Érdekességek az újkori olimpiákról 1896-tól napjainkig
Dátum: Augusztus 14, csütörtök, 18:09:24
Téma: Ország Világ


Tekintsünk kicsit vissza a múltba, mikor is 1896-ban Athén kapta meg az első, újjáélesztett olimpia rendezési jogát. A lebonyolítás természetesen nem volt könnyű feladat,...


Érdekességek az újkori olimpiákról 1896-tól napjainkig

Javában zajlanak a 2008-as olimpiai játékok Pekingben.
Tekintsünk kicsit vissza a múltba, mikor is 1896-ban Athén kapta meg az első, újjáélesztett olimpia rendezési jogát. A lebonyolítás természetesen nem volt könnyű feladat, hosszas, évekig tartó készülődés előzte meg a világraszóló sporteseményt.
Első lépésként egy márvány stadiont emeltek, Giorgios Averoff , görög milliomos adományából. Az építmény az antik sportküzdelmek színhelyéül szolgált.

Az első újkori Athéni olimpián, a hosszú és fáradtságos utazás miatt csak 12 ország 81 sportolója szerepelt. A többi 230 szereplő mind görög volt.

A görögországi nagy nyári hőség miatt, az időpontot a húsvéti időszakra helyezték. Ám ebben az évben, hűvös szeles volt a kora tavasz az országban. Hideg szelek fújtak, és a tengervíz is csak 13 fokig melegedett, az úszók számára nem a legkedvezőbb hőmérsékletre…
A szervezők azonban boldogok voltak: 1600 év után újra kezdődtek az olimpiai játékok Görögországban.

Hogyan zajlottak, zajlanak azóta is az olimpiai játékok ceremóniái?
Az újkori olimpiák ősatyjának nevezett Pierre de Coubertin elképzeléseihez tartják magukat a mai napig is a szervezők.
1924 óta ábécé sorrendben vonulnak fel a nemzetek. Kivétel: elől vonul Görögország csapata, a végén, pedig a házigazdáké. Az olimpiai eskü szövegét a vendéglátó ország egyik sportolója mondja el, szent fogadalmat téve, hogy betartják a szabályokat. Ezek után a bírák esküje következik, majd meggyújtják az olimpiai lángot. Végül a rendező ország miniszterelnökének beszédében megnyitja a játékokat.
1936 óta az antik Olümpia városának egyik romtemplomától indul a láng, váltófutással viszik a versenyek színhelyére.
Az athéni olimpián ezüstérmet kapott a bajnok, a második bronzot. A többiek üres kézzel térhettek haza. Ma már, tudjuk, arany, ezüst, bronz érmet kap az első három helyezett, az első nyolc pedig oklevelet.
A győztesek nevét, antik hagyományként az olimpiai stadion falára vésik.

Meg kell említeni Hajós Alfréd nevét, aki az első aranyérmet szerezte meg saját maga és országa számára is, 1896-ban.
Százméteres és ezerkétszáz méteres szabad stílusú úszásban lett az első a „magyar delfin” – ahogy a helyi sajtó nevezte. Nevét ma a Margitsziget egyik uszodája viseli.

Néhány szó az idei olimpiai előkészületekről, Kínában:
- Az olimpiai falu 10000 sportolónak ad otthont a 42 épületből álló komplexumban.
- A mintegy hatezer edző, kísérő 66 hektáros létesítményben lakik, amely magában foglal egy hatezer férőhelyes éttermet, orvosi rendelőket, könyvtárat, bevásárlóközpontokat és kávézókat.
- A kínai szervezők nagyszabású angoltanítási kampányba kezdtek, annak érdekében, hogy az érkező turisták és sportolók könnyebben tájékozódhassanak. A buszsoförőknek, taxisoknak kötelező angol órára kellett járniuk
- Júniusi adatok szerint eddig 4100 újszülött kapta, a Kínában szokatlan nevet: Aoyün/Auyon. Ez kínaiul Olimpiát jelent.
- Félmillió iskola, mintegy 400 millió diákjának tartottak olimpiai ismereteket nyújtó órákat…
- A tesztlaborok 4500 doppingtesztet fognak elvégezni, ez a sidney-i játékokhoz képest 90 százalékkal több próbát jelent.

Végezetül álljon itt az olimpiák hivatalos jelszava. /Didon atya fogalmazta meg, aki Pierre de Couberin barátja és az Arcueli dominikánus rend igazgatója volt/ fogalmazott meg tömören és találóan:

Citius, Altius, Fortius : Gyorsabban, magasabbra, erősebben!







Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2816