Uborkaszezon
Dátum: Július 18, hétfő, 09:44:42
Téma: Életünk napjaink


...felröppen egy hír, igaz vagy sem, nem számít. A felröppent hírek a tőzsdén keresztül másodpercek alatt, a piacokon pedig napok alatt tönkretették...


Hovatovább elveszti aktualitását a téma, hiszen az állítólag fertőzött spanyol uborkától betegedtek meg sokan Németországban, sőt halálos áldozatokat is követelt a hasmenésjárvány, de már pár hete alig van új információ, sikerült megfékezni a kórság terjedését.
Aztán kiderült, hogy nem spanyol, meg hogy talán nem is uborka, de ebbe nem mennék bele, mert nem követtem eléggé a dolgok folyását. Nekem csak az a poén ragadta meg a figyelmemet, hogy na, hát megint uborkaszezon van.
A dolgok másik vonzata, hogy felröppen egy hír, igaz vagy sem, nem számít. A felröppent hírek a tőzsdén keresztül másodpercek alatt, a piacokon pedig napok alatt tönkretették az uborkatermelői ágazatot nemcsak Spanyolországban, hanem szerte Európában, vagy még azon túl is. Hogy indokolt-e a félelem az uborkától, az erősen kétséges, ha pedig mégis indokolt, akkor a mértéke bizonyosan indokolatlan. A legnehezebb dolog pedig az, hogy valaminek, amit egyszer besároztak, annak a jóhírét vissza tudja valaki szerezni.
A besározásról meg az jut eszembe, hogy egykori szomszédom, aki a zöldséget a saját udvari derítőjének (szigeteletlen falú pöcegödör) felülúszójával öntözte, anno sokkal inkább előidézője lehetett volna egy ilyen coli baktérium okozta vésznek. Lehet, hogy hasonló történt ott is, ahol a fertőzött zöldséget termelték.
Hozzáteszem, hogy egykori szomszédom gyakorlata korántsem egyedi. A hozzá hasonló gazdáknak még ideológiájuk is van, hogy tudniilik a trágyalé sok tápanyagot tartalmaz. A további részleteket a gusztus kedvéért kihagyom, legyen ez az ÁNTSz és a gazdák dolga. Annyit teszek csak hozzá, hogy szomszédom, aki a változatosság kedvéért nem uborkát, hanem sárgarépát termesztett volna, hiába várta, hogy növényei kikeljenek. Egy reggel láttam, hogy friss erdei földet hord talicskával a kertbe. Magyarázta, hogy miért. Megragadtam az alkalmat, hogy felvilágosítsam: az öntözésre használt felülúszó mosó-és mosogatószert, hígítót stb. is tartalmaz, ami nyilván nincs kedvére a sárgarépának, nem a földdel volt baj. Szerencsére, mert ha mégis kinőtt volna, s megették volna, könnyen kórházba is kerülhettek volna. Mint most a németországi betegek (bár hangsúlyozom, nincs bizonyítva az uborka-dolog).
Persze, tudtam én, hogy szomszédom nem a derítő-felülúszó tápanyagai miatt öntözte kertjét ilyen módon, hanem hogy ritkábban kelljen szippantókocsit hívni. Hogy az ájer, az terjeng, az sem zavarta. Jó példa ez, hogy a pitiáner és rövidlátó takarékoskodás hogyan vezet sokkal nagyobb károkhoz, mint amilyen hasznot egyáltalán hozhat, ha hozhat.
A károkról jut eszembe az egész ügy másik tanulsága. Felröppen egy hír, igaz, vagy nem, nem számít. Lehet éppen igaz is, a fontos az, hogy milyen orgánum közli, vagy hogy ki állapítja meg.
Megállapítják például az arra nyilván hivatott hitelminősítők, hogy X ország rossz adós, és onnan kezdve az az ország nem kap enni. Azaz, a hitelminősítőket Messiásnak tekintő befektetők egy kanyi vasat nem áldoznak többé arra, hogy rendbehozzák az illető ország gazdaságát. Hihetetlen, hogy senki fontos ember agyában nem fordult meg eddig, hogy a rettegett „leminősítés” valójában manipuláció, arra, amire rosszat lehet mondani, még rosszabbat mondanak, ezzel kiütik a további versenyből. Hogy ez milliók kenyerét sodorja veszélybe, nem számít. A művelet azokat szolgálja, akiknek nem érdeke Európa talpraállása, az euró stabilizálása. Ilyenek pedig keleten és nyugaton bőven akadnak. Itt aztán gyorsan megállok, nehogy engem is leminősítsenek.
Messzire jutottunk az uborkától. Remélem, ez az uborkaszezon is végetér egyszer.







Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3064