Egy kis tárlatvezetés
Dátum: December 29, szombat, 10:01:43
Téma: Kultura


Decemberben Jankay Tibor hagyatékából emeltünk ki egy vallásos tárgyú műtárgyat.


Ismeretlen festő: Sárkányölő Szent György



Decemberben Jankay Tibor hagyatékából emeltünk ki egy vallásos tárgyú műtárgyat. Jankay hagyatékának nagy részét etnológiai gyűjteménye képezi. A művek nagy részét más országok és kultúrák tárgyköréből választotta, vásárolta a művész.
A kollekcióban mindössze három mű a keresztény művészet alkotásai közül való. Ezek közül mutatjuk be az ismeretlen festő által készített táblaképet is.

A szenteket elsősorban a falfestéseken és a középkori szárgyasoltárokon ábrázolták. A most kiállított önálló táblaképen a barokk stílusjegyei, pontosabban a barokkos formák burjánzása figyelhető meg. Ünnepélyességét a díszes és arany hatású keretezés adja.

A szentek attribútumukról, vagyis jellemző kellékeikről és élettörténetük alapján ismerhetők fel.
Szent György életéről több variációt is ismerünk. A legelfogadottabb nézet, hogy előkelő származású volt és hadiszolgálatos ifjúként szolgált Diocletianus császár alatt, a 3. században. A keresztényüldözések miatt lemondott - addigra már magas - hivataláról, és szembefordult a császárral. Ezután megkínozták, de hite akkor sem csorbult meg. 303-ban végezték ki. A 7. századtól vértanúszentként tartja számon a keresztény vallás. A legenda szerint megölt egy sárkányt, innen a jellegzetes ábrázolásmód. Általában lovon ülve, a csata közben látható.

Ezen a táblaképen Szent György az állaton állva éppen diadalmaskodik a sárkány felett. Baljában - a feje fölött - átlendíti kardját, jobb kezében maga mellett pedig zászlót tart, amelyen a mandorlában megjelenő, imádkozó Mária látható. A festő nem festi meg a lovat, ami valószínű a kép kis méretéből, vagy az állatábrázolásban való járatlanságából adódhat. Szent György ábrázolásában világszerte eltérések vannak.
A lovon ülő szent megjelenése a nyugati kultúrában terjedt el.
Az ismeretlen alkotó lehet, hogy a keleti ábrázolásformát követte, ezért láthatjuk ezen a festményen ilyen formában, kettesben a sárkánnyal.





Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2732