Valóban kritikát írunk?
Dátum: Január 23, vasárnap, 07:38:24
Téma: Dolgozat


Régi bölcsesség, hogy ha valaki kiáll a közönség elé a művével, akkor ne csak a sikert tudja elviselni, hanem a kritikát is. Ki is jut ebből bőven, méltán vagy méltatlanul...


Különös helyzet ez. A kritikus bármilyen alázattal is viszonyul az alkotókhoz, az alaphelyzet mégis arra hasonlít, mint mikor a tanár kioktatja a diákját. És ez a helyzet azt is sugallja, mintha a bölcsek köve a kritikusnál lenne. Így van-e ez tényleg? Mitől hiteles a kritika? Kinek íródik a kritika? Ki olvassa? Mi a célja? Lehet-e tárgyilagos a kritika? Megítélhető-e objektív mércével egy műalkotás?

Nem tudom, mi a jó kritika. Talán az, amelyik nem személyeskedik. Ha igyekszik megfejteni, rendszerezni, értelmezni az olvasottakat. Ha nem áll ellen a hatásoknak. Lehet, hogy egy alkotás a kánon szerint csapnivaló, mégis, amennyiben szabadon fogadjuk be, meglehet, hogy elemi érzéseket kavarhat.

Jó esetben a kritika az, amely segítő szándékkal íródik, mely nem a készítő személyére, hanem az alkotásra irányul, értelmes, tartalmas indoklást tartalmaz.

Az érvek legyenek világosak, meg kell találni a megfelelő, vonzó formát. Ha nem is egyenértékű egy műalkotással, de a jó kritika önmagában megáll a lábán, az irodalmi alapanyagot pedig kiteljesíti. Indokol, körbejár, felvillantja a jó mellett a rossz megoldásokat.


A kritika célja elérni azt, hogy egy alkotó egyre jobb, és jobb műveket alkosson. Ezt úgy lehet elérni, ha nem vesszük el a kedvét, de nem is "hordatjuk vele fenn az orrát" csak akkor, ha tényleg kiválót, és szinte utánozhatatlant alkotott.

Ha meg akarunk érteni egy művet, akkor meg kell próbálnunk megismerni a szerző eredeti szándékát. Az eredeti szándékot tartom objektívnek. Hiszen ha valaki megalkot egy művet, akkor azt meghatározott célzattal teszi. Kijár az alkotónak, hogy ennek a gondolatnak a közelébe férkőzzön a kritikus. Úgy hiszem ennyi tiszteletet egyébként meg is érdemel a szerző, hamár az ő műve a kritika tárgya.

Az, hogy nem láthatunk be mások fejébe, tény. De tény az is, hogy megpróbálhatjuk. Szerintem nem lehetetlen megérteni valakit, ha figyelmesen olvassuk. Ekképpen a művein keresztül sem lehetetlen
megismernünk egy alkotó személyiséget. A mű hordozza a gondolatot és megjeleníti az alkotót.


Mindezen gondolatok értelmében, szerintem itt az oldalon mi nagyrészt NEM kritikákat írunk, maximum hozzászólásokat, véleményeket, a mű által keltett érzéseket. Tehát bánjunk óvatosan a kritika szóval...





Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=666