Programban a múzsa
Dátum: Augusztus 11, szerda, 19:27:09
Téma: Életünk napjaink


"Feltalálni annyit jelent, mint hullámot fogni be," mondta Ray Kurzweil, aki a feltalálóknak tartott előadást, múlt hétfőn Philadelphiában a Feltalálók Konferenciáján.


"Legtöbb újonnan feltalált dolog nem azért bukik el, mert a feltaláló, nem tudta elindítani, hanem mert rosszkor érkezett."
Csakis, Kurzweil úrnak tudnia kell. Egy mesterséges intelligencia terén dolgozó feltaláló, aki számos vállalatot indított el és adott el millió dollárokért.
November 11-én Kurzweil úr és John Keklak mérnök, egy No.6,647,395 Egyesült Államokbeli szabadalmat szerzett egy találmányra, amit Kurzweil úr kybernetikai költőnek* nevezett. Alapjában véve egy program amelyik a számítógépet veszi ígénybe, hogy élő költők szótárát és stílusát mímelve, de nem másolva, verseket ír.
Valahogy úgy dolgozik mint egy kyberkeverő. A költőileg elmaradottak (vagy akik épp költői blokkal küzdenek) létező versek rímeit, ritmusait és alliterációit táplálhatják be a gépbe. Ezek zúgnak-búgnak rövid ideig, s ime, egy új vers jön a gépből.
Itt egy vers amit ez a kyberpoéta írt miután Wendy Dennis költőtől, Kurzweil úr alkalmazottjától "olvasott" verseket:

"Ballagj a lap aljára
a lelkemhez bújó
anyaoroszlánon keresztül."

Bár létezik más vers-szerkesztő program is, nem ennyire előhaladott, Kurzweil úr szerint. "Azok mind ilyen töltsd ki a hiányzó részeket hozzáállások, amik a Mad Lib* nevű játékra hasonlítanak", mondta. "Nem is igazán próbálkoznak új minták előállításával egy sokkal lazább minta alapján. Néhány Kurzweil-féle találmány, a kybernetikai költőt beleértve, az alakfelismerésen alapszik. "Az emberi gondolkodás igazi ereje, az alakok felismerésének a lehetőségeiben rejlik." mondta. Minél jobbak a számítógépek ebben az alakfelismerésben annál "emberebbé" wálnak.
Azt mondta, hogy 5 éves korától tudta már, hogy feltaláló akart lenni. Mire betöltötte a 16 évet olyan számítógépet talált fel ami dallamokat komponált az alakfelismerést használva. Ez a gépje és ő megjelentek a televízió "Van egy titkom" nevű műsorában.
28 éves korára egy nyomtatásból olvasó gépet talált fel vakoknak, ami a kiváló előadóművész, Sivie Wonder figyelmét is megragadta.
Kurzweil úr előadása Philadelphiában, jelentős iramváltást eredményezett a múlt heti, kétnapos konferencia alatt, amit az Egyesült Államok Szabadalom és Patentiroda védnöksége alatt rendeztek. Amíg más előadók a szabadalomszerzés apróságait és nűanszait feszegették, addig Kurzweil úr a technológia csodás új világáról morfondírozott.
Ha nem lenne ilyen sikeres vállalkozó, sokan kissé hibbantnak könyvelnék el. "A szellemi gépek érája"* című könyvében elképzel egy olyan világot a közeljövőben, ahol gépek nyugdíjazzák az embereket, zenét szereznek, verset írnak, szeretkeznek egymással, és egy emberszerű tudatosságot szereznek.
"Túllépünk egy olyan küszöbön, amikor egy hybrid vagy nembiológiai ember fog létezni," mondta egy telefoninterjún a múlt héten Kurzweil úr. " A biológiai gondolkodásunk merev, de a nembiológiai" - ami alatt gépi gondolkodást ért - "exponenciálisan fog nőni."
Kurzweil úr a filozófikustól a praktikusig bolyong, és vissza. Az előadásán, Philadelphiában, ahhoz nyújtott tanácsokat a feltalálóknak, hogy hogyan szüreteljék ötleteiket. Hisz az általa értelmes álomnak nevezett állapotban - a tudatalattit fogva be, hogy megoldásokon dolgozzék, míg alszik az ember.
"Mielőtt aludni mennék kiosztok magamnak egy problémát, anélkül, hogy a megoldáson gondolkodnék," mondta. És azokban a pillanatokban amikor az alvás és ébrenlét között lebeg újralátogatja a problémát. "Kitűnő alaklom alkotói gondolkodásra, új összekötések, új hozzáállások merülnek fel amikre másképp nem gondolnnék."
Tehát, gondolja Kurzweil úr, hogy a kyberpoéta "hullámot fog befogni"?
"Hasznos segítsége lehetne igazi, élő költőknek akik ihlet után vagy segítségért kutatnak
egy-egy rímért vagy alliterációért," mondta "de nincs szándékomban nagy pénzeket keresni vele."
Egy változata a kybernetikai költőnek letölthető a : www.kurzweilcyberart.com -tól ingyenesen. A deluxe változat $29,95.




* cybernetic poet
* Mad Lib = Számítógép játék, ami a betáplált szavakból épít mondatokat, s történeteket, amikre csak a nyelvtani szabályok vonatkoznak, de logikailag nevetségesek
* "The Age of Spiritual Machines" - Penguin, 2000

Teresa Riordan cikke a Nov.24 2003 The New York Times-ból
Fordította Jánosi András






Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=270