Könyvünnep egy újonc szemével
Dátum: Szeptember 08, szerda, 14:01:04
Téma: Kultura


Meghatódtam, s alig tudtam elhinni, mikor megtudtam, hogy valaki csupán az én kedvemért jött el, s utazott négy órát ide.


Nyolcadik éve ünneplik, s immár hagyománnyá nemesedett a Magyar Nyelv és a Magyar Könyv Ünnepe a budai Várban.



A három napos fesztivál főhajtás a magyar nyelv és a magyar könyves múlt legértékesebb öröksége előtt: 1473-ban itt született meg az első magyar nyomtatott könyv Hess András mester budai nyomdászműhelyében.

A Könyvünnep egyik ötletgazdája és rendezője Bakó Annamária, a közkedvelt Litea Könyvesbolt és Teaház vezetője. Nemes szándék vezérli, mégpedig az, hogy hozzájáruljon ahhoz, hogy a könyvek és könyvkiadók újra méltó helyen szerepeljenek a kultúra világában
Annamáriának, és a Budavári Önkormányzat megtisztelő meghívásának köszönhetően juthattam el erre a rangos, három napos rendezvényre. Pénteken Nagy Gábor Tamás polgármester és Szőcs Géza államtitkár úr ünnepi köszöntője, a trianoni emlékműsor, és a Muzsikás Együttes koncertje didergősen, de esőmentesen zajlott. Eljött Papp Anikó Míra, könyveim illusztrátora is.

Szombaton zuhogó esőben kezdődött a gyermekmatiné, a Téka Együttes műsorával. Főleg külföldiek állták körül a színpadot, ismerkedtek a magyar népzenével, táncokkal, hangszerekkel. A faházak beáztak, a könyveket nylonterítőkkel, esernyőkkel védtük. Minden erőm arra összpontosítottam, hogy elálljon az eső.
Háromnegyed tizenegykor megtörtént a csoda. A napocska ugyan nem sütött ki, de mint apró gombák, úgy jöttek elő valahonnan a magyar gyerekek.




Lukács Bea és Nyakas Szilárd műsorvezetők teljesen feloldották szorongásomat, így 11 után majdnem lazán léptem a színpadra, sőt leszálltam a magas lóról és néhány bátor gyerekkel együtt táncoltunk a színpad előtt. Magyarokkal, külföldiekkel közösen énekeltük a Halászbástyán a megzenésített Gombóc bohóc versemet.

Aztán délután jöttek a komolyak: Danyi Zoltán, Ferdinándy György, Kő Pál, Szondi György, Domonkos László, vagy Czakó Gábor (ennél a programnál találkoztam a mi standonkkal, Ágival is, egy nagy ölelés és egy közös fotó erejéig). Zenéről a Bartók Táncegyüttes, a Gymes Együttes gondoskodott, este pedig a Hot Jazz Band koncertjét hallgathatta a közönség.

Vasárnapra végre eloszlottak a felhők, helyette viharos erejű szél fújt, de szerencsére nem rettentette el az érdeklődőket. Tíz órakor ismét gyermekmatinéval kezdődött a program, majd kiadókkal és szerzőkkel beszélgettek a színpadon.



Olyan illusztris vendégek jöttek oda hozzám, mint pl. Bács Ferenc, Schmitt Pál, Makrai Katalin. Olyan gyerekek jöttek oda hozzám, mint a két éves Hanna, aki minden könyörgés ellenére sem nem engedte ki kezéből a könyvemet, ezért mindjárt kettőt kellett vásárolni belőle, és olyan japánok, akik Míra rajzaiba szerettek bele, vagy akiknek egyfolytában kellett a gyerekzeteimet olvasnom.
Meghatódtam, s alig tudtam elhinni, mikor megtudtam, hogy valaki csupán az én kedvemért jött el, s utazott négy órát ide. Riportot készített velem a katolikus rádió, televízió vette fel műsoromat.



Azt terveztük, hogy dél körül visszaindulunk, de mondanom sem kell, hogy nem lett belőle semmi. Négykor még Kányádi Sándort hallgattuk, és csak ötkor csomagoltuk össze a könyveket. Már amennyi megmaradt…




Olyan ez az egész, mintha csak álmodtam volna…





Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3008