Ha szépet szeretnél hallani...
Dátum: Július 17, vasárnap, 08:32:48
Téma: mango


Szívből ajánlom a műsort a Művészetek Palotájában.
1095 Budapest Komor Marcell u. 1.
tel.: 06-1-5553000 A belvárostól 10 percre.


A Nemzeti Hangversenyterem a legmagasabb akusztikai elvárásoknak is megfelelő adottságaival a világ vezető koncerttermeivel kívánja felvenni a versenyt. A közel 20 000 négyzetméter bruttó alapterületű épületrész ad otthont a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, Énekkar és Kottatárnak, de a koncertteremben vendégzenekarok és kórusok is fellépnek majd, kapcsolódó stúdióiban pedig audio- és videofelvételek készíthetők.
Most remek programot ajánl: ma, azaz 2005. július 17-én (vasárnap) a Londoni Szimfónikus Zenekar ad hangversenyt itt.
Vezényel:
Sir John Eliot Gardiner
Helyszín: Nemzeti Hangversenyterem
Részletes leírás:
Beethoven: Coriolan – nyitány, op. 62
VI. szimfónia, op. 68
VII. szimfónia, op. 92

A Londoni Szimfonikus Zenekar tavaly ünnepelte fennállásának századik évfordulóját. 1904-es bemutatkozó hangversenyén a világszerte elismert, magyar származású dirigens, Richter János vezényelte az együttest. Az európai zenekarok közül elsőként, már 1912-ben Amerikában turnéztak, s egy évvel később első hanglemezfelvételük is elkészült. Az együttest a XX. század szinte valamennyi nagy karmestere vezényelte, és Sir Thomas Beecham, Pierre Monteux és Claudio Abbado is volt a zeneigazgatója. 1995 óta Sir Colin Davis tölti be ezt a tisztet. A zenekar utoljára 1977-ben adott hangversenyt Budapesten, akkor Abbado vezényletével.
John Eliot Gardiner 1943-ban született, és Nadia Boulanger-nál folytatott tanulmányai után, huszonegy évesen alapította meg első együttesét, a Monteverdi Kórust, négy évvel később pedig a Monteverdi Zenekart, az English Baroque Soloists elődjét. Operakarmesterként 1969-ben debütált a Varázsfuvolával Londonban. Az úgynevezett historikus irányzat egyik kiemelkedő alakja; számos zenetörténeti felfedezés és korszakalkotó jelentőségű felvétel fűződik a nevéhez.
Beethoven Coriolan-nyitánya 1807-ben keletkezett. A teljes Coriolan-kísérőzene H. J. Collin drámájához készült, amely Plutarkhosz nyomán ábrázolja a legendás, de elbukott római hős, Coriolanus alakját.
Beethoven az 1808-ban bemutatott VI. szimfónia partitúrájának első oldalára a következőket írta: „Pasztorális szimfónia, avagy emlékezés a falusi életre. (Inkább az érzelem kifejezése, mint festészet)”. Az első tétel a Vidám érzések ébredése falura érkezéskor címet viseli, a második egy patakparti idill, a harmadik vidám paraszti mulatság. A negyedik és ötödik tétel drámai feszültséget is hordoz: óriási vihar kerekedik, amely után azonban kisüt a nap, és a természet változásait figyelő ember félelmét, szorongását újra örömteli, hálás érzések váltják fel.
Az 1812-ben befejezett VII. szimfónia lassú, dallamos bevezetéssel kezdődik, majd lüktető ritmusok veszik át a főszerepet. Minden tétele különböző, jellegzetes táncritmusokra épül.

Érdemes megnézni, - nagy élményre számíthat a zenerajongó publikum.







Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1076