak a szeméből a könnyek.”
Ideje: április 21, csütörtök, 20:16:44 - Paulus

 
 Nyomtatható változat Nyomtatható változat  Küldd el levélben! Küldd el levélben!
Vissza Rovathoz

All Fullextra

"1984" | Belépés/Regisztráció | 11 hozzászólás | Search Discussion
Minden hozzászólás a beküldő tulajdona. Nem feltétlenül értünk egyet velük, és nem vállalhatunk felelősséget a hozzászólások tartalmáért.

Névtelenül nem lehet hozzászólni, kérjük regisztrálj

Re: 1984 (Pontok: 1)
- bla (bla@gportál.hu) Ideje: április 21, csütörtök, 20:50:12
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Tudod Paulus a diktatúrákat úgy is fel lehet fogni, hogy a többség eszközei a kisebbség felett. Ez csak a kisebbségnek jelent diktatúrát, akik nem fogadják el a többség szabályait, míg a többség demokráciának éli meg ugyanezt. Nagyon viszonylagos minden, s a társadalmi abszolut igazságok igen ritkák, általában relatívak inkább, s időnként az is kiderül, hogy nem is igazságok, csak véltek...
Orwell könyve valóban jó, jó a választásod, bár én a Malevilre adnám voksomat!


  • Re: 1984 - Paulus Ideje: április 21, csütörtök, 21:34:56
    • Re: 1984 - bla Ideje: április 21, csütörtök, 22:08:23
      • Re: 1984 - Paulus Ideje: április 23, szombat, 21:23:04

Re: 1984 (Pontok: 1)
- BB Ideje: április 21, csütörtök, 20:55:11
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Egy mély virtuális fejhajtás gondolataid és soraid elött!
Úgy hiszem nagyon kevesen tudtak valaha olyan emberien,
és nem elrettentően irni a borzalmakról, a fájdalmas választásokról, mint Orwell. Én ugyan a 'Hódolat Katalóniának' könyvére szavazok az elsö helyen, de azt hiszem nagyjából ugyanazon dolgok miatt, amelyekről fent írtál. Klassz volt, hogy ezt felidézted most bennem. Ismered a Eurythmics 1984 lemezét, amely eredetileg a film zenéje lett volna? Ha nem, hallgasd végig - szuggesztiv és félelmetesen találó...


  • Re: 1984 - Paulus Ideje: április 21, csütörtök, 21:37:30
    • Re: 1984 - BB Ideje: április 21, csütörtök, 21:43:15

Re: 1984 (Pontok: 1)
- Janó Ideje: április 22, péntek, 06:27:06
(Adatok | Üzenet küldése)
Orwell-el mint választottal egyetértek. Az orwelliánus irodalom azonban korántsem zárul az 1984-el, sőt nem is kezd vele, s ezért inkább bla-nak az eszmefuttatásával kell vonalba álljak . . . De mindannyian mondhatunk egy művet, egy tapasztalatot, egy órát, helyet, stb. ami egybeesett a saját helyünknek ebben a taposómalomban, a megtalálásával. Díjazom, hogy nem tartottad magadban.
Gratulálok,
Janó
U.i. Ahogy látom válaszottam most . . .



Re: 1984 (Pontok: 1)
- Netelka Ideje: április 22, péntek, 06:37:26
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Nekem is nagy-nagy kedvencem ez a könyv. Emlékszem rá, épp a romániai forradalom idején olvastam - nem szándékosan akkor, mondhatnám, sorsszerűen. És talán ettől is, de hihetetlen hatással volt rám. Mondhatni: katartikus élmény volt. Olvastam a könyvet, és közben tévén néztem a valóságot. Hihetetlen volt.



Re: 1984 (Pontok: 1)
- Julianna (nyulia@uze.net) Ideje: április 23, szombat, 09:52:56
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Érdeklődéssel olvastam a cikket, kedvem támadt elolvasni a könyvet is.


  • Re: 1984 - Anisse Ideje: április 24, vasárnap, 19:39:02

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.38 Seconds