Gyűjtőszó
Dátum: December 06, kedd, 18:18:27
Téma: HAPCI


Bóklászom a neten. Aztán van az úgy, hogy megüti a szemem valami. S ettől mindenféle gondolataim támadnak.


Igazából mindig is meglepett, hogy szinte minden weboldalon található egy ilyen, érdekesnek mondható menűpont. Vagy ha meglepődni az én koromban már nem is szokás, hát legalábbis mélyen elgondolkodtat. Elgondolkodtat, többek között azon is, hogy vajon személyiségjogilag megengedett-e? Én megengedhetem-e magamnak? Aztán ezen valahogy, ha nehezen is, de túlteszem magam. Mert hát miért is ne? Ha az APEH felteheti a weblapjára a rossz adósok listáját? Mennyivel vagyok én rosszabb, vagy jobb, mint az APEH? Akkor meg miért ne csinálhatnék én is ilyet? Különben sem olvastam még soha, sehol sem az ombudsman e menűpont miatti neheztelését.

Aztán elgondolkodtam azon is, hogy azért milyen borzasztó dolog is az, hogy ennyi csalódás, kellemetlen tapasztalat éri az embert életében! Hogy aztán egyszercsak nem bírja tovább, és igenis világgá kürtöli: engem ezek az emberek, hivatalok, cégek, szervezetek, stb. mind-mind legalább egyszer megleptek, váratlan dolgokat műveltek, nem egyszer kétségbeejtettek, hát meg is van róluk jól a véleményem! És ha mást nem is tehetek, hát tessék: itt vannak, felteszem őket a weblapomra, okulásul, had tudja meg mindenki!

Az a szörnyű az egészben, hogy ez a tulajdonképpen siránkozásnak, nyafogásnak, panaszáradatnak is nevezhető árulkodás korántsem csak magyar jelenség. Ugyanúgy megtalálható bármelyik külföldi oldalon is. Ráadásul ha azt is figyelembeveszem, hogy Magyarországon még mindig csak felfutóban van a net, hogy mennyivel több külföldi oldal található a világhálón, mint magyar, bizony ijesztő a világgá kürtölt, ugyanazon gyűjtőszóval jellemzett kapcsolatok nagy-nagy száma! Mondják, hogy a magyar szeret panaszkodni, siránkozni, hogy egy rém pesszimista nép. Hát én nem tudom. A netet, a weblap készítést, egy weblap felépítését, struktúráját mi is úgy vettük át. Tehát nem is mi kezdtük! Viszont ha már így van, tetszik - nem tetszik, élni kell a lehetőséggel! Teljességgel érthető a dolog.

Némi kitartással igen-igen hosszú listát lehet összeállítani, mi több, azonos hivatkozások esetén még rangsorolni is lehet ezeket a "kapcsolatokat" a rájuk való hivatkozások száma alapján. Hogy csak egy példát mondjak, bár nem akarok beszállni az őket folyamatosan szidalmazók népes táborába: tapasztalataim szerint ezt a listát messze magasan a Microsoft vezeti! Érdemes megnézni: a weblapok minimum 90 százalékában legalább egyszer előfordul a nevük!

Még valami.
Megfigyelhető a körbemutogatás is! Ha már az előbb szóbajött magyarországi viszonylatban az APEH, érdemes körülnézni a magyar kormányhivatalok, minisztériumok, önkormányzatok állami hivatalok honlapjain. Náluk az APEH a "favorit". Ha nem hivatkoznának helyenként ők is a Microsoftra, azt is mondhatnám, hogy az APEH a magyarok Microsoftja (folyamatosan fejleszti önmagát, és lassan már mindenért pénzt kér)! Ám itt nem állnak meg. Körbe, keresztbe-kasul hivatkoznak, ujjal mutogatnak egymásra, ugyanazzal a gyűjtőszóval illetik egymást. És hogy ezzel az ujjal mutogatással nem a levegőbe beszélek, érdemes megnézni: elég az egeret ráhúzni egy ilyen menűpontra, illetve ennek alpontjaira! Az egérmutató rögtön átvált egy mutatóujjá! Mindezt lehetőleg a legfeltűnőbb helyen, közvetlenül a saját tevékenységüket, funkciójukat, céljaikat, elérésüket népszerűsíteni hivatott menűpontok alatt!

El is kezdtem tehát én is gyűjteni a saját ilyen hivatkozásaimat. Aztán ha majd egyszer végképp nem bírom tovább cérnával, én is jól felteszem majd a weblapomra ezt a listát.

És akkor majd nekem is lesz egy ilyen menűpontom.
És az lesz a neve nálam is, ami mindenhol máshol.
A világ egyik legelterjedtebb gyűjtőszava.

Linkek.







Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1626