Száll a kakukk fészkére
Dátum: Október 03, szombat, 16:22:26
Téma: Életünk napjaink


Mennyi minden eszébe juthat egy embernek egyetlen könyvről...!? Nem is gondoltam volna...
Pedig így van!


A napokban került újra a kezembe Ken Kesey: Száll a kakukk fészkére című könyve. Aki nem olvasta, tegye meg, érdemes. De igazából nem könyvajánlót szerettem volna írni. Inkább talán a magam számara, de lehet, hogy más számára is egy időutazást teszünk.
A könyvet 1977-ben adta ki az Európa Kiadó, harmadik kiadás. Akkor voltam 17 éves. A könyvet az angol tanárnőm ajánlotta a figyelmünkbe. Ő volt az egyik olyan tanárunk, aki nemcsak tanította a szaktárgyát, de próbálta irányítani, formálni figyelmünket, átadni az általa jónak ítélt értékeket. Így olvastunk, olvastam nagyon értékes könyveket, "irodalmat", amihez másképp nem jutottam volna. A szó legnemesebb értelmében tanított, oktatott bennünket.

A könyv hátsó borítójának szövegén olvasom, hogy a könyvből Oscar-díjas film készült Milos Forman rendezésében, Jack Nicholson főszereplésével. Aki nem látta a fílmet, javaslom, nézze meg.
Milos Forman remek rendező volt - és most rögtön egy másik nagy rendező, Roman Polanski is eszembe jut hirtelen.
Ugyanis a napi bulvársajtó egyik vezető témája Roman Polanski 32 évvel ezelőtt elkövetett nemi erőszaktétele egy 13 éves kislányon.
Valóban mélységesen elítélendő amit tett.
Nézzük meg közelebbről ezt a dolgot.
A híradások szerint a kislányt anyja vitte el fotózásra - éppen Jack Nicholson villájába, és magukra hagyta őket, hogy egy akkor már vílághírű rendező - megáldva az amerikai, és persze általános értelemben véve, a művészvilág szabados erkölcseivel - fényképezze a kiskorú lánykát...
A mama volt az, aki magukra hagyva őket.
...netalán társaságban?
Nem. Nagyon is jól tudta, hogy kiskorú gyermeke milyen kompániába kerül...
Komolyan felmerült bennem a szülők legalább akkora mérvű felelőssége, mint az elkövetőjé.

Nézegetem az elsárgult könyv utolsó lapjait. Megjelent 69.400 példányban. Tehát a harmadik kiadás. Ha jól tudom, manapság 4-5 ezres eladott példányszám már nyereséges könyvnek tekinthető. Azt nem tudom, hogy akkoriban, az "átkosban" mérték-e egyáltalán azt, hogy egy könyv kiadása hogyan hoz nyereséget? Egyáltalán érdekelte-e az akkori rendszert, hogy melyik könyv, mennyi pénzt hoz a konyhára? Vagy éppen a Ken Kesey-könyv nyereségéből fedezték az akkor sztárolt "pártmunkások" irodalmi próbálkozásait? Ezt sem tudom. De feltételezem, hogy van köztetek, aki jártasabb ebben a témában.
Ja, és a könyv 15 forintba került akkor.

Ennyit egy könyv kapcsán előkerült emlékekről, gondolatokról.








Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2938