Pécs2010 EKF Kavalkád –
Dátum: Június 05, szombat, 10:57:05
Téma: Kultura


Immár második éve kapcsolódik a Pécsi Országos Színházi Találkozó OFF rendezvényeihez a Színes Gyöngyök Délvidéki Roma Nőkért Egyesület „Színes” programjaival.


Annak érdekében dolgozunk, hogy a magyar kultúra befogadja és elfogadja a roma kultúra értékeit, nyilatkozta Kelemen Zoltánné Várnai Anna, az egyesület elnöke, majd hangsúlyozta, hogy missziójuk értelmében az idei évben is olyan elemekkel igyekeznek színesíteni a Pécs2010 EKF rendezvénysorozatot, melynek csúcspontjaként - POSZT OFF programjukban, a június 7-11 közötti időszakban – koncentráltan mutatják be a roma kultúra sokszínűségét.




Június 7-től az Árkád Bevásárlóközpontban a Chachipe Diák fotókiállításon találkozhat a közönség a Nyílt Társadalom Intézet és az OSA Archivum pályázatára beérkezett legjobb fotókkal. A kiállított képek a „Roma Évtized” cselekvési programban megjelölt témákat dolgozzák fel, szakítva a roma emberek hagyományosan előítéletes bemutatásával, a társadalmi környezetben cselekvő, aktív és egyenrangú szereplőkre hívva fel a figyelmet.

Június 8-án a Gandhi Gimnáziumban két fiatal roma költő mutatkozik be. Mindketten 1982-ben születtek.

Tóth Olivér egy Miskolc melletti kis falu nádfedeles vályogházából indult. Tanult bányásznak, dolgozott pedagógus asszisztensként, parkolóőrként és a hajléktalanellátásban. Szociálpedagógus diplomát szerzett, közben költő lett, fest és tanít. Rangos irodalmi lapokban publikál. Első önálló kötete 2002-ben jelent meg, Fekete tűzben címmel.

Páva Zsolt Fénytörés Törökszentmiklóson született, négy éves korától a Fóti Gyermekvárosban nevelkedett, szerzett szakmát, majd érettségit. Továbbtanulását az intézetből kikerülve már nem tudta finanszírozni. 2006-tól él albérletben, postásként dolgozik, antológiákban és internetes irodalmi oldalakon publikál.
Bár Zsolt még keresi helyét a kortárs költészetben, épp úgy tudja, merre tart, mint Olivér.

Június 9-én, szintén a Gandhi Gimnáziumban, első alkalommal biztosítanak lehetőséget a pécsi közönségnek, hogy betekintést nyerjen a Fény-Árnyék Művészeti Egyesület Vándormozi programján keresztül a roma közösségek ünnepeibe és mindennapjaiba, hisz a Kővári Borz József vezette FÁME már több, mint 10 éve járja kamerájával a roma lakta falvakat.
Csütörtökön 14 órától pedig a Szent István téri POSZT-OFF színpad ad teret a fesztivál csúcspontjaként beharangozott Színes Kavalkádnak.







Itt lép fel az Orkestra Bohemika belvárosi nomád cigány etno punk zenekar, majd Csonka Anna és Csonka Sándor cigány népdal és magyar nóta énekes, a Gandhi Közalapítványi Gimnázium Hagyományőrző Csoportja.
Őket az 1993-ban nagykanizsai oláh és beás cigány fiatalokból alakult Kanizsa Csillagai együttes követi.
Műsorukban a Magyarországon élő cigányok kultúrájából beás,lovári és romungro dalokat adnak elő hagyományőrző népi viseletben.

A délutáni blokkot a Pécsett már régen járt Ando Drom zárja fájdalomdalaival, sóvárgásénekeivel. Koncertjük után láthatjuk az Átok és Szerelem - cigány ballada átértelmező emberközeli színjátékát a pécsi Üres Tér Társulat és a Nagy Béla vezette Roma Csillagok táncosainak előadásában, majd az est zárásaként koncertet ad a Parno Graszt, akik magyarul és romani nyelven énekelnek egyszerre, vagy egy-egy dalon belül cserélik a nyelvet. Első lemezük felkapaszkodott a World Music Chart Europe hetedik helyére, ez más magyar együttesnek azóta sem sikerült.

Június 11-én, a Színes Kavalkád utolsó napjának délutánján a Vadrózsa Gyermekházban már a legfiatalabbakat várják, nekik szerveznek kézműves foglalkozásokat az AmaroTrajo „Életünk” Roma Kultúráért Alapítvány Glinda Vándor Tanodája Programjának meghívásával.
Ugyanezen a napon 19 órától a Kolping Házban interaktív előadáson vehetnek részt az érdeklődők a szegénység és a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem jegyében.
Meghívott előadó Kalányos István Iraki – roma jogvédő, a Cigánynak születtem c. könyv írója, aki könyve kapcsán arról is beszél majd, hogyan döbben rá a petróci kisfiú cigány voltára annak minden hátrányával együtt, hogyan lehet a hatalommal visszaélve egy gyerek sorsa felett dönteni, létezik-e szeretet, emberség egy cigánygyerekkel szemben, vagy származása miatt mindezt meg sem ismerheti?
Választ várunk arra a kérdésre is, egyáltalán milyen ma cigánynak lenni?
A Színes Gyöngyök Egyesület szeretettel várja a pécsieket és a városba látogatókat Színes Kavalkád fesztiválján.





Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2991