Iraki műkincsek nyomában
Dátum: Június 20, kedd, 13:04:38
Téma: Ország Világ


Bagdadi tolvajok...



Bizonytalanság nem hogy csökkent, hanem egyre inkább nőtt azzal kapcsolatban, hogy hány tárgy is tűnt el az Iraki Nemzeti Múzeumból Bagdad ostroma után. A beszámolók és a médiumok által közölt fényképek alapján a fosztogatók jórészt megsemmisítették a legősibb történelmi államok kiemelkedő régiségeit. Az sumer, akkád, asszír, babilóniai emlékek pusztulásáról aztán újabb jelentések szóltak. Kiderült az amerikai hadsereg a volt diktátort és annak környezetét vádolta a Nemzeti Múzeum hosszú, de csendes fosztogatásával. Aztán újabb hírek érkezett a Nemzeti Bank víz alá került trezorjairól és az oda elrejtett műkincsekről. Az amerikai hadsereg szóvivői azt is közölték - a nemzetközi felháborodás hatására - hogy nem is tűnt el annyi műkincs, mint azt a médiák hírül adták. A múzeum kutatói is újra munkába álltak, s számos eszmei értékkel bíró tárgyat, melyeket korábban magukhoz vettek, félve attól, hogy megtörténik mindaz ami az előző öbölháború idején bekövetkezett. A tapasztalt kép azonban ennél sokkal szörnyűbb volt. A szemtanu, kutató, polihisztor, ökölvívó, régész minderről fordulatos könyvet írt.
És akkor képzeljünk el egy, a hübrisz, genezis, nomosz világában otthonosan mozgó, balettozó ökölvívót, aki jogtudor, ügyész, személyes élményei vannak a szeptember 11-es terrortámadásról, képzett és számon tartott szakembere a nemzetközi terror elhárításnak, aki azt a feladatot kapja, hogy mivel Irakban a terrorizmust a műkincs-kereskedelemből finanszírozzák, találja meg az elrabolt kincseket.
És tegyük hozzá, hogy a fülszöveg alapján úgy ír, mint Graham Greene és John Le Carre, akkor fogalmat alkothatunk a kötet (Bagdadi tolvajok) izgalmas világáról. Szaddam Huszein totális uralmának majdnem egy éve vége, sok helyen gyenge a központi hatalom, bizonyos területeket fegyveres kincsvadászok tartanak uralmuk alatt. A banditák pár nappal Szaddam bukása után szinte teljesen kirabolták az Iraki Nemzeti Múzeum páratlan gyűjteményét. Az elrabolt és megkerült műkincsek között van az ún. sumér Mona Lisa, egy női arcot formázó, 5000 éves alabástrom-szobor. Ám Russell szerint még kb. 20 egészen egyedi, felbecsülhetetlen értékű műtárgy, és mintegy 10 000 kisebb értékű kincs továbbra is hiányzik.

Sok műkincset már kicsempésztek Irakból - ezeket jogi úton próbálják visszaszerezni Svájcból, az Egyesült Királyságból és az Egyesült Államokból. Russell szerint azonban az ellopott kincsek többsége még Irak területén van, s a megkerült tárgyak aránya - mintegy 25 százalék - a vártnál jobbnak mondható. A régész azt reméli, a jelenleg felújítás alatt álló múzeum néhány hónap múlva ismét kinyithat, s a páratlan kincseket újra láthatja a nagyközönség. "Gyűjteményét tekintve ez világ egyik legfontosabb múzeuma. Reméljük, idővel valódi, nyüzsgő tudományos központot csinálunk belőle, amely a világ minden tájáról vonzza majd a kutatókat" - mondta John Russell a Reutersnak.

Bogdanos ezredes a helyszíni tudósítás közvetlen erejével beszéli el a veszélyekkel telt bagdadi kalandot – a regényt, amely mégis igaz. Kétszínűség, titkok, akciók, váratlan fordulatok kavarognak a történetben, amelyben Bogdanos megpróbálja kideríteni, mi történt a páratlan műkincsekkel a háború káoszában. Élénk leírásaiban szinte látjuk a razziák pergő eseményeit, érezzük a tárgyalások feszült légkörét. Nyomon követhetjük a tárgyak visszaszolgáltatásáról szóló megbeszéléseket, a széfek berobbantását, a nyomozótisztek elvegyülését a bagdadi bazárban, követhetjük a lopott műkincsek nyomát Zürichtől Ammanon, Lyonon, Londonon át – egészen New Yorkig.
A Bagdadi tolvajok-ban minden megvan, ami a kincsvadász- és háborús kalandregényekben, a mesésnek ható beszámoló legnagyobb erénye azonban éppen a valóság tényszerű feltárása; az, hogy végre pontos adatokkal illusztrálva láthatjuk a világhíres mezopotámiai műkincsek sorsának egyes állomásait. Bogdanos feltárja, milyen piszkos kapcsolatok működnek a nemzetközi műtárgy- és régiségkereskedelemben, korrigálja a média túlzó reakcióit és tévedéseit, tisztázódik, mit loptak el a bűnözők, mit rejtettek el és mi az, ami máig hiányzik. (hvg.hu)







Kerekes Tamás
Bogdanos: Bagdadi tolvajok
HVG Könyvek, 2006, Budapest
304 oldal, 3500 forint
g.kuntner@hvg.hu
http://hvg.hu/hvgkonyvek.aspx




Az elrabolt kincsek leltára
http://www.theartnewspaper.com/iraqmus/foto.asp?cartella=pre-hist&partenza=10&titolo=Pre-History

Linkek:
http://72.14.221.104/search?q=cache:1YQLNy76xg0J:www.gondola.hu/cikk.php%3Fszal%3D48242+iraki+nemzeti+m%C3%BAzeum&hl=hu&gl=hu&ct=clnk&cd=1
http://hvg.hu/print/20060526bogdanos.aspx
http://www.regesz.hu/tavol/cikk2.html?tavol2003081213003713





Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2051