A kolostorpalota
Dátum: Október 28, péntek, 18:45:30
Téma: mango


A spanyolok a világ nyolcadik csodájának hívják a kolostortemplomot.




Megint egy építészeti csoda…
A kolostorok és a paloták az estek nagy többségében élesen megkülönböztethetők egymástól. Kivétel a spanyolországi Escorial.
II. Fülöp spanyol király olyan kolostor felépítésére szánta el magát, amely egyszersmind a palotája is volt.
A spanyol haderő 1557. augusztus 10-én a flandriai St.Quentin mellett győzelmet aratott a francia csapatok felett. Ennek a napnak külön jelentőséget az adott még, hogy aznap éppen Szent Lőrinc napja volt, s a csatában épp e napon rombolták le a róla elnevezett templomot. A mélyen hívő király elhatározta, hogy Szent Lőrincnek templomot állíttat. Az Escorial rács alaprajza utal arra, hogy Szent Lőrincet egy rostélyra feszítve kínozták halálra.
A spanyolok a világ nyolcadik csodájának hívják a kolostortemplomot.
Ennek az erődítményjellegű, téglalap alakú gyönyörű épületegyüttesnek a külső falai 206 méter szélesek, és 161 méter hosszúak. A dísztelen és szabályos homlokzat egyhangú benyomást kelt, gránittömbből készült, és a puritán, díszítés nélküli falak és saroktornyok II.Fülöp visszahúzódó, megközelíthetetlen személyiségét tükrözik. Hiábavaló próbálkozás megszámolni az ajtókat és az ablakokat, ugyanis az eredmény mindig más…Körülbelül 2500 ablak és talán 1250 ajtó tagolja a kolostorpalota homlokzatát.
Két mester álmodta meg az épületet: Juan Bautista de Toledo készítette az első terveket, aki már valószínűleg a római Szent Péter Bazilika építésénél is jelen volt. 1567-től Juan de Herrera folytatta a munkálatokat, és a 21 év alatt elkészült Escorial végül is az ő keze nyomait viseli. A király maga is részt vett a tervek készítésében. Az uralkodói szobákat úgy helyezték el, hogy azokból közvetlenül a templomba léphetett. Idősen és betegen is az ágyból pillanthatott a főoltárra. A történetírók feljegyezték, hogy a szemközti hegyen lakott, hogy onnan figyelhesse a munkálatokat.
Van egy kétemeletes kerengő a központban található Evangélisták Udvarán, - ez a Patio de los Evangelistas - amely nevét az itt felállított szobrokról kapta.
A Panteón de los Reyes - Királyok Panteonja – a spanyol királyok temetkezőhelye, a templom főoltára alatt helyezkedik el. II. Fülöp az áttekinthető architektúra híve volt, szűkmarkúan bánt a díszítőelemekkel, de palotájában csodás műalkotásokat láthatunk.
Az Escorial múzeumaiban Tiziano, El Greco, Veronese, Tintoretto, Hieronymus Bosch és Velázquez képeit is megtalálhatjuk. A könyvtár mennyezetét pompás, allegorikus festmények díszítik, a bölcseletet, a zenét és a mértant szimbolizálják.
A folyosókkal tagolt építményben száz lépcsőház van, ha a folyosók hosszát összeadjuk, 16 kilométert tesz ki. Monumentális és lélegzetelállító építészeti műremek.
A kolostorpalota mintegy 50 kilométerre fekszik Madridtól, - aki Spanyolhonban jár, el ne mulassza megtekinteni: életre szóló élményben lesz része.






Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1530