Szilveszteri hagyományok
Dátum: December 29, péntek, 15:51:32
Téma: Dolgozat


A szerencsepogácsa úgy készült, hogy a sima pogácsák egyikének közepébe érmét teszünk, és aki megtalálta, azt éri jövőre a legnagyobb szerencse.


Szilveszter estéjét és éjszakáját ma is – hasonlóan, mint régen, de igazodva a mai korhoz – ünneplések és rendezvények ölelik körül. Régen csoportosan, az egész falu együtt szilveszterezett. Erre a célra műsort adott a helyi színtársulat, és külön meghívót nyomtattak. (hely meghívóm sajnos nincs, de ilyen volt.)



Ma azonban már nem divatos az együttlét, illetve a kisebb csoportos, házibuli jellegű mulatozás a sikk. Szilveszter éjszaka a nagy fogadalmak ideje, amiket – attól függően, mennyire tartjuk be a magunknak adott szavunkat – ideig óráig meg is szoktunk tartani. Igazán mulatságos egy kis kigyűjtés a fogadalmakból:



Férfi: - Azt kívánom, hogy jövőre ne kelljen azt kívánnom, amit tavaly kívántam.
Nő: - Megígérem, hogy jövőre szorgalmasabb leszek.... most már biztosan bemegyek hétfőn dolgozni.
Férfi: - Többet fogok szeretkezni, mint tavaly, azaz legalább 1-szer.
Nő: - Jövőre ígérem elkezdek edzeni, várjunk csak: minek! Lusta, kövér vagyok és büszke vagyok rá.
Férfi:- Megfogadom, hogy mától nem fogadok meg semmit.
Nő: - Türelmesebb leszek az értetlenkedő ügyfelekkel, így én is értelmetlenebb lehetek.
Férfi: - Minden eddiginél jobban fogok halogatni minél több dolgot.
Nő: - Meggyőzőbben nevetek a főnök viccein.
Férfi:- Megpróbálok többször a főnök előtt a munkahelyre érkezni.
Nő: - Kevesebb magánbeszélgetést folytatok a cég számlájára. Esetleg ügyesebben álcázom ezeket a telefonokat.
Férfi: - Sokkal kevesebbet fogok olvasni, bár mi lesz velem, ha még az árcédulát és a menetrendet is a pc olvassa fel.
Nő: - Igenis meg fogok hízni, ha már lefogyni borzalmasan nehéz.
Férfi: - Egyszerűen, a hétköznapi emberekről és nekik fogok írni, lehetőleg egyszótagú szavakat használva.
Nő: - Nagyon fontos kultúrtörténeti jelentőségű helyekre látogatok el szabadságom alatt, például megnézem, hol élnek Berényiék barátok közt.
Férfi: - Nem fogok leszokni a cigarettáról, tavaly sem sikerült. Ezzel a variációval viszont beválthatom az ígéretem.
Nő: - Csak két számmal kisebb farmert fogok hordani, öv helyett kötelet vagy láncot használva. Pólóból pedig csakis olyat veszek fel, amit divatos, sárga izzadságfoltok díszítenek hónaljban.
Férfi: - Veszek egy új TV-t, mert ebben soha nincs egy jó műsor sem.


A szilveszter és Újév talán a leggazdagabb babonákban

Most először az óév búcsúztató kigyűjtésem lesz olvasható. Palócföldön az alábbi babonák, hagyományok, szokások voltak megtalálhatók. Ezek nem kimondottan palóc hagyományok, egy azonban nagyon lényeges elem volt: a közös ünneplés, a közös mulatozás. A falu apraja-nagyja ott volt a Nagyteremben (a kultúrtermet nevezték így) ilyenkor. Fáradásig, de általában a kisebbek is megvárták az éjfélt.

- Még a hitetlenek is „varázsoltak” valamit ezen a napon. Álarcot húztak, hogy elijesszék az óévet magával vivő szellemet, vagy szerencsepénzt tettek a tárcájukba. A legjobb nap ez a gazdagság varázslásra, gazdaggá teszi az új esztendőnket, ha ilyenkor pénzt találunk, tehát el is szoktak dugni néhányat (leginkább lyukas kétfillérest). Aztán nagy volt az öröm, ha egyet valamelyik családtagunk meglelt, s bánat, ha egy vendég talált rá, hiszen elvitte a háztól a szerencsét.
- A szerencsepogácsa úgy készült, hogy a sima pogácsák egyikének közepébe érmét teszünk, és aki megtalálta, azt éri jövőre a legnagyobb szerencse. Fontos azonban, hogy a pogácsa még az óévben elfogyjon. Ezért ezt nálunk – Palócföldön - a szilveszteri bálra hozták el, aki meglelte a pénzdarabot, kapott egy üveg pezsgőt. Azonban néha nemcsak a belesütött 3 pénzdarab került elő.



- A hagyományos ételek fogyasztása is bőséget, szaporaságot, főleg anyagi gyarapodást varázsol. A lencse, a bab, vagy bármilyen apró szemes étel fogyasztása szerencsét hoz. A malac előre túrja a földet, vagyis „kitúrja a szerencsét”, sőt kunkori farkát meg is lehet markolni, így aztán garantálhatjuk a szerencsénket a következő évre. Ezek a malacos üdvözlőkártyák uralták abban az időben az újévi üdvözleteket. Ezért a szilveszteri bálok tombolájának fődíja egy kismalac volt. Természetesen a szilveszteri ételek is malac, vagy disznóhúsból készültek. A lábasjószág, csirke, vagy tyúk fogyasztása azonban tilos, mert az hátrafelé rúg, elkaparja a szerencsénket.
- Minden háznál készítettek kocsonyát. Bőségesen raktak bele füstölt és nyers disznóhúst. Főként körmöt, csülköt, hiszen ez is segíthetett az új évben kikaparni a szerencsét. Szokás volt egy-egy tányérral meglepni a rokonságot, hiszen így egy kisebb versengés is kialakult a legfinomabb kocsonyáért.
- Szilveszterkor tilos a mosás, teregetés, mert az valaki halálát hozza. Szilveszterkor tilos levinni a szemetet, mert kiöntjük vele a szerencsét a házból. Azt tartják, a szilveszteri álom beteljesedik, így ne mulassuk át az egész éjszakát, hanem hagyjunk időt egy jósálomra is.
- Szilveszterkor nem szabad orvost hívni, orvoshoz menni, mert akkor betegséggel töltjük majd a következő évet. A szilveszter éjjelén megfájduló fog valaminek a halogatását jelöli, amit már nem szabad tovább görgetnünk az új esztendőben.
- Szilveszterkor szokás a faggyúöntés. A felmelegített faggyút hideg vízbe öntik, majd megnézik, milyen alakot vett fel. Az alakok formák jellegzetességei utalnak a jövendőre, a formák egymásutánisága az időben előre haladó eseményeket vetíti előre. Az idős asszonyok külön nagy mesterei voltak ennek. A legamorfabb formákban is meglátták az esküvőt, a gyereket, de legalább egy kis szerencsét.
- Éjfélkor az első óraütéskor elfújják a gyertyát, és csak az utolsó óraütéskor gyújtják meg újra (ekkor durran a pezsgő dugója is!). Aki ilyenkor hátra nézve nem látja meg a saját árnyékát, az bizony megrendelheti a koporsóját és a sírhelyet. Ez arra vonatkozott, hogy már nem tudott gyertyát gyújtani, vagy a közös koccintásra a gyertya köré menni.
- Távol lévő szerelmesek ilyenkor egy kicsi pezsgőt öntsenek ki a földre, mielőtt a többiekkel koccintanak, hogy a kedvessel egész évben együtt maradjanak. Egyes hagyományok szerint ez azért is hasznos, mert ha ilyenkor valamit kiöntünk a földre, akkor "dől a lé" egész évben.
- Ezen a napon – ha hó esik – a gyermekek hóembert építenek.

(Következik: Az újévi hagyományok)






Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2327