A jó pap holtig tanul
Dátum: április 28, csütörtök, 06:55:52
Téma: Életünk napjaink


Gondolatok a népművelésről.
A minap kezembe került egy könyv. Célokat, feladatokat fogalmaz meg.


Ismerős gondolatok. Csak bólínthatunk: Igen, ezt kell tenni. Idézem a könyv néhány mondatát:

"Régi magyar közmondás, hogy a jó pap holtig tanul. De ami régen csak a papra vonatkozott, az ma jóformán minden emberre áll. A tudás és maga az élet az utolsó évtizedekben oly gyors ütemben haladt, hogy az iskolában szerzett természettudományi, földrajzi, gazdasági, szociális és alkotmányi ismereteink jórészt elavultak, a történelem pedig hatalmas fejezettel bővült. Lomtárba kell tehát dobni a " kész ember " fogalmát, aki önelégültségében azt képzeli, hogy iskoláit kijárván elégséges szellemi útravalót szerzett az egész életre, csakhamar lemaradna azokkal az embertársaival szemben, akik ismerik a modern élet dinamikáját és ismereteiket folytonosan kiegészíteni igyekeznek.
(...) A tanulásnak az iskola bevégeztével nincs vége .Korábban a további munkát kizárólag az önképzésnek engedték át, de ma már a modern államok, átlátván az iskolán kívüli népművelés megszervezésének döntő fontosságát, a további művelődés lehetőségét elviszik mindenkihez, aki tovább akar tanulni. Népkönyvtárak állítása és azoknak új könyvekkel való folytonos kiegészítése, felfrissítése, vetített képekkel tarkított előadássorozatok, termelési módoknak szemléltető bemutatása, hangversenyek, kiállítások és múzeumok, legújabban pedig a rádió , ma mind tervszerűen és szervesen illesztetnek be az iskolán kívüli népművelés munkájába.(...)
A kötelező népoktatásnál sokkal kényesebb dolog az iskolán kívüli népművelés, amelynek kényszer alig állítható a szolgálatába, amely lényegében többnyire szabadoktatás. Itt a kényszert spontán lelkesedésnek kell pótolnia. Az iskolán kívüli népművelés ügye tehát azzal áll vagy esik, hogy bele tudjuk-e vinni a magyar tömegekbe az állandó művelődés szükségességének tudatát.(...) Az iskolán kívüli népművelésnek nagy a hordereje oly korban, mikor a legfontosabb világnézeti kérdések is vitássá váltak.(...)"

Aki eddig elolvasta, azt talán az is érdekli, honnan idéztem.
A fenti gondolatokat a "Számolás és mérés a mindennapi életben" -című, a Heves Vármegye Törvényhatósága által kiadott, a Magyar Népmûvelés Könyvei sorozatban megjelent könyvének előszavában írta le Dr gróf Klebersberg Kuno 1927.augusztus 20.-án .

Mi meg hetvennyolc év után is a " Való Világ ", a " Bele Való Világ" és a " Big Brother "-nél tartunk a népművelés és felvilágosítás nagyobb dicsőségére.





Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=913