Anci (kisregény) V. rész
ANCI BABA ELMENT

Öröm vasárnap ébredni. Különösen ilyen ragyogó napsütésre, na persze, a sültszalonna illata sem kutya. Valósággal kihúz az ágyból. Egyébként nem vagyok lustálkodó típus. Jobban megvagyok a kiugrásos keléssel, ha mégis maradok, akkor iskolaidőben – lehunyt szemmel – a feladatokat, a leckét szoktam átismételni. Ez megnyugtat, mert még lehet pótolni, ha elszúrtam valamit. Most mégis azon veszem magam észre, hogy lecke híján a tegnapi napot bolyongom. Imádságostól, előadásostól, fagyistól. Persze azt a bizonyos tekintetet sem lehet könnyedén kiradírozni. Kezd olyan lenni az egész, mint egy igazi film. Olyannyira kellemes ez az érzés, hogy szinte mindenhová elkísér. Szinte a fellegekben járok, minden könnyen megy, és persze elsőre sikerül. Még a legnehezebb feladat is. Úgy pörögnek ilyenkor az események, mintha felgyorsítanák a filmet.

Megfigyeltem, hogy ilyen jó napok után mindig szerepel az álmaiban a repülés. Most például egy csapat gerlével együtt szálltam. Gyönyörű tájakat láttam fentről, amikor Zagyva fölé értünk megláttam a kis piros tetejű házat. Ez a mi házunk, a nagyházzal együtt. Mások azt mondják: A VITÉZ PORTA. Megpillantottam a focipálya cirkuszos sátrát. Mellette egy pici kislány integet. Anci baba. Szeretnék leszállni, de a szárnyamul szolgáló kitárt kezem nem engedelmeskedik. Teljes erőmmel próbálkozom, de a szél csak visz, csak repít tovább. Már alig látható a csillogó fellépő ruha. Továbbra sem boldogulok a fuvallattal. Teljesen beleizzadok az erőlködésbe. Aztán csak repülök, szállok tovább…

Egy mozdulattal kitakarózom, és fordulok egyet… Ébredezek… Már lassul a szívdobogásom, hiszen kezd eljutni a tudatomig, hogy csak álom volt az egész. Újra itt érzem a tenyeremen a pindurka kezecske melegét, s látom a szépséges tekintetet. Ez nagyon jó. Boldognak érzem magam. Sokkal finomabb ez, mint a legfinomabb körte vagy barack, de még a csoki és a laposhús is csak kisinas az összehasonlítási listán. A könyvekben már olvastam hasonló esetekről, de nem nagyon értettem miről is van szó. Most azonban… Most… Á! Mégsem erről lehet szó, hiszen a könyvekben mindig a szerelmet emlegették. Nekem meg eszembe sem jut – erről az egészről – ez a szó. Sőt! Nem is emlegettük egyszer sem, mint a filmekben… Igen, valószínűleg ez valami más lehet… Kezd világosodni, jut a tudatomba a felkelés kényszere…

Ez a melegség a kezemben egyre valóságosabbnak tűnik. Hirtelen nyitom tágra szemem.
- Anci baba! Hogy kerülsz ide? Miért nem költöttél fel? Elaludtam volna? – csorog ki döbbenten a számon.
- Csak korábban keltem. Megetettem Zolit, aztán jöttem. Klári néni mondta, hogy költselek fel, de… Olyan szépen aludtál. Nem akartalak felkelteni.
- Nyugodtan szólhattál volna – mondom, miközben arra gondolok mióta lehetett itt? Lehet, hogy észrevett valamit az álmodozásomból? Egy kicsit bizonytalanná válok… Azt sem tudom, hogy kibújhatok-e a takaró alól egy szál gatyában? - Megsejti zavaromat.
- Megyek! Mondom Klári néninek, hogy felkeltél, melegítheti a reggelit – mondja, az ajtó felé indulva.
- Aha! Jó!
- Siess! – Már hogyne sietnék. Azért motoszkálok egy kicsivel többet, mert most vasárnap van. Nem beszélve az előadásról. Na és vendégem van. Az én vendégem: Anci baba. Ez olyan feladatot jelent, hogy az ünneplőnek mondható gúnyákat rendesen be kell osztani. Szerencsére remek az idő, így estére megszárad a délelőtti mosás. Ebből következik, hogy a három ünneplőnek mondható ruhám szépen elosztható, ha az elsőt kimossa anyu, akkor négyszer vehetek tisztát. Nem tudom, hogy oldottam volna meg a helyzetet néhány évvel ezelőtt, amikor – egy kis jóindulattal – csak két teljes ünneplőm volt. Ez nyárra értendő, mert az őszi, téli időszakra csak egy pulóverem van. A muzsikálás azonban, tiszta Isten áldása nekünk. Bevétel, ami a fizetésen felül jön. A csemetézés, bolti helyettesítés, varrogatás is idetartozik. Ez nem jelenti, hogy minden nap nagykanállal ennénk, de azért már elmozdultunk az egymásranövős korszaktól (ezt mi találtuk ki, a rokonságon belül a kinőtt ruhákat örökölték meg a kisebbek, ezért lett egymásranövős kor). Így azért könnyebb a helyzet. Vinném a tegnap délutáni és esti váltást, de nem találom. Valószínű anyu megelőzött. Lehet, hogy már szárad a kötélen. Ünnepi rózsaszínű szappan, fésű, tükör, cipőpucolás. Az egész nem tart tovább öt percnél.


- Kicsípted magad! – fogad a fakanál mestere.
- Jó reggelt anyu!
- Így nem lesz lagzi, ha a menyasszony várja a legényt – csipkelődik. Ez pillanatok alatt pirosra festi az arcunkat.
- Ne bomoljon már anyu! – Muszáj más irányt venni. – Éhes vagyok. Anci baba éhes vagy?
- Nem. Már reggeliztem.
- Kakaót sem kérsz? Ovomaltin, Dodo bátyám küldte nyugatról, Németországból.
- Tényleg? Azt megkóstolom – s alig adja tudtunkra engedékenységét, talán kíváncsiságát, már előtte is díszeleg a szép, piros bögre.
- Vigyázz! Forró!
Sűrű napunk lesz ma. Délelőtt előadás. Délután ebéd, matiné, előadás.

Aztán ez a sűrű nap úgy repült el vastapsostól, húslevesestől, Kis Mukkostól, sikerestől, mintha egy perc telt volna el. Már bontják a sátrat. Nagy a sürgés. Itt ülök megint a kapunkban. Egy kislányra várok. Anci babára. Sokkal gyorsabban ideér, mint máskor.
- Szevasz!
- Szervusz! Mit csinálunk?
- Mit csináljunk?
- Menjünk egy fagylaltra!
- Menjünk.

Egymás mellett ballagunk. Nem fogjuk egymás kezét. Először, amióta a kútnál megfogtam. Nem tudom az okát, miért? Aztán csendben is vagyunk, csak a szokásosnál halkabb köszönések szakítják meg szótlanságunkat.
- Majd… – mondjuk teljesen egyszerre.
- Majd jövünk jövőre.
- Gyertek!
- Biztos, hogy jönni fogunk! – nyugtat. A keze pedig szép lassan eltűnik az enyémben. Újra hallgatunk. Annyi mondanivaló lenne. Csak az idő. Nagyon kevés. Már visszafelé kullogunk. A helyzet odahaza sem sokat változik. Édesanyám tejberizzsel kedveskedik nekünk.
- Éppen időben érkeztetek. Kész van a rizsa. – Közben már kanalazza a mesés tányérokra. Meg sem kérdezi, kérünk-e? Turkálom, hogy hűljön.
- No! Akkor holnap mész a cirkusszal? Vagy te maradsz itt nekem, anyukám? – Észrevette zavarunkat. Ezt a helyzetet szeretné oldani. Nem sikerült. Most még jobban markolássza a tehetetlenség mindenem. Eltüntetjük, szó nélkül, a porciót.
- Megyünk egy kicsit még játszani?
- Aha! – Kimegyünk a búvóhelyemre, a fészer mögé. A hinta már nincs felszerelve, miután tavaly leszakadt, és már el sem bír rendesen. Még mindig csendben ülünk a farakáson. Aztán megtöröm a csendet:
- Nem igazságos ez – szólalok meg olyan halkan, hogy talán még a levelek is túlharsognák.
- Ühüm! – hallatszik ki a szepegésből.
- Kivel fogsz tanulni? Aztán a templomot sem tudtam megmutatni, meg a Kőasztalt…
- Én pedig nem tudtalak megtanítani lovagolni. Jövőre, majd azzal kezdjük. Jó! – Ez szinte jelszóként hozza vissza a mosolyt. Fogjuk egymás kezét. Mindkettőt. És fennhangon, kacagva, ugrálva soroljuk az élményeket.


- Emlékszel! Reggel, amikor megjöttetek. Nem mertél felénk jönni a sátorépítésnél…
- Csuri megint kinyitotta a rácsot… Azt is észrevettem: engedted, hogy győzzek a Bokszos Petiben…
- Nagyon szépen számolsz, az olvasással sem lesz baj…
- Hú, de finom is volt a kakaós gríz…
- A laposhús sem volt kutya…
Nem tudom mennyi idő telt el, de folyamatosan beszélünk. Szinte egymás szavába vágva ömlik az élmény. Szökdelünk, ugrálunk.
- Várj itt! – szakítom meg a csillogószemű hangzavart. Szaladok. Rohanok. Anci tanácstalanul áll, amikor visszaérek. - Ezt neked adom! – húzom elő a hátam mögül a vendégségi nénitől kapott feszületet. – Ő biztos visszahoz!
- Aha! – Kicsit megint szepeg. Nem sír, csak szepeg. Nekem se sok hiányzik. – Én is adok valamit. – Picike, mintás bicskát csúsztat a kezembe. Teljesen forró, mint a keze.

Ismét csend van. Sötétedik. Későre jár. Anci beköszön a konyhába, búcsúzóul. Fehérre szorított kézzel a cirkusz felé ballagunk. Már nincs cirkusz, sátor sincs. A szekerek némelyike az égig megrakva egymás után sorakozik. Továbbra is óriási munkában vannak. Alig akad olyan szekér, ami elé befogták a lovakat. A négylábúak jóízűen falatozzák a bevételből vásárolt friss abrakot.
- Csókolom Annuska! Megjöttünk.
- Búcsúzzatok el Ancikám! Még aludnod is kellene! Hajnalban, egész korán indulunk! – A franc egye meg! Eljött ez is! Miért nem lehet ez másként? A bőgés keringet.
- Szervusz! Jó legyél!
- Szevasz! – jön a pityergő válasz. Két hatalmas cuppanós puszit kapok. A válasz halkabb. Szorítjuk egymás kezét. Érzem rohannom kell, mielőtt a gyengeség nyerne.
- Gyere Lacika! Én is adok! Nagyon büszkék lehetnek rád a szüleid. Mondtam is nekik, amikor elköszöntünk. No! Ne szomorkodj! Jövő ilyenkor újra jövünk – hallom már távolabbról. Nem merek visszanézni. A sírás keringet. Végül valami kényszer mégis visszafordítja a fejem! Anci integet. Én is. Most már háttal megyek. Egész a kapuig. Megállás nélkül integetünk. Ez jó. Így addig nem törik el a mécses. A kapun belül aztán egyre jobban szorít. Alig érek hátra a fészerhez, ahol aztán kiborul. Levegőt sem kapok. Iszonyatos pocsékul érzem magam. Eltelik egy kis idő, mire megnyugszom. Bújva sompolygok a nagyszobába. Végtelen hosszú ideig nem jön álom a szememre.

Nem vagyok biztos benne, hogy egy órát hagytak aludni az élmények. A kisbicska melegét egész éjjel a kezemben tartottam. Alig kezd virradni, már ugrok. Gombázó sötét van. Kirohanok a kapun. És megyek, megyek… Megyek a focipálya közepe felé. Teljesen üres. Még – utolsó próbálkozásként – leszaladok az útra, de az is teljesen üres. Visszaballagok a kapunk elé, és letelepedek a tőkére. A nagy ürességet bámulom. Nem tudok túljutni a dolgon. Gondolkodni sem vagyok képes, miközben egyre jobban virrad. Apu és anyu elmentek munkába. A Nap egyre jobban idetűz.

Karcsi hangjára ébredek!
- Szevasz!… Korán keltél… Focizunk?

(Elnézést kérek, de itt most pihen egy kicsit az Anci című kisregényem. Néhányan kérték, hogy be tudják érni magukat! Így folytatása egy hét múlva következik!)



Az írás megjelentetője: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írásmű webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=6909