Csíksomlyói búcsú
Dátum: Május 22, szombat, 19:41:33
Téma: Életünk napjaink


A csíksomlyói búcsú a magyar katolikus hívők által minden év pünkösdkor, több százezer résztvevő jelenlétében megtartott búcsúja az erdélyi Csíksomlyó melletti Kis-Somlyó és a Nagy-Somlyó hegy közötti nyeregben.


Ma kezdődött a "Csiksomlyói búcsú".

A csíksomlyói búcsú a magyar katolikus hívők által minden év pünkösdkor, több százezer résztvevő jelenlétében megtartott búcsúja az erdélyi Csíksomlyó melletti Kis-Somlyó és a Nagy-Somlyó hegy közötti nyeregben.
A ferences rend obszerváns ága által alapított Mária kegyhely templomában é. sz. 46° 22′ 43.10″, k. h. 25° 49′ 32.20″46.3786388889, 25.8256111111 van elhelyezve a híres kegy-szobor, a sugárkoszorúval övezett Mária, aki a földgömbön és a holdsarlón áll, feje körül tizenkét csillagból álló glória. A holdsarlón egy ember arc van.
Jobb kezében királynői jogart, baljában a gyermek Jézust tartja, mindkét szobor alak fejét korona díszíti.
A 227 cm-es, aranyozott, festett hársfa szobor eredetileg egy szárnyas oltár központi alakja lehetett.
A kegy-szobor keletkezésének időpontja a 16. század eleje.


Az 1990-es évekre a kegy templom és a körülötte lévő térség nem tudta már befogadni a több százezerre duzzadt búcsúsok tömegét. Ezért 1993-ban oltáremelvényt építettek a hegy nyergében, és azóta oda irányítják ki a keresztaljákat és a zarándokcsoportokat.
Az ünnepi szent mise a szabad téren zajlik.


Története:

A csíksomlyói búcsú története 1444-ig nyúlik vissza, amikor IV. Jenő pápa körlevélben buzdítja a híveket, hogy a ferencesek segítségére legyenek a templom építésben.
Az elvégzett munkáért cserébe búcsút engedélyezett.
A székely nép Mária-kultusza azonban valószínűleg régibb időkig megy vissza, a „napba öltözött asszony" már a kereszténység felvétele óta a nép fő pártfogója és imáinak tárgya lehetett.
A levélben a pápa is megemlíti, hogy a hívek nagy sokasága szokott összejönni ájtatosságnak okából, és gyakorta nem szűnik meg Máriát tisztelni.


A búcsú lezajlása:
A fentiek emlékére gyűlik össze minden év pünkösd szombatján a katolikus székelység, és a Kissomlyó hegyén nyírfaágakkal ékesített zászlókkal körmenetet tart.
Az egykori eseményre emlékezve az is hagyomány, hogy a gyergyóalfalusi keresztalja megy a menet elején.
A menet legértékesebb tárgya a főoltár bal oldalán látható labarum, mely az ókorban, Nagy Konstantin császár idején a győzelem jelképe volt.
A pünkösd szombati körmenetben ezt a menet központjában viszik a körmenetet vezető püspök előtt.
A 30 kg súlyú jelképet a hagyomány szerint a katolikus gimnázium legjobb végzős diákjának tiszte vinni.
A menetet szokásosan a csángók zárják.
Amikor a menet a Kissomlyó hegyén levő Salvator-kápolnához ér, eléneklik az „Egészen szép vagy Mária" című éneket, és így folytatódik tovább a körmenet.








Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2988