A madarak az ember társai
Dátum: Január 15, vasárnap, 13:33:23
Téma: Dolgozat


Szeressük a madarakat, hiszen a legjobb barátaink a kertekben!




Óvjuk hű madarainkat!
Ne csak nyáron, most télen is gondoljunk az apró, a telet itthon töltő énekesmadarakra. Az etetésükre szánt napraforgó és egyéb magvakat már ősszel kezdjük el gyűjteni! A fákra aggatott mesterséges fészkelő odvakat ellenőrizzük és szedjük le. Az esetleges fészekmaradványokat vegyük ki és égessük el, ezzel megakadályozzuk a fészekben megtelepedett paraziták, és rovarok áttelelését. A kitisztított odú aljára tegyünk kevés, száraz füvet, falevelet, hogy az éjszakát benne töltő madárnak kényelmesebb helyet biztosítsunk. Azokban a odúkban, amelyekben télen cinkék éjszakáznak, a következő évben benne is költenek. Ezért, ha meg akarjuk telepíteni őket, gondoskodnunk kell hálóhelyükről és téli etetésükről. A ráfordított idő sokszorosan megtérül, amikor megtisztítják gyümölcsfáinkat a hernyóktól, rovaroktól. Ne sajnáljuk a ráfordított kis időt, hisz’, ezt sokszorosan megtérítik a költő madarak.

A hideg téli idők beálltával nagyon sok erdei énekesmadár húzódik be a lakott területekre, mivel a hóval borított erdőkön-mezőkön már alig vagy egyáltalán nem talál magának eleséget. A városba, falvakba húzódó cinegék, csuszkák, pintyek, harkályok és még sok-sok madár az emberek közelében keresik táplálékukat. Tapasztalataim szerint, ma már egyre többen vannak, akik etetéssel kedveskednek gyümölcsösünk ingyenes rovarirtóinak. Ezért néhány jó tanácsot szeretnék adni a madarak etetésével kapcsolatban, mert ezt már kevesebben tudják.

Az etetőkre járó madarak első számú ellensége a házi macska. Ezek között vannak úgynevezett rutinos cicák, amelyek minden nehézség nélkül el tudják kapni a madarakat, és elsősorban a fiatal egyedek esnek így áldozatul. Tegyük olyan helyre az etetőt, ahol a cica sem lentről, sem fentről nem jut a kiéhezett kis madarak közelébe. Ugyanakkor az etetők magas talpa is jó védekezés, hiszen kevesebb mag hull a földre, így nem is kényszerülnek onnét felcsipegetni azt. Persze, az sem elhanyagolható, hogy a jóllakott macska sem kínlódik olyan előszeretettel a vadászattal. Tehát, a madarak védelmében a cicákat is etessük rendszeresen. Legyen meg nekik is a kijelölt étkezőhelyük, és az elegendő táplálék.

A másik veszély a levegőből érkezik a kis ártatlan madarakra. Ezt a karvaly és egy téli vendégünk a kis sólyom jelenti rájuk. E két horgascsőrű ragadozómadár előszeretettel tanyázik ezeknek az etetőhelyeknek a közelében, zsákmányra lesve. Egy rosszul kihelyezett etetőről napi egy-két cinege vagy más apró madár is áldozat lehet. Ellenük a legjobb védekezés, ha a magasból jól takart helyre tesszük ezeket az etetőket, ahová nincs rálátásuk.

Az etetőkészítés legegyszerűbb módja, ha a háztartásokban már csak veszélyes hulladéknak számító műanyag flakon oldalán lyukat vágunk és azt akasztjuk fel a megfelelő helyre. Ez többcélú, hiszen egyrészt egyik veszélyforrás sem tudja az ott csipegető madarakat megközelíteni és a kihullás veszélye is kisebb, valamint be sem ázik. Nem lepi be a hó. Nem is beszélve az újrahasznosíthatatlan flakon jó célú hasznosításáról.

A madáretetőkhöz odaszoknak a verebek is. Őket se bántsuk! Tűrjük meg őket is, hiszen akkor előszeretettel fészkelnek majd a közelünkben és a nyári időszakban többszörösen meghozzák a türelmünk eredményét, ugyanis hatalmas mennyiségű rovart gyűjtenek be ilyenkor fiókáiknak.

Ne fogjuk be a madarakat
Magyarország madarai – néhány faj kivételével – melegebb vidékre költöznek az ősz beálltával. Ezek helyébe sok északi faj érkezik, mivel a nagy hidegek és az élelem hiánya lekényszeríti őket a Kárpát-medencébe. Ezek itt várják be a tavaszt és indulnak vissza költőhelyükre. Az itt telelő madaraknak sok az ellensége. Régebben légpuskával kilőtték, majd kitömték, s az előszobát díszítették ezek a szegény madártetemek. Ma azonban már egyik legnagyobb ellenségüknek számítanak az úgynevezett „madarászok”. Az itt telelő madarak közül a tengelic (stiglinc), a téli vendégeink közül pedig a csíz, a süvöltő, és a csonttollú esik leggyakrabban a léppel vadászó madárfogók zsákmányául. Sok „madarász” 10-15 madarat is elfog. Ezeknek túlnyomó többségük már az első napokban elpusztul. A hideghez szokott piciny testük nem tudja elviselni a fűtött lakást. Másik része nem a megfelelő élelmet kapja, azért pusztul el. A lépezők figyelmébe ajánlom az 1996 évi LIII. számú törvény előírásait, amely igen kemény büntetésekkel sújtja a madár-befogókat, pusztítókat.

Szeressük a madarakat, hiszen a legjobb barátaink a kertekben! Óvjuk őket, hiszen a madárdal a természet kincse, és a mindannyiunk fülének kedves zenéje! Segítsük őket a nehéz napokban, hogy ők is segíthessenek nekünk!





Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1726