winner: Pünkösd
Dátum: április 22, hétfő, 11:19:42
Téma: 147. szám




Egyik jeles vallási ünnepünk pünkösd, melyről - valljuk meg -, elég keveset tudunk. Ismerjük ugyan a pünkösdi népszokásokat, de amikor néhány embert megkérdeztem mit is ünnepelünk pünkösdkor - legtöbben nem tudták.

Pünkösd ünnepét a keresztény egyház annak emlékére tartja, hogy Jézus mennybemenetele után a Szentlélek leszállt az apostolokra.
A húsvét után számított 50 nap a zsidó vallásból ered. Először a Pészach után számították, később pedig a Tízparancsolat adományozásának ünnepét tartották ekkor.

Magyarországon a pünkösdi és az ősi pogány szokások keveredésével alakultak ki a ma is ismert ünnepi népszokások.
A pünkösd elnevezés a görög pentekosztész, azaz ötvenedik szóból ered. Az Ünnep minden évben május 10-e és június 13-a közé esik. Pünkösdöt a keresztény egyház születésnapjának is tartják.
Az első keresztény pünkösdi ünnepet Mária és az apostolok tartották. A monda szerint Szent Péter beszédét - melyet Jeruzsálemben tartott - minden hallgató a saját nyelvén értette. Ezek a hallgatók voltak az első keresztény gyülekezet.

A középkorban a Szentlélek eljövetelét megelőző szél zúgását kürtökkel, harsonákkal utánozták.
Májusi eső aranyat ér, de a pünkösdi eső ritkán hoz jót - tartja a hiedelem.

Pünkösdi egyik legismertebb jelképe a rózsa. A mosdóvízbe szórt rózsa egészséget hoz, legalábbis így hitték egykor. A legények pedig az ablakba tették a pünkösdi rózsát annak a lánynak, aki közel állt a szívükhöz.

Másik ismert jelkép a fehér galamb. Sok helyen a Szentlélek jelképeként fehér galambokat engedtek szabadon.

Zöld ágat: nyírfaágat, gyümölcságat, bodzát tettek pünkösdkor a házakra, az istállókra, hogy távol tartsák tőlük az ártó, gonosz szellemeket.

Évszázadokon keresztül szokás volt az úgynevezett Pünkösdikirály választás.

Ilyenkor a legények lovasversennyel, tűzugrással és egyéb ügyességi vetélkedéssel mutathatta meg, ki a legügyesebb. A győztes egy évig ingyen ihatott a falu kontójára és minden mulatságra hivatalos volt. A pünkösd az udvarlás, párválasztás ideje. Ilyenkor a leányok bátran mutatkozhattak választottjukkal.

Ennek párja volt a Pünkösdikirályné járás.
A legszebb kislányt választották meg kiskirálynénak, ami nagy tisztesség volt. Mise után házról házra jártak jókívánságokkal, versekkel, énekekkel köszöntve a háziakat, virággal szórták be a szobát.

Természetesen országonként és tájegységenként sok-sok helyi szokás volt, de mindegyik a termékenységhez, az újjászületéshez és Szentlélek köszöntéséhez kapcsolódott.
Ezek a népszokások az elmúlt évtizedekben jelentősen megritkultak, azonban napjainkban mint idegenforgalmi látványosságok születnek újjá.





Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News3&file=article&sid=1254