Tucatjával olcsóbb
Dátum: Július 12, szerda, 14:11:56
Téma: Kultura


Nagyregény egy nagycsaládról...


Tucatjával olcsóbb

Mit mondhat egy kreatív, rendkívül eredeti humorú ember, ha 12 gyermeke van? (Nem számítva a kutyát) Épp utaztak, amikor a járókelők megbámulták őket és megkérdezték, látván a helyes kis ír gyermekeket, hogy –Hogyan sikerült ennyi helyes kis répafejet termesztenie, testvér?- érdeklődött egy férfi. -Ezekre gondol? -süvöltött apám. -Látná csak azokat, akiket otthon hagytam. Amikor egy útkereszteződés vagy a forgalom miatt kénytelenek voltak megállni, óhatatlanul ismét felvetődött a kérdés. -Hogyan bírja etetni a sok gyermeket uram? Ilyenkor az apa elmélázott egy kicsit, majd nagy hangon, hogy a város szélén is jól hallják, elbődült: -Tudja, tucatjával olcsóbb.
Az apa
Építészmérnök akart lenni, de rájött, hogy taníttatása rendkívül drága lesz és elment kőműves segédnek. A művezetője szerint ő volt a lehető legrosszabb segéd, akivel az utóbbi negyven évben összehozta a sors. Már az első héten annyi javaslatot tett, a gyors téglalerakás érdekében, hogy a művezető megfenyegette, hogyha még egyszer megszólal, kiteszi a szűrét. Nem zavartatta magát, a leendő mozgáskutató azt tanácsolta, hogy figyeljék meg azt, aki jól dolgozik, és a többieknek az mutassa a példát. -Ha a helyembe lennél-kiáltotta égő arccal a művezető-, azonnal az utcára repítenéd azt a szemtelen vörös hajú sihedert, aki az állásodra pályázna. -Felkapott egy téglát, és fenyegetően meglóbálta. -Lehet, hogy nem vagyok elég okos, hogy észrevegyem, hogy ki a legjobb kőműves segédem, de arra már rájöttem, hogy ki a legrosszabb. Figyelmeztetlek, hogy ne merészelj többé zaklatni, mert a szádba gyömöszölöm ezt a téglát. Egy éven belül az apa megtervezett egy állványt, amelynek segítségével ő lett a leggyorsabb kőműves az építkezésen. A szerkezet lényege az volt, hogy a téglák, és a habarcs mindig a kőműves keze ügyében legyen, amíg a többieknek folyton le kellett hajolnia értük. –Egyáltalán nem vagy okos -dünnyögte a művezető. -Csak átkozottul lusta vagy, hogy lehajolj a téglákért. Ennek ellenére a művezető a többieknek is épített egy-egy állványt, és ő volt az, aki felvetette apának, hogy az eredeti szerkezetet küldje be a Műszaki Intézetbe, ahol díjat kapott érte. Később az ő javaslatára apát előléptették Olyan meglepő eredményeket ért el, hogy főfelügyelő lett, majd saját vállalkozásba kezdett, és sorra építette a hidakat, csatornákat, iparvárosokat és gyárakat. Huszonhét éves korára már New York-ban, Bostonban és New Londonban is voltak irodái. Volt egy yachtja, drága szivarokat szívott és elegáns ruhákban járt.
Az anya
A Phi Beta Kappa kör tagja volt, és a Kaliforniai Egyetem pszichológiai szakán szerzett diplomát. Az oaklandi napilapokban azt írták róla, hogy „Bár a Kaliforniai Egyetemen szerzett diplomát, mégis kivételesen vonzó hölgy. Ami teljes mértékben megfelelt a valóságnak.
A pszichológus anya és a mozgáskutató apa elhatározta, hogy újabb vállalkozásba fognak, és gyermekeik lesznek. Meg voltak győződve arról, hogy ami a gyárban működik, az otthon sem vallhat kudarcot.
Az eredmény
Bill
Amikor hazafelé kocsikáztak, és sötétedett, Bill bekúszott Apa mögé a pótülésbe. Amikor apa be akart venni egy kanyart, Bill előrenyúlt és megragadta a karját. Tökéletesen utánzott mindenkit, és ilyenkor Anya hangján azt suttogta:
-Ne olyan gyorsan, Frank. Ne olyan gyorsan. –Apa azt hitte, Anya ragadta karon, de úgy tett, mintha semmit nem hallott volna. Bill néha még akkor is rémülten suttogott, amikor az autó mindössze harminc mérföldes sebességgel vánszorgott, mire Apa megrovó tekintettel Anyára pillantott. -Az Isten szerelmére Lillie! -förmedt rá. -Még hússzal sem megyek. Automatikusan levont tíz mérföldet a tényleges sebességből, ha Anyával kapcsolatban kellett megvédenie az álláspontját. -De hiszen meg sem szólaltam, Frank -tiltakozott Anya. Akkor Apa megfordult és látta, hogy mindannyian jókedvűen kuncognak. Játékosan meglegyintette Billt és összeborzolta a haját. Titokban még büszke is volt rá. -Tönkreteszed az életem, fiam –mondogatta
Jack
A takarékosság érdekében a család pontosan meghatározta a fürdés folyamatát. Fred vezette a bizottságot. Egyszer, lefekvés előtt észrevette, hogy valaki nyitva felejtette a csapot, és a fürdőkád teli volt vízzel. Jack már több mint egy órája aludt, de Fred felébresztette. Kelj fel, és menj fürödni. -De lefekvés előtt már fürödtem. -Tudom, hogy fürödtél, de nyitva felejtetted a csapot, csak nem akarod elpazarolni azt a sok vizet? -Miért nem fürdesz, te? -kérdezte Jack .-Tudod, hogy reggel szoktam fürödni. Benne van a napirendben. Azon az estén Jack kétszer fürdött.

És még vannak tízen.
A kötet 1950-ben nyerte el a nemzetközi Humor Díjat. Megérdemelten.

Kerekes Tamás
Frank B. Gilbreth, Ernestine Gilbreth: Tucatjával olcsóbb!
2006, Budapest,236 oldal, ármegjelölés nélkül
www.jlx.hu








Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2081