Egy kis tárlatvezetés
Dátum: Május 09, szerda, 13:54:42
Téma: Kultura


Májusi műtárgyunk a Kolozsváry és Tevan család hagyatékából való. A kiállított grafikát Engel Tevan Istvánné Dr. Róna Erzsébet, a művész özvegye ajándékozta intézményünknek.


Ebben a hónapban minden kommentár nélkül imerjétek meg a békéscsabai Jankay Galéria e havi műtárgyát, Ván Hajnalka művészettörténészünk ajánlójával.
A hónap műtárgya:
ENGEL TEVAN ISTVÁN: Bábjátékos





Májusi műtárgyunk a Kolozsváry és Tevan család hagyatékából való. A kiállított grafikát Engel Tevan Istvánné Dr. Róna Erzsébet, a művész özvegye ajándékozta intézményünknek.

Engel Tevan István (1936-1996) a békéscsabai születésű Tevan Margit ötvösművész fia. 1955-től az Iparművészeti Főiskola díszítőfestő szakára járt, de az alkalmazott grafikát közelebb érezte magához, ezért 1957-ben átiratkozott a Képzőművészeti Főiskolára, ahol 1962-ben szerzett diplomát.
Engel Tevant, mint illusztrátort ismerhettük meg. Mindannyian olvashattuk, nézegethettük az általa díszített könyveket, irodalmi alkotásokat.
Bábjátékos című könyvgrafikájában a rá jellemző, sokalakos kompozíciók,a jellegzetes alakok és arcok ismerősként köszönnek vissza. Munkái mozgalmasak, amelyekben sejtelmes éjszakákat , sajátos képi világot érzékeltet. A világ- és magyar irodalom jelentős alkotásait, valamit számos bibliai jelenetet tett láthatóvá.
Zsidó alakjai jelen vannak a most bemutatott képen is.
A gyermekeket szórakoztató, őket elbűvölő vándorjátékos az illusztráció közepén helyezkedik el. Engel Tevan úgy oldja meg a tömeg ábrázolását, hogy a rajz mégis levegős marad . A bal felső sarokban a világosból előtűnő arc és kéz a jobb oldali, sötétből előtűnő figurákat ellensúlyozza.
A művész - élete során -többször visszatért a bábszínház témájához. A hetvenes évektől a kilencvenes évekig több grafikát készített a bábszínházról, a bábosokról, és a bábjátékosokról. Munkáinak datálása nem egyszerű feladat, mert Engel Tevan István ritkán látta el évszámmal munkáit, de anyaghasználata és a technikai változásai hozzásegítenek a művek datálásához. Az itt látott akvarellceruza használat például a nyolcvanas évek közepétől jelent meg alkotásaiban, tehát e kép valószínűleg abban az évtizedben készült.


Békéscsaba, 2007. május
Ván Hajnalka
művészettörténész








Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2510