Tudja-e, hogy... II. rész
Dátum: április 07, péntek, 19:59:47
Téma: Dolgozat


"Tudja-e, hogy… egykor négy nagy országunk is volt, mégpedig egy időben nekünk magyaroknak?"


Tudja-e, hogy…1945-ben a fejlett ipari országokban a dolgozók 45 százalékát az ipar foglalkoztatta, míg ma csak a 22 százalékát?

Tudja-e, hogy… mi az a kutács? Piszkavas. A tűzhely belsejében igazították vele a tüzet.

Tudja-e, hogy… a McLaren-Mercedes sztárversenyzője, Kimi Raikkönen egy Ladával kezdte pályafutását? A finnek reménysége meglepő nyitottsággal válaszolt erre a kérdésre. Igen.

Tudja-e, hogy… az erdei szalonka vadászható? Húzáskor (éppen áprilisban), egy vadász két példányt lőhet naponta. Sajnos csökken az állomány

Tudja-e, hogy… a Földön több mint egymilliárd kínai él nagyjából akkora területen, amelyen Kelet- és Nyugat Európa?

Tudja-e, hogy… a kínaiak akkor fizetnek az orvosnak, ha egészségesek, a nyugatiak viszont akkor, ha betegek?

Tudja-e, hogy… a méz szárazanyagának 85-95 %-át kitevő cukrok többsége egyszerű cukor? Főleg gyümölcs- és szőlőcukor. Ezen kívül 8-10 féle egyéb szénhidrát található a mézfajtákban. (Pl.: szaharóz, maltóz, izomaltóz, melezitóz, trehalóz, genciobióz, laminarbióz, oligoszaharidok, mézdextrinek, keményítők).

Tudja-e, hogy… a hamisgulyás miért hamis? Azért, mert hús nélkül készül. Sok helyen krumpli-gulyásnak is hívják.

Tudja-e, hogy… Jeruzsálem neve magyar? Nem rég még így is írták: Hierosólyom. Igaz a hier régi módon írt szavunk, ma: har, jelentése "felmagasló", innen e hegynevek: Hargita, azaz Har-gita, Har-sányi hegy stb. Tehát Jeruzsálem=felmagasodó, magasságos sólyom. Sólyom pedig a szentlélek madara, pontosabban isten lelkének megszemélyesítője, de azt hiszem, ezt nem kell részleteznem egy magyarnak. (Solymár tehát névrokona Jeruzsálemnek: a sólyom okán.)

Tudja-e, hogy… milyen színű volt a lóden kabát? Zöld. Jobban körülírva mocskos-zöld. Az ötvenes évek meghatározó kabátviselete volt. Nem is igazán vették komolyan, akinek nem volt ilyen kabátja.

Tudja-e, hogy… Magyarország területének ötöd része, 2 millió hektár erdészek által szakszerűen és fenntartható módon művelt erdő? Ez évente több, mint 3 millió tonna légköri szenet köt meg, ennek megfelelő mennyiségű oxigént szabadít fel és mindezen keresztül mérsékli a globális felmelegedés káros hatásait?

Tudja-e, hogy… egykor négy nagy országunk is volt, mégpedig egy időben nekünk magyaroknak? Persze az akkori méreteknek megfelelően. Az egyik a Kaukázus alatt, a Kaspi-tenger és az Ararát között volt. E területen két Zab nevű folyó van még ma is, nem messze tőlük pedig még ma is láthatók a térképen ilyen földrajzi nevek: Vajk és a Tündérek hegy, Kangavár, Almás. Krónikáinkban ez az országunk hol Eviláth, hol Hunnia néven szerepel. Az itt élő eleink nyelvét leginkább az igazolja, hogy az 1200-as években magyar nyelvű papokat kértek a pápától.
A Kaukázus északi oldalán is volt egy országunk, mégpedig szintén Árpád-házi királyság, 1200 körül még állt. (Királyaink az 1200-as évekig leveleztek velük.) Legnevesebb királya szlávosan írva: Jeretyán, magyarul Gyertyán, s ezen országunk fővárosának neve már eleve önmagáért beszél: Magyar. (Az 1700-as évek közepén még láthatók voltak palotáinak romjai.)
Továbbá az sem szerepel a tankönyvekben, hogy Kiev neve is magyar szó: Kev, azaz köv=kő. Álmos itt élt hosszú ideig, s még a IX. századi nagy kievi magyar építkezések vezetőinek nevét is tudjuk: Cseke és Keve kapitányok).
Volt egy negyedik országunk is: ide ment Juliánusz barát. Az eddig leírtakból pedig már sejthető, hogy miért csak e Juliánusz-féle országunkról hallhatunk: mert ez a Juliánusz-féle magyar hon van legmesszebb a "művelt világtól".

Tudja-e Ön, hogy… a kullancs-csípés által terjesztett agyvelőgyulladás súlyos, életveszélyes megbetegedés lehet? Amely vírussal fertőzött kullancsok csípésével terjed. A betegek egyötödénél agyhártyagyulladás, agyvelő- és gerincvelő-gyulladás fejlődik ki. A máj sejtjeit és a szívizmot is megtámadhatja a vírus. Súlyos esetben részleges bénulás is bekövetkezhet. A már kialakult betegséggel szemben megbízható gyógyszeres kezelés jelen pillanatban nincs. Hatékony védelmet a betegség megelőzése jelenti, amit időben adott védőoltással biztosíthatunk. A védettség akár három hét alatt megszerezhető.

Tudja-e, hogy… Finnországban télen kötelező a szöges-gumi használata? Az északi országban nem sózzák az utakat. Ezt hatalmas pénzzel büntetik. Ezért kötelező a szöges-gumi.

Tudja-e, hogy… melyik a Természettudományi Múzeum? Ne szégyellje, ha nem. Több felmérés során még azoknak a látogatóknak jó része sem tudta, akiket a múzeum saját kiállításain kérdeztek meg. Miután kiállítások a Nemzeti Múzeum épületében vannak, ez az épület pedig nemzeti szimbólumunk, a látogatók azt hiszik, a Nemzeti Múzeum kiállításán vannak. Ha valaki most bemegy az épületbe, a híres-nevezetes lépcsőkön Petőfire és március 15-re hangolódik, nem másra. Amikor Sissy volt a tévében, a természetvédelmi foglalkozásokra érkezett gyerekek legtöbbjének várakozása is az Erzsébet királyné kiállítás megtekintése volt. Ők is csalódtak. A Múzeum körút 14--16. szám. Tehát itt található. Igen ám, de az a Nemzeti Múzeum volt. Ma viszont ez a Természettudományi Múzeum.

Tudja-e, hogy… a Naprendszernek melyik a legkisebb bolygója? A Vulkánus, ami a Naphoz igen közeli pályán kering.

Tudja-e, hogy… a legújabb kutatások szerint a kálciumdús étrend szerepet játszhat a magas vérnyomás kialakulásának megelőzésében, és még a bélrák előfordulásának kockázata is összefügghet a Ca bevitellel?

Tudja-e hogy… az elültetett gyümölcsfák zöme 3-4 év alatt fordul termőre? Addig a gondos gazdák leszedik az elhervadás utáni gyümölcskezdeményeket. Aztán fokozatosan egy-kettőt meghagynak. Ellenkező esetben a fácska „megszakad”, és sosem lesz igazi fa. Legtöbbször kiszárad.

Tudja-e, hogy... Budapest legmagasabb építménye a FŐTÁV Rt. Észak-budai Fűtőművének 200 méter magas kéménye?

/Folytatása következik/





Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1913