Akiröl harckocsit neveztek el
Dátum: Január 24, hétfő, 19:51:04
Téma: Könyvismertetők


A 18. százabdan emelkedik nemesi rangra a családja, mint egy Shakespeare királydrámából. Öse udvaronc, diplomata, felségáruló, és hadvezér.


Szintén közeli rokona a motorja a XIV. Lajos katonai egyeduralmát megtörö európai katonai szövetségnek. A spanyol örökösödési háborút nevezhetjük az ö esetében családi ügynek is. Apja kis híján párbajozik a walesi herceggel, majd maga az angol királynö jelenti ki róla, hogy elmebeteg. Ennek ellenére hazájában sikeres playboy, híres és népszerü, de sokak által gyülölt politikus.
Anyja ereiben indián vér is csörgött. A spanyol örökösödési háborúban, rokona és névrokona a francia sereg generálisa, mellesleg az utolsó Stuart természetes fia.
Noha családja az Angliát birtokló néhány száz család egyikeként a fönemesség soraiba tartozik, a következö száz évben az angol történelemben semmilyen szerepet nem játszik. Ennek ellenére az angolszáz jog és örökösödési rendszer miatt hösünk csak öreg korában kapja meg a térdszalagrendet és a "Sire" megszólítást. Íróként kapja meg a Nobel-díjat. Többször él meg pusztán az írásaiból. Szeret festeni, történésznek tartja magát, írt egy regényt is. Ennek ellenére nem volt komoly tudós. Saját magát nevezte ki honvédelmi miniszternek, holott ez a poszt Angliában korábban nem is létezett. Síkraszállt a harckocsi elterjesztése mellett, noha ezt abban akorban pusztán hóbortnak tartották.
Amikor megbukott politikusként, írói honoráriumából Kent grófságban házat vesz, kitanulja a kömüves-mesterséget, viseltes filckalapjában verejtékezik, s rakja a ház falait. Még ahhoz is ragaszkodik, hogy felvegyék az építök szakszervezetébe, amit rossz tréfának tartanak. Elsö gyermekkori képei az írországi idökböl maradtak fenn, ahová apja fényes számüzetésbe vonult.
A fiatal hadnagy komor fiatalságot élt át. Az iskolai gépezet be akarta darálni. Az iskola és az internátus maga volt a pokol számára. A 12 év alatt senkinek sem sikerült megtanítania vele egy szabályos latin mondatot. A középiskolába tévedésböl vették fel, hiszen matematikából és latinból üres feladatalapot adott be. Olyan sikertelen volt, hogy Apja arra gondolt, semmi másra nem alkalmas, csak katonai páylára. Késöbb Nobel-díjas lett, de kétszer is elbukott a kadétvizsgán. A lovassághoz ajánlották, mert ök még a gyalogságnál is butábbak voltak, mivel a lovak drágák voltak, a családja pedig szegény, a lovasságtól is meg kellett válnia.

Szivart, szállodát, harckocsit neveznek el róla, és két ujjával máig érvényes jelképet alkotott , a gyözelem jelét. Mert huszonöt éves korára egész Anglia által ismert figura lett a hivatásos huszárhadnagy. Noha Európában béke honolt, ö öt hadjáratban vett részt, megjárta Kubát, kétszer volt Indiában és szenzációs tettel, kiszabadított egy elrabolt brit páncélvonatot, fölrakta rá a sebesülteket és megmentette öket. Elfogták, s felröppent a hír, hogy a búrok agyonötték, ám néhány hét mmúlva érkezett a hír, hogy Winston Churchill megszökött a fogságból.
Portréját a magyar száramazású történész, John Lukacs még fel is nagyította azáltal, hogy Párbaj c. történelmi munkájában azt állította, hogy a második világháború elsö szakasza Churchill és Hitler személyes párviadala volt. Sebastina Haffner/ német történész!/ Churchill monmográfiája/ Európa Kiadó, Mérleg sorozat, Budapest, 2003/ átveszi ezt a véleményt. A vékony kis kötet felölei Churchill hosszú ,pályafutását. Olvasmányos és mértéktartó munka egy olyan ember tollából, aki a fasizmus elöl emigrált Angliába, de hazatepelülése után mértékadóvá vált a véleménye a német sajtóban.





Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=670