Egy kicsit a fogamzásgátlásról
Dátum: Március 28, szerda, 10:58:09
Téma: Életünk napjaink


Néhány apró tanács és "nem árt tudni" jellegű mondat...


Arra gondoltam, hogy a fogamzásgátlásról még a mai napig nagyon keveset lehet tudni, mert szerintem a mai fiatalok nincsenek kellőképpen felvilágosítva, legalábbis így gondolom, ezért megragadtam a klaviatúrát és írni kezdtem eme cikket a Reader's Digest: Családi Orvosi Kalauz segítségével.
Barrier-módszerek: ezek a különféle fogamzásgátló eszközök fizikailag akadályozzák a hímivarsejteket abban, hogy eljuthassanak a méhbe. A férfi- és női óvszer (kondom), a pesszárium és a méhnyaksapka mind ilyen eszköz. A gumi óvszer bárhol beszerezhető, használata egyszerű, és hatékony védelmet nyújt a nemi úton terjedő ferőzésekkel, például a HIV-vel szemben.

Kémiai fogamzásgátlás: ezek a készítmények spermiumölő vegyületeket tartalmaznak. Krémek, zselék, pezsgőtabletták, aeroszolok, kúpok és hüvelyszivacs formájában kaphatók, és legcélszerűbb a kondomra vagy pesszáriumra kenve alkalmazni őket. Használatuk körülményes, ráadásul irritációt okozhatnak.

Hormonális fogamzásgátlás: leggyakrabban alkalmazott módszer. Két típus van: a kombinált tabletta és a csak progeszteront tartalmazó ún. minipill. A kombinált típus, amely ösztrogént és progeszteront is tartalmaz, megakadályozza a peteérést. Csökkenti a petefészek- és a méhtest-rák kockázatát, de lehetnek bizonyos múló mellékhatásai (pl.: testsúlyingadozás, kedélyhullámzás, hányinger), ezenkívül megemelheti a vérnyomást.
Minipill hatása abban áll, hogy a méhnyak nyákja szinte átjárhatatlanul sűrűvé válik a spermiumok számára, a méhnyak nyálkahártyát pedig alkalmatlanná teszi a pete befogadására. Minden nap azonos időben kell bevenni.
Implantátumok, progeszterontartalmú injekciók, méhen belüli hormonális fogamzásgátlás: ezek az eszközök lassan juttatják a szervezetbe a progeszteront, amely ugyanúgy hat, mint a minipill esetében, és három évre biztosítja a fogamzásgátlást.

Méhen belüli eszközök: többféle műanyagból és rézből készült eszköz, hurok vagy spirál, amelyet a méhnyakon keresztül a méhbe helyeznek. Típustól függően 3-10 évig hatékonyak. Ritka esetben kismedencei gyulladást vagy méhen belüli és kívüli terhességet idézhetnek elő.

Sterilizáció: meddővé tétel műtéti beavatkozással, amelynek eredménye nehezen vagy egyáltalán nem fordítható vissza.

Esemény utáni fogamzásgátlás: védekezés nélküli nemi aktust követően 72 órán belül esedékes.







Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2463