Magyarnak lenni a hazán kívül
Dátum: Május 14, szombat, 23:21:45
Téma: Életünk napjaink


Ma (2005. május 14-én) délután egy film („Ősapáink sírja”) végét láttam a Duna televízió műsorában. Sajnáltam, hogy csak néhány percet sikerült elcsípnem belőle.


Megrázó volt a megtalált rokon kőkeresztjére ráboruló férfi látványa.
A film bukovinai csángókról szólt, akik őseik nyomait próbálták megkeresni a felcsíki falvakban, ahonnan azok a madéfalvi veszedelem idején elmenekültek.

Madéfalva Csíkszeredától északra, a Madéfalvi Hargita lábánál fekszik, s a „csíki Szent Bertalan-éj”, a madéfalvi veszedelem színhelye volt.
Mária Terézia 1763-ban egy új határvédelmi rendszer megteremtését tűzte ki célul, s ezzel kívánta újjászervezni a keleti határok (a törökök elleni) védelmét, valamint a székely haderőt felhasználni a nyugaton folyó harcokban.
Az itt élő emberek ellenezték az új határőrség bevezetését, mert ezzel a katonáskodó székelyeket megfosztották volna addigi jogaiktól és kiváltságaiktól. 1763 karácsonyán gyűlést tartottak a madéfalvi székelyek, tiltakozásul szabadságjogaik elvesztése és a külföldi katonai szolgálat ellen.

1764. január 7-ének hajnalán 1350 osztrák katona körülvette a falut, ágyúval tüzet nyitottak rá, majd megtámadták a védtelen lakosságot, és kegyetlen vérfürdőt rendeztek.

Földi István így írt könyvében e gyalázatos esemény eredményéről:
"S mire derengeni kezdett a Kárpátok felett, több mint kétszáz hulla hevert Mádéfalva utcáin a letaposott hóban és közel ennyien eltűntek az Olt jege alatt azok, akik a befagyott folyón keresztül szerették volna elérni a közeli erdőt. Reggelre csend lett. A temető csendje terpeszkedett a meggyalázott Madéfalvára.”

A madéfalvi veszedelem után székelyek ezrei vándoroltak ki Moldvába. A hagyományok szerint ezek a menekültek alapították a bukovinai öt székely falut (Hadikfalva, Andrásfalva, Istensegíts, Fogadjisten, Józseffalva).
Ezekből a falvakból keltek útra idősebbek és fiatalabbak, hogy múltjuk darabkáiból néhányat összeszedjenek, emlékezzenek és továbbadják az őket követőknek.

Magyarnak maradni! Néha magyarabbnak, mint mi – Magyarországon élők – vagyunk!

Elgondolkodtató!


A történelem összetört kövei
elfeledett temetőkben nyugszanak,
összerogyott sírok között.
S egykor élt magyarok fölött,
utódaik rakosgatják a múltat,
könnyeikkel öntözve
őseik halott porát,
s a múltért és jelenért
mondanak – magyarul – imát!


A Habsburg-elnyomás ellen tiltakozó székelység mártírjainak közös sírján, a vérengzés helyszínén, az 1899-ben közadakozásból felépített emlékmű áll.







Az írás tulajdonosa: Fullextra.hu
http://www.fullextra.hu

Az írás webcíme:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=941