BÁLINT-NAP
Dátum: Február 13, hétfő, 21:05:20
Téma: Dolgozat


A Bálint-nap, Valentin-nap, mint a szerelmesek napja, Magyarországon csupán két évtizede vált ismertté.


Nem szeretem az újonnan – úgymond – idetelepített ünnepeket. Ezért is használtam a magyar nevet a Valentin-nap helyett. Elnézést kérek, ha valakit ez bántana, de sajnos belső énemet én sem tudom megtagadni. Ugyanakkor a Bálint-Valentin-nap kedvessége, az egymás iránti vonzalom, szerelem érzésháttere miatt mégis meg kell békélni a dologgal. Ráadásul nagyon kellemes megtudnunk, éreznünk mások bizalmát, szeretetét – akár egy parányi szívecskében, egy szál virágban vagy bármiben is fejeződik az ki.

A Bálint-nap mint a szerelmesek napja Magyarországon csupán két évtizede vált ismertté, s tán tíz évre tehető a teljesnek mondható elterjedése. Nálunk nincsenek olyan hagyományai, mint Amerikában, vagy Angliában, itt szinte kizárólag a fiatalok ünnepe, amikor kisebb ajándékokkal (pl. virággal, színes léggömbökkel, szívekkel) lepik meg egymást.

Míg nálunk új keletű ünnepnek számít a Valentin-nap, addig egyes országokban ősi hagyományokra nyúlik vissza. Az egyik legenda úgy tartja, hogy II. Claudius császár uralkodása idején élt római pap volt, akit 269. február 14-én végeztek ki, mert segített az akkoriban üldözött keresztényeknek. A Krisztus-hitet követők megőrizték emlékét, s február 14-ét ezután Szent Valentin napjaként ünnepelték. A történet egy fiatal, vak lányt is említ, aki a börtönőr gyermeke volt. Valentin megsajnálta és imáival meggyógyította. Kivégzése napján levelet írt a lánynak, melynek végén ez állt: a te Valentinod… Egy másik legenda szerint, mikor Claudius császár nem tudott elég katonát toborozni a hadseregébe, betiltotta az esküvőket és az eljegyzéseket Rómában. Azt gondolta ugyanis, hogy a férfiak azért nem akarnak katonaruhába bújni, mert nem szívesen hagyják magukra kedvesüket. Ám élt a városban egy Valentin nevű pap, aki titokban összeadta a nála jelentkező párokat. Mikor a császár ezt megtudta, börtönbe záratta Valentint, aki a rácsok mögött halt meg, "természetesen" február 14-én. Az utókor számára a szeretet és a szerelem jelképeként maradt fenn az emléke.

Az ünnep e régi történetre vezethető vissza: ezt megelőzően a római birodalomban február 15-ét Júnó istenasszony tiszteletére ünnepelték, és ott is a tavasz hírnökének, a fiatal szerelmesek ünnepének ismerték. Kr. u. 496-ban Gelasius pápa elrendelte, hogy az addigi Lupercalia ünnep helyett egy nappal korábban, február 14-én Szent Valentinre emlékezzenek. A középkorban más országokba is elterjedt a Valentin-nap, így például az angolok már 1446-ban ünnepelték. A leányok szív alakú lapra írták kedvesük nevét és a fiúk kabátjukra tüzték. Az 1700-as években divatossá váltak a Valentin-verseskötetek. A XIX. században már üdvözlőkártyákat is küldtek egymásnak az emberek ezen a napon. Ebben az idöben egy durva változata is elterjedt ennek a szép hagyománynak: megjelentek karikatúrákat és sértö verseket tartalmazó Valentin-napi kártyák. Szerencsére a köszöntésnek eme, vadabb változata gyorsan feledésbe merűlt. Érdekesség, hogy a legdrágább Valentin-napi ajándékkal egy indiai uralkodó lepte meg kedvesét 1891-ben: a gyémántokkal kirakott elefántcsont készlet ára 520 ezer dollár volt. Napjainkban számos országban a köszöntés nem csak a szerelmesek szokása: a gyermekek megajándékozzák szüleiket, tanáraikat, de az egymást szerető emberek is köszöntik egymást. Valentin nap "jelvénye" a piros szív, ami a virágcsokrokba, de az apró ajándékdobozokba is bekerül.

Bálint és Valentin virágai és tanácsok az Edina-virágtól:

Valentin napon általában a piros vagy bordó rózsa a szokás, de más színű rózsát is szívesen adnak ezen a napon az emberek egymásnak. A Valentin remek alkalom a trendek, a különféle irányzatok bemutatására. Természetesen malomkerék nagyságú csokrokra csak kevés szerelmesnek telik. Mi szeretjük az egyedi sok ötlettel, kiegészítővel néhány szál élő virágból készült gyönyörű csokrokat. Virágok dolgában bátran eltérhetünk a sémáktól, fantáziánknak pedig csak esetleg a pénztárcánk vethet gátat.
Sokan kapunk ezen a napon vágott virágot, amelyek sajnos gyakran igen hamar elhervadnak. Az alábbi tanácsokat mindannyiunk figyelmébe ajánlom, hogy tovább gyönyörködhessünk bennük:
1. Teljesen tiszta edénybe rakjuk a virágokat, úgy hogy lehetőleg átlagos fényt kapjanak.
2. A vágott virágok leginkább a meleg (25-35 C° körüli) vizet szeretik. A hideg víz árt a virágoknak, és ezért kezdik el hamar a hervadást.
3. A vízberakás előtt vissza kell vágni a szárakat, átlós vágással, hiszen így nagyobb felületen tudják a virágok a vizet felvenni.
4. A virágokat nem szabad gyümölcsöstál, kiváltképpen alma, körte közelébe tenni, mert a gyömölcsök által kibocsátott etiléngáz hervasztja azokat.
5. Lehet készen kapható virágtartósítókat is használni.
6. Két-három naponta ki kell mosni a vázát, le kell cserélni a vizet és új adag virágtartósítót kell belekeverni a vízbe.
7. A lakás hűvösebb helyiségébe elhelyezett virágok tovább maradnak frissek.
8. Ajánlatos színes üvegvázába helyezni a virágokat, mert minél sötétebb az edény, annál kevésbé tudnak a vízben azok a moszatok elszaporodni, amelyektől a víz büdös és nyálkás lesz.
Töltsék kellemesen a napot, és fontos az ünnep kapcsán is, hogy nem a költekezés mértéke, hanem az adott ajándék lelki háttere a lényeges. Kellemes Bálint-Valentin-napot! (Kovácsikné Farkas Edina)

Népszokások:

Azok a lányok, akik a Bálint nap előtti éjfélkor a temetőbe mennek, megláthatják leendő férjüket, mert a szellemek megjelenítik. Ehhez egy dalocskát kell énekelni és tizenkétszer kell elmenni a templomig. A szerelmesek ünnepén több taktikát alkalmaztak elődeink azért, hogy megszerezzék és megőrizzék szerelmeiket. Így pl.: olyan almát kell enni, amelyiknek kilenc magva van. Azt a kilenc magot bele kell tenni egy óvatlan pillanatban a kiválasztott fiú zsebébe, akkor biztos, hogy bele fog szeretni ezen ügyeskedést végző lányba. Akik pedig nagyon szerelmesek, és azt akarják, hogy szerelmük örökös legyen, egymás hajának szálait süssék tésztába, és közösen egyék meg.

Bálint napi időjóslás: ha ezen a napon hideg, száraz idő van, akkor jó lesz az évi termés.
Valentin napon nem szabad megsértődni, megharagudni. A régi vagy az aktuális kapcsolat fényét, emlékét ugyanis nem homályosíthatja el egy-egy keményebb szó, egy őszintébb mondat. Még az sem, ha a másik fél "túllép" a szerelmesek napja hagyományain és az illető munkájáról, karrierjéről, esetleg közszerepléséről mond nem éppen hízelgő véleményt.
A Bálint (Valentin) napi szokások azt is lehetővé teszik, hogy plátói szerelem egyik élvezője (szenvedője) küldjön üzenetet a másiknak. Még akkor is, ha valamelyik fél "csak" csodálja, bálványozza szíve választottját, de nem kap viszonzást. A be nem teljesült szerelem, a kielégítetlen vágyakozás is e nap témaköréhez tartozik.

A magyar néphit szerint ez a nap a "madarak mennyegzőjének" a napja, ezen a napon szólal meg először a madarak szerelmi éneke. A valentine szó jelentése szerető, kedves, de valentine-nak hívják azokat a szerelmesleveleket, üdvözlőlapokat is, amelyeket a fiatalok ezen a napon küldenek egymásnak. Magyar néphiedelmek is kapcsolódnak a Bálint-naphoz. Egyes vidékeken, pl. a Bálint-napi időjárásból próbálnak következtetni a várható termésre: úgy hiszik, hideg, száraz idő esetén jó termés várható. S ha ezen a napon a vadgalambok visszatérnek, az a közelgő tavaszt jelzi. Debrecenben és vidéken még ma is úgy tartják, hogy e napon választanak párt a verebek.

Az én falumban szintén a párválasztás kapcsolódott e naphoz, hiszen a farsangi bálig kialakult párok – a nagyböjt első napjaiban – már a kapcsolat hosszának megfelelően mehettek csak a lányos házhoz. Ezzel részletesebben a Nagyböjt című írásomban foglalkozom. Szintén e naphoz kapcsolódott a madarak etetőinek megtöltése, hiszen akkor azok is párt választanak, és amennyiben azt a mi kertünkben teszik, akkor valószínűleg ott is raknak fészket, ott költenek, így rengeteg kártevőt pusztítanak el. Ugye milyen érdekes a néphit és szokásrendszer szerinti láncolat az ünnep és a gyakorlat között? Mindamellett, hogy nem kizárt a Szent-Valentin halálához való kapcsolódás sem.










Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1801