Léleküdítő
Dátum: December 14, szerda, 18:02:42
Téma: mango


"A mai ember, közismert okokból, reászorul, hogy lelkivilágát a gondolkodás, érzés, és akarás igéivel erősítse, lelkét a merőben anyagi és prózai lét fölé emelje."




Még 11 nap karácsonyig.
Arra gondoltam, hogy más is szívesen csemegézik abból a szellemi kincsestárból - így az ünnepek előtt különösen, - amit 1926-ban a Királyi Magyar Egyetemi Nyomda dr Wildner Ödön szerkesztésében adott ki.
A bevezető (és természetesen a citált bölcsességek is!) ma, 2005-ben is éppen annyira aktuális(ak), mint ahogyan azt a szerző 79 évvel ezelőtt megírta:
„A mai ember, közismert okokból, reászorul, hogy lelkivilágát a gondolkodás, érzés, és akarás igéivel erősítse, lelkét a merőben anyagi és prózai lét fölé emelje. Erre szolgálnak többek között a lángeszű költők- és bölcsektől megfogalmazott igazságok, tapasztalatok. Ezek kifejezése sokszor egész kötetet igényel, de sokszor kikristályozódik egy-egy mélytartalmú és szépformájú aranymondásban, vagy egy-egy elmésség percnyi villámfényében nyilvánul meg előttünk, éppoly hatást váltván ki bennünk, mint egész kötetek. A mi gyűjteményünk e sűrített mondások, igazságok kincsesbányájából aknázott, hogy a kiemelt eszmei kincsek hatást gyakoroljanak a lelkekre; arra késztessék, hogy továbbfolytassák a gondolkozás, érzés, akarás munkáját, amelyek villamos áramát az illető ige szerzője indította meg. […] Arra mindenesetre törekedtünk, hogy amit hozunk, értékes legyen, s nem duzzasztottuk a kötetet, az olvasottság fitogtatása céljából, fölösleges ballaszttal. Egy „étrendi” szabályra is emlékeztetjük az olvasót: „Ne sokat egyszerre!” A legtöbb mondás, ha nem valamely régi, meghitt ismerősünk viszontlátása, munkát ad az elmének és érzésnek; csak úgy van haszna, ha földolgozása és lelki asszimilációja megtörténik.
A szerkesztő.”
Minden további felesleges szószaporítás nélkül adom közre ezeket az elmecsiklandó, de nagyon is magvas és csodaszép gondolatokat – szándékaim szerint lelkünk épülésére és okulásunkra…
Léleküdítőnek.

Életünk első 40 éve a szöveg, a következő 30 évünk a kommentár, amely megtanít a szöveg igazi értelmére, összefüggéseire, finomságára, valamint tanulságára. Akárcsak egy álarcosbál végén, amikor a maszkot levették. (Schopenhauer)

Gondolkozz úgy, amint kevesen gondolkoznak; beszélj úgy, amint a legtöbben beszélnek. (Grazian)

Szeresd mindnyájukat, de kevesekben bízz. Ne sérts meg senkit, légy rémes ellened szemében erőddel inkább, semmint erőd gyakorlásával; barátod óvd, mint szemed fényét; korholjanak inkább némaságodért, semmint beszédedért. (Shakespeare)

Szép dolog a barát; de lehet, ebből vagy abból az okból elköltözik, netán meghal, úgyhogy elveszítjük…A Természet jobb: kemény és nehezen kezelhető, sokat kíván és követel. Ámde csodás barát! Holtunkig sem veszíthetjük el, ha pedig meghalunk, végképp befogad. Ez a barátunk mindig kéznél van, és támaszkodhatunk rá, ha megbotlunk és tántorgunk. (Tolsztoj)

Betegnek gyógyvíznél és orvos kezénél jobb a szép vigasztaló szó. (Pázmány Péter)

A szív a szívhez szól, s egy pedáns, egész erkölcs tanítása sem ér fel egy okos asszony szeretetteljes, gyöngéd csevegésével, ha szívből vonzódunk hozzá. (Rousseau)


A föld telve van égi dolgokkal, s minden közönséges csipkebokor lángol Istentől. (E.B.Browning)

Az élet hosszú a szerencsétlennek, rövid a boldognak, játékszín az okosnak, álom a szerelmesnek, mámor a könnyelműnek, pusztaság a szegénynek, örömház a gazdagnak. (Kisfaludy Károly)

Az idő, melyet Isten számunkra enged, drága szövet, melyet mindenki a maga módján hímez ki. (A.France)

Az a seb öl, mit az ember magától is rejteget. (Inczédy László)

Nagy emberek azért vannak, hogy még nagyobbak keletkezzenek. (Emerson)

Az asszonynak szívében a feje. (Byron)

Minthogy magam is megismertem a bajt, tudom, hogy segítségére kell sietni a szerencsétleneknek. (Vergilius)

Mit tehet arról a drága hegy (mely aranykővel tele volna), ha kincseit belőle nem szedik; mit tehet róla a magyar nyelv is, ha fiai őtet sem ékesíteni, sem nagyítani, sem felemelni nem akarják? (Bessenyei György)

Nem az élesszeműek vezetik a világot. Nagy dolgok valamelyes áldott, meleg, értelmi ködben teljesülnek be. (J.Conrad)

A csoda a hit legkedvesebb gyermeke. (Goethe)

Ne keresd boldogságod a világ nyüzsgésében, mentől mélyebbre vonulsz szívedbe, annál magasabbra szállsz az égbe. (O.Ludwig)

__

…tartva magamat a fent említett mondáshoz, miszerint „ne sokat egyszerre!” – ma itt rekesztem be a „bölcsességeket”. Ám ha szükség van még effajta „lelki támaszkodóra”, - jöhetnek újabbak is.
Léleküdítő, zöld bársonyba kötött könyvecském sok-sok szépséget rejt még.






Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1655