Elmélkedések egy olimpia és egy könyv kapcsán.....
Dátum: Szeptember 27, kedd, 19:57:48
Téma: Dolgozat


Igen, a láng miatt késtem a saját esküvői vacsorámról, mert lezárták az utat, míg a láng el nem haladt.


Ma régi fényképek akadtak a kezembe. Megállt az idő, és nézegettem őket. 1972. augusztus 19. Nagy nap volt az életemben. Nagyon nagy, talán a legszebb. Az esküvőm napja. Ezek a képek nem a profi albumos felvételek voltak, hanem amatőr felvételekből pár darab. Nem is tudtam, hogy vannak. Aztán rájöttem, hogy azért nem, mert a doboz édesanyám doboza volt, és halála után került hozzám. Akkor jól eltettem, mert még a látványa is fájt.
Az egyik képen a müncheni olimpiára, az olimpiai lánggal futó sportoló van (sajnos már nem emlékszem ki volt az). Az Üllői úton (akkor Vöröshadsereg útja) fut, és mellette egy félreállított taxinál állok én, talpig hófehérben amint gratulálnak a rendőrök nevetve. Igen, a láng miatt késtem a saját esküvői vacsorámról, mert lezárták az utat, míg a láng el nem haladt.

Olimpiák..... A sors fintora, hogy pont 1972-ben a müncheni olimpia 11. napján történt a szörnyű támadás az izraeli sportolók ellen. Akkor számomra szinte feldolgozhatatlan tragédia volt ez. Nekem mindig a béke jelképei voltak és lesznek az olimpiai rendezvények. Ekkor emlékeimből egy hír ugrott be. "Orbán Viktor miniszterelnök bejelentése Lausanne-ban a 2012-es nyári olimpiai játékok magyarországi megrendezésének szándékáról".
Ennek a bejelentésnek kapcsán is két részre szakadt az ország. A lelkesek, akik úgy érezték, hogy nem lehet akadály, és a kételkedők, akik valljuk be, józanabbak voltak.

Idáig jutottam, mikor úgy döntöttem megosztom veletek egy kedvenc könyvem részletét. Címe " A Világ legnagyobb tévedései", a szerző pedig Nigel Blundell.

" A montreali olimpia csődje
A játékok költségei egymilliárd dollárra rúgtak

Montreal nagy reményekkel készült az 1976-os nyári olimpiai játékok megrendezésére. Ám az eseménysor lezárulása után egymilliárd dolláros számlával kellett szembenéznie. Ez a hatalmas adósság állomány, az eredetileg tervezett összeg nyolcszorosa halmozódott fel a játékok előkészítése és lebonyolítása során.
Az előzetes becslések annyira hibásak voltak, hogy a későbbiekben a montreali ingatlan-tulajdonosokra speciális olimpiai adót róttak ki az elkövetkező húsz évre, hogy a felgyülemlett adósságot ki tudják fizetni. A deficit nagyobbik részét Quebec tartomány vállalta, és a hiány finanszírozására külön lottójátékot indított és dohányadót vetett ki.

A fő olimpiai stadion és két olimpiai hotel még a játékok befejezésekor sem készült el. A kudarcért a megoldatlan szakszervezeti problémákat, a kedvezőtlen időjárást, a felületes tervezést és a rossz pénzügyi szervezést tették felelőssé.
Korábban azt gondolták, hogy a sportlétesítmények a külföldi atléták távozása után fenn tudják majd tartani magukat. Ám a 10 ezer férőhelyes kerékpárstadionban (ami 50 millió dollár költséggel épült fel, vagyis egymillió dollár jutott minden bejegyzett kanadai kerékpárosra), az első országos bajnokság alkalmával mindössze 300 fizető néző jelent meg.

A túlzásokat remekül példázza, hogy másfélmillió dollárt költöttek a biztonsági erők walkie-talkie készülékeire, egy milliót a 3 daru bérlésére (ez több volt, mintha a darukat megvásárolták volna), és fél milliót fizettek a montreáli szimfónikus zenekarnak és énekkarnak, amiért a kihangosított play-back zenére "játszottak" és tátogtak a közönség előtt.
A játékok befejezésével, több mint 3700 tonna használt árucikk - a boxolók cipőfűzőitől kezdve tízezer televízió készülékig - került a piacra rendkívül alacsony áron. A hátrahagyott szemét három futballpálya alapterületének megfelelő raktárhelyiségeket töltött meg, és csak a kanadai hadsereg rendelkezett elég teherautóval, hogy az összeset elszállítsa.

Quebec sportminisztere, Claude Charron úgy becsülte, hogy az olimpia után a komplexum üzemeltetéséhez évente öt és fél millió dollár szükséges, és mindössze kétmillió dollár bevétellel lehet számolni. A miniszter szerint: "Ez egy szörnyű örökség, ami hihetetlen sokba került, társadalmilag egyáltalán nem igazolható, gazdaságilag pedig teljesen elrugaszkodott a valóságtól." "

Elmélkedésemet befejezve csak remélni tudom, hogy vezetőink tudnak tanulni és okulni mások hibáiból.






Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1435