Könyv-ünnep vers-zenével
Dátum: Május 01, csütörtök, 21:23:48
Téma: Kultura


Igyekeztünk felhívni a figyelmet saját munkáink, lemezeink és könyveink mellett magára a műfajra: arra, hogy él a megzenésített vers...


Tizenhat éve járok már Könyvfesztiválokra, könyvkiadó koromban a jó sors úgy hozta, hogy legalább nyolc alkalommal jelen lehettem Európa legnagyobb kiállításán, a Frankfurti Könyvvásáron, ami annak is életre szóló élmény, aki csak egyszer lehet ott, tíz pavilon, tízezer ember, és több százezer szebbnél szebb és értékesebb könyv között…Ennek tiszteletbeli kistestvére a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál, amelynek már kezdeteinél is ott lehettünk akkori kollégáimmal, a Springer Hungarica munkatársaival, és számos szép élményünk van a kilencvenes évekből. Akkor még jobb volt a könyvkiadás helyzete általában is, nagyobb érdeklődés kísérte, és valóban ünnep volt, ha egy-egy elegáns, vagy éppen tartalmas könyv jelent meg, nem szólva a közismert írók, költők dedikálásairól, könyvbemutatóiról. Mi orvosi szakkiadó lévén, nem a Fesztiválra dolgoztunk kimondottan, de nagyon sok jó és hasznos találkozásunk volt ott is, orvoskollégákkal, orvosi könyvtárosokkal, vagy akár az érdeklődőkkel, hiszen voltak a nagyközönségnek szóló ismereterjesztő könyveink, és egy igen neves sorozatunk az SH Atlasz, amelynek kötetei még ma is közismertek.



A Fesztivál az évek során persze egyre bővült, gyarapodott a külföldi résztvevők és vendég-írók, költők, alkotók száma, elérkezett az idő, amikorra már a korábbi helyszínt, a Kongesszusi Központot kinőtte, így került idén a Millenáris Parkba, tágabb a tér, több a hely, és igazi „fesztiválhangulat” uralkodik itt, hiszen tipikusan erre is készült. Éppen nemrégen a Fringe Fesztivál került itt megrendezésre, amelynek (mint zenekar) szintén résztvevői voltunk.E beszámoló csak a Könyvfesztivál egy kis szeletét hivatott bemutatni, hiszen idén a „Gyerekpavilon” vendégei voltunk, és az azt szervező Naphegy Kiadó – barátaink – jóvoltából lehettünk ott önálló standdal, és két koncerttel az ő három napos programjuk keretében. Ezért itt, e hasábokon is köszönetemet, és a zenekar köszönetét is szeretném kifejezni nekik, és mindazért az áldozatos és gondos munkáért, amit most testközelben láttunk tőlük…
A kiállítás két nagyobb épületben zajlott, ebből egyik volt a fenti, ahol a gyerekkiadók, a tankönyvkiadók, terjesztők, nyomdai képviselet valamint mi, a Székely Műhely zenekar voltunk jelen. A másik pavilonban került bemutatásra a „nagy” könyvkiadás: a hazai és külföldi kiadók, terjesztők, képviseletek, ügynökségek.



A magunk részvételének az adta az apropóját, hogy szerettük volna magunkat, mint a megzenésített versek műfajában dolgozó „csapatot” bemutatni, de egyben kollégáinkat és barátainkat, tehát az egész műfajt is, ami a Könyvfesztiválokon általában annyiban került korábban a közönség elé, hogy egy-egy terjesztő kivitt lemezeket, cd-ket, és néha valamely közismert zenekar adott egy hosszabb-rövidebb koncertet. Nem éreztük, hogy ez súlyosabb, jelentősebb lett volna, pont az elmondottak miatt.A Székely Műhely zenekar e felállításában hetedik éve működik, de sokan közülünk már több mint húsz éve van ezen a „pályán”, amit mindig is munka mellett űztünk, hiszen művészi tevékenységből való „főállású megélhetést” nem mertünk megengedni magunknak… Nehéz is Magyarországon, és csak az ismert legnagyobbak tehetik ezt meg, akik naptárja már akár egy évre előre tele van koncertekkel, rendezvényekkel.




A standon saját erőnkből, és a Peripheric Records kiadó és terjesztő cég jóvoltából a műfaj valamennyi hazai reprezentánsának művei jelen lehettek, melyet a cikk végén fel is sorolunk. Jogos lehet a kérdés, milyen volt az érdeklődés, a vásárlási kedv?A három látogatói nap alatt becslésünk szerint kb. öt-hatszáz érdeklődő fordult meg a standnál, ami azt jelenti, hogy volt, aki csak átfutott, megnézte, volt, aki rákérdezett valamilyen kiadványra is, és kisebb számban akadtak vásárlóink is természetesen. A stand a „Székely Műhely – Verszene” feliratot viselte, amellyel a megzenésített versekre kívántunk utalni, és a programfüzetben lévő összefoglaló is leírta ezt. Két koncertet is adtunk a három nap alatt, szombaton, barátaink a Strófa trió játszott, főként kortárs költők verseiből, vasárnap délután pedig magunk, a Székely Műhely adtunk egyórás verskoncertet régebbi és újabb dalainkból. Mindkettőt jelentős érdeklődés kísérte, hiszen ahogy megszólalt a pavilonban a zene, mindenki elindult arrafelé… Igyekeztünk felhívni a figyelmet saját munkáink, lemezeink és könyveink mellett magára a műfajra is, arra hogy él a megzenésített vers, és hogy ennek kell és érdemes is megfelelő teret adni.


Talán az egyik legfelemelőbb élmény az a látogatónk volt, akivel beszédbe elegyedve kiderült, hogy ismeri Kányádi verseit – kívülről. Ő mondta el az alábbi sorokat, egyenest a szívünkből, és a Vannak vidékek-ből, melyet mi is játszottunk igen sokat az évek során.
„…Vannak vidékek, gyönyörű tájak,Ahol a keserű szájamban édessé ízesül,Vannak vidékek, vannak legbelül.”

(Székely Műhely – Verszene stand, Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál, 2008. április 24-27. A standon kiállított zenekarok, előadók és költők:
Berecz András, Büki Tücsökkar, Cseh Tamás, Dévai Nagy Kamilla és a Krónikás Alapítvány, Dongó együttes, Ferenczi György, Gerendás Péter, Gryllus Dániel, Gryllus Vilmos, Hangraforgó együttes, Hetedhét zenekar, Kaláka együttes, Misztrál együttes, Palya Bea, Radványi Balázs, Sebestyén Márta, Sebő Ferenc, Sólyom Tamás, Strófa trió, Székely Műhely zenekar, Szélkiáltó együttes, Tonett együttes, Túlpart, Villő énekegyüttes.
Költők és kötetek: Birtalan Ferenc, N. Horváth Péter, Sárhelyi Erika, Savanya István, Székely-Nagy Gábor.)








Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2781