Lengyel tájakon 3
Dátum: Augusztus 25, szombat, 19:16:44
Téma: Ország Világ


Przemysl városa kb.70 kilométerre fekszik Sanoktól. Előtte azonban megállunk a várostól 12 kilométerre lévő Krasiczyn váránál.


A 16.században épült pompás várkastély jelenlegi formáját Marcin Krasicki hercegnek köszönheti.



A vár négy bástyája - nevét a bennük végzett feladatokról kapta. A Boska (Isteni) nevű bástya kápolna volt, a Królewska (királyi) bástyában a királyokat, a Papieskka (Pápai) bástyában a lelkészeket, a Szlaszhecka (Nemes) neveű bástyában pedig a nemeseket látták vendégül a tulajdonosok.



A II. világháború végére a várat kirabolták részben lerombolták, tönkretették a berendezést. Az orosz katonák a bútorokat és a könyveket tűzrakás céljából kidobálták az ablakon, a fémkoporsókból kiszedték a halottakat és a koporsókat fürdőkádnak használták. Brrr! A pusztítást a helybeliek fejezték be.



A várban található sgrafittó a reneszánsz időkből származik. A helyreállítás épp folyik, a vár egyik része luxusszállodaként üzemel, ahol nagy rendezvényeket, főleg esküvőket tartanak. Népszerűségét bizonyítja, hogy a borsos bérleti díj ellenére már több mint egy évvel a rendezvény előtt le kell foglalni a helyet.



A várat csodálatos park veszi körül.



Prezmysl neve az egrieknek bizonyosan ismerős, ugyanis Przemysl Eger testvérvárosa. A település a San folyó két partján fekszik. A 68.000 lakosú város -valaha német-szovjet országhatár, - a „Kárpátok kapuja”- fekvésének „köszönhetően” állandó harcok színhelye volt



Ebben a történelmi jelentőségű városban különböző vallású és nemzetiségű lakosság él, rengeteg a műemlék, sok a templom.
Az első világháború 3. legnagyobb erődítményrendszerét 1873-tól 1914-ig építették a kor legmodernebb technikájával. A 42 erőd 48 km hosszan vette körül a várost. Ezek közöl a 8. számú, részben helyreállított erőd látogatható- egy lelkes magántulajdonosnak köszönhetően. Úttalan utakon közelítjük meg.



A városnak magyar vonatkozásai is vannak, hiszen az első világháborúban magyar katonák ezrei haltak hősi halált a Prezmysl-erőd ostromakor. Emlékükre állították a Margit-híd budai hídfőjénél azt a bronzszobrot, amely egy erődöt eltaposó oroszlánt ábrázol. Alatta a Przemysl felirat áll.

Itt is ellátogatunk a temetőbe, ahol több ezer magyar hősi halott nyugszik. Igazán meghatott pillanatok ezek. Amikor a koszorúnkat elhelyezzük, megtaláljuk a győriek koszorúját is. A magyar himnuszt énekelve, lehajtott fővel adózunk emlékezünk.




A város másik magyar vonatkozása Gyóni Géza költőnk nevéhez fűződik, akit már csak azért is megemlítenék, mert a költő alapfokú tanulmányait megyénkben, Szarvason és Békéscsabán végezte. 1914-ben vonult be katonának, és a Przemyslnél került orosz fogságba, majd a krasznojarszki haditáborban halt meg.
Itt írta leghíresebb versét, a „Csak egy éjszakára” kezdetű költeményt.
Részlet:
„Csak egy éjszakára küldjétek el őket.
Hosszú csahos nyelvvel hazaszeretőket.
Csak egy éjszakára:
Vakító csillagnak mikor támad fénye,
Lássák meg az arcuk San-folyó tükrébe,
Amikor magyar vért gőzölve hömpölyget,
Hogy sírva sikoltsák: Istenem, ne többet.”








Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2635