Tudja-e... (Rendkívüli)
Dátum: Június 10, szombat, 17:09:01
Téma: Dolgozat


Száz évvel ezelőtt Görögország partjainál szivacshalászok érdekes leletet hoztak fel a víz alól. Akkor az egyik legtitokzatosabb szerkezet volt ez a világon.


Érdekes visszagondolnunk, hogy milyen volt az életünk néhány évvel, évtizeddel, évszázaddal ezelőtt: számítógép nélkül. Mennyi felfedezés, hány újdonságot hozott nekünk a nagy felfedezés, amihez nem is kis közünk volt nekünk magyaroknak is. Hogy csak a nevesebbeket említsem: Neumann János (John von Neumann), Kalmár László, Kozma László, Nemes Tihamér, Kemény János György. Aztán egy furcsaságra leltem a napokban, ami valószínűleg nevüket, szerepüket is átírja. No nem csökkenti jelentőségüket, csak éppen az újkor számítógép megalkotóiként fogjuk majd emlegetni őket, ha teljes bebizonyosodik a felfedezés-
Száz évvel ezelőtt Görögország partjainál szivacshalászok érdekes leletet hoztak fel a víz alól. Akkor az egyik legtitokzatosabb szerkezet volt ez a világon. Misztikus mivoltát, idegen értelmes civilizáció bizonyítottságát vélték felfedezni a szerkezetben. Most úgy tűnik, hogy a repülésbiztonságban használt speciális röntgenkészülék közelebb hozta a megfejtést, és valójában egy ősi számítógépet találtak.


A cipődoboz-méretű szerkezet komolyan sérült állapotban került elő, így eddig a folyamatos kutatások ellenére nem sikerült megfejteni titkát. Nemrég azonban a hellén kulturális minisztérium felügyeletével és a Leverhulme alapítvány támogatásával nemzetközi tudóscsapatot szerveztek működésének megértésére. A munkát számos modern technikai eszköz és többek között a Hewlett-Packard szakmai segítsége mozdítja előre. A névadó görög sziget után csak Antikythera szerkezetként emlegetett berendezés megértéséhez a legnagyobb segítség talán egy a közelmúltban elvégzett vizsgálat volt. A kiemelt értéke miatt szállíthatatlan lelethez az athéni múzeumba szállított speciális 3D-s CT vizsgálóberendezést eredetileg a repüléstechnikában használják, például elhasználódott repülőgépturbinák láthatatlan repedéseinek nyomon követésére. Az X-Tek 400kv nevű mikrofókuszos CT-je tizedmilliméteres háromdimenziós térképet készített a maradványokról. Ennek nyomán számos szabad szemmel nem látható jelölés és felirat vált feltérképezhetővé. Megállapították, hogy az időszámítás előtt 80 körül készített, és 1900-ban egy hajóroncsmaradványban megtalált eszköz egy korai tárcsás számítógép volt. Meglehetősen döbbenetes felismerés ez. Lehetséges, hogy feltalálója is a hullámsírban lelte halálát, s magával vitte az akkori hatalmas találmányt, illetve annak továbbfejlesztését is. Érdekes belegondolni, hogy mi következhetett volna?
A nemzeti archelógiai múzeumba szállított röntgen tomográf segítségével kiderült, hogy a szerkezet eredetileg 30 tárcsából állt, és az asztronómiai feliratok alapján szinte biztos, hogy a hajósok számára szolgált adatokkal a csillagok állása alapján. Az igen összetett eszköz bonyolultságában vetekszik az utána következő ezer év találmányaival, és felépítése kifejezetten a számítógép kezdeti elődjévé avathatja. A kutatók 2006 őszére terveznek egy tájékoztató konferenciát, az ott bejelentendő megerősített hivatalos adatok minden bizonnyal újraírják a számítástechnika történetét.

(Az írás Kiss Ádám Zoltán cikke alapján készült)






Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2033