[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

FULLEXTRA.HU OLDAL
A FACEBOOKON IS!

Könyvet szeretnél?

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.

Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!

Tagjaink könyveit itt rendelheted meg

Versműhely

Pályázati lehetőségek

Fullextra Arcképtár

Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó

Regisztráció
Legújabb:
: quietcool
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9080

Most jelen:
Látogató: 27
Tag: 2
Rejtve: 0
Összesen: 29

Jelen:

Támogatónk

Fullextra Szépségszalon
CÍMVÁLTOZÁS!
2016.jan.11-től
Bp.XVIII. Üllői út. 365.

Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

Ajánlott weblapok
· 1: Péter Erika honlapja
· 2: Gligorics Teru Versei
· 3: magyarirodalom.lap.hu
· 4: Hegedűs Csaba honlapja
· 5: Wendler Mária portál
· 6: Máté László honlapja
· 7: Olvasás lap.hu
· 8: A Hegy - NeMo blogja
· 9: Orbia
· 10: Egy lélek csillan
· 11: Kaláka
· 12: Alkotó.lap.hu
· 13: vers zene.lap.hu
· 14: Végh Sándor személyes honlapja
· 15: Barátok Verslista honlaja
· 16: Zsefy Zsanett
· 17: kortársirodalom.lap.hu
· 18: Fényfa
· 19: SOmannák
· 20: Janusvers

cheap cigarettes sorry.
Fullextra.hu: Fórumok

fullextra :: Téma megtekintése - Költészet-tanoda

Tudnivalók.
Tudnivalók. 
Keresés
Keresés 
Taglista
Taglista 
Csoportok
Csoportok 
Belépés
Belépés 
Üzeneteid olvasásához jelentkezz be
Üzeneteid olvasásához jelentkezz be
Tartalomjegyzék » A Mi Költősulink

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához
Költészet-tanoda
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
szemilla
Bűbájos Vadalma
Bűbájos Vadalma

HozzászólásElküldve: 2012 Okt 3 Szerd 18:50    Hozzászólás témája: Költészet-tanoda Hozzászólás az előzmény idézésével

Mindig kirázott a hideg, ha azt hallottam, valaki írni tanul. Az írás belső kényszer, isten áldás, vagy időnként épp kín, mert fáj, de muszáj betükké formálni a gondolatot, ami mögött bent az érzés, kint az olvasó, aki nem érezheti, csak sejtheti, hogy a gondolat benne is hasonló érzésre talált.

Tehát képtelenségnek tűnik "beszélni" arról, hogyan kell írni, pedig mióta világ a világ, minden művészetnek volt egy elsajátítható tudománya. Senkiből nem lesz zeneszerző, ha nem ismeri a kottát, nem lesz festő az, aki szeretné megúszni a kocka rajzolását, s a szobrász sem egy márványt farag meg először.

Már többször volt ilyen kezdeményezés a fullon, de talán most megint van itt néhány ember, aki szívesen megosztja másokkal mindazt, amit tud, vagy csak csendben, szemlélődve elgondolkodik azon, amit hall.

Gyere, mesélj! Te hogyan írsz verset? Neked mi okoz nehézséget? Kérdezz, vagy válaszolj másoknak. Biztos vagyok benne, hogy sokan sokat tudunk.

Legutóbb szemilla szerkesztette (2012 Okt 4 Csüt 4:47), összesen 1 alkalommal
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
szemilla
Bűbájos Vadalma
Bűbájos Vadalma

HozzászólásElküldve: 2012 Okt 3 Szerd 19:09    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A magam részéről sosem akartam verseket írni. A prózaírás a mai napig közelebb áll a szívemhez, bár ez mostanában nem nagyon derül ki Smile A vers nekem csak játék, szoktam mondani, de valahogy egyre komolyabb lesz ez a játék a vers és köztem. Úgy hozta a sors, hogy foglalkoznom kellett a költészettel is Tőzsér Árpád kapcsán, és rengeteg dolgot megértettem, amit korábban fejcsóválva fogadtam.

Ilyen pl a szabad vers. Mi a fene az a szabad vers? Mitől lenne valami vers, ha nem épp attól, hogy formába van öntve: vagyis van ritmusa, a sor végén összecsengenek a sorok, de nem ám akárhogy! A régiek bezzeg tudták, hogy a rím önmagában művészet! De ezek a mai költők! Mintha úgy izzadnának ki magukból valami rím félét, ha egyáltalán még fárasztják magukat ilyesmivel. Néha az volt az érzésem, hogy igazából csak nem tudnak megírni egy prózát, így írnak két sort belőle, aztán széttördelik, hogy vers legyen belőle.

Ma már másképp látom, ezt is. A vers tükrözi a világot, amiben megszületik. Egyre jobban szétesik a körülöttünk lévő világ, tehát teljesen helyénvaló, hogy ez a versformában is megjelenik. Már nem a szigorú szabályosság, hanem a gondolat lett a vers legfőbb értéke. Persze, lehet verset írni a kiüresedésről is, vagy épp egy pillanatnyi belső állapotról, vagy akár csak egy reggelről, ami semmiben sem különbözik a többi reggeltől, de mindig kell legyen a versben valami, ami kiemeli a hétköznapiságból. Lehet egy kép, ami érzékelteti a belsőben zajló folyamatokat. Vagy át lehet ruházni az érzést egy tárgyra, ami életre kelti azt, amit különben nem tudnánk kimondani. Egy biztos: a vers szavakból áll össze, de a szavak nem a beszélt nyelv szavai.

Ezért különleges lehetőség a vers. Mert úgy lehet rajta keresztül megszólalni, ahogyan a hétköznapi életben nem.
Vissza az elejére
szemilla
Bűbájos Vadalma
Bűbájos Vadalma

HozzászólásElküldve: 2012 Okt 4 Csüt 7:42    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Azért remélem előbb-utóbb akad beszélgetőtárs is, de addig elszórakozatom itt magam. Smile Nem okoskodni akarok, csak együtt gondolkodni. Mert a költészetről alkotott nézetek is folyamatosan változnak. Úgyhogy nincs Nagy Igazság, csak gondolatok vannak, és amik kiállják az idő próbáját, azokban talán van igazság is.

Tehát, ez a szabad vers, azért még mindig nagy talány. Mert mitől lesz valami szabad vers, és mi határozza meg akkor, hogy hol törnek a sorok, vagy hova bújnak a rímek? Erre persze kapásból azt válaszolnám: az ösztön.
Igen, rendkívül ösztönösek vagyunk manapság, csak nekem ezzel az a bajom, hogy sokszor azt érzem, ez a tudás hiányának elleplezésére van. Nagy dolog az ösztönösség, ha egy elfeledett tudásból származik. Ha kocsit vezet az ember, akkor egy idő után már nem gondol a kuplungra, meg a fékre, hogy össze ne cserélje őket, és milyen sebességbe is kell kapcsolni 40-nél, hanem tudja - gondolkodás nélkül is. De nem ösztönösen, hanem mert megtanulta és a kisujjában van. Na, valami ilyen a jó szabad vers is. Érzed, hogy magától lett olyan, de közben ott van az a biztos kéz mögötte, ami egykor megtanulta, hogy a vers: költemény. Szentség. Nem arra való, hogy megspóroljuk a pszichológust, hanem arra, hogy kifejezzünk vele valamit.
Kifejezni pedig csak azt lehet, amivel gondolati szinten foglalkozunk.

És ha valami, akkor a vers biztosan megtanít gondolkodni, mert az a bizonyos ihlet legtöbbször mindig valamilyen képben jelenik meg. Kilépett, elment - ez a kép/ fáj- ez az érzés. Amit látok, abból készíthetek képet, amit érzek, az megoszthatatlan. Nem az érzést osztjuk meg, hanem a képet, amik mondatokban jelennek majd meg, hogy aztán egy másik emberben egy másik képet keltve érzéssé váljanak. De az már az ő érzése, nem az enyém. Bele kell mászni a képbe, figyelmesen kell szemlélni a részleteket, hogy aztán egyszer csak hopp: megszólaljon a vers.

Persze nem árt olvasni olyanokat, akik már bizonyítottak. Mint Pilinszky, Nemes-Nagy Ágnes, Weöres Sándor, Hervai Gizella, Szilágyi Domokos, vagy bárki, akiről tudható, hogy lehet tőle tanulni. De számomra új felfedezés, hogy az életrajzokból lehet a legtöbbet tanulni. Egy életút változásaiból lehet a legtöbbet tanulni.

Persze, mindez csak szerintem...
Vissza az elejére
mickey48
Diamond Member
Diamond Member

HozzászólásElküldve: 2012 Okt 5 Pént 11:12    Hozzászólás témája: A vers ( próza) keletkezése Hozzászólás az előzmény idézésével

Elgondolásaid erről a témáról nagyban megegyeznek az enyéimmel.
A vers - kényszer! Ahogyan megszületik, úgy van jól, és minél többet csiszolgatjuk ( lehet, hogy külalakra csinosabb, vagy szabályosabb lesz), annál távolabb kerül az eredeti érzéstől. Én a verseimben a helyesírási hibákon, elírásokon kívül szinte semmit nem változtatok - ezért írok nagyon kevés szonettet, mert az emberi elme nem szonettekben gondolkodik, és mire azt fabrikálok gondolatomból, már ezer erőszakot követek el ellene.
Visszatérve a keltkezésre, és azt megelőző állapotra:

Mondanivalónk lelkünkben( agyunkban) végtelen dimenzióban születik.
Na ez az a tény, ami soha nem fejezhető ki a külvilág néhány dimenziójával!
A vers leírása egy dimenzió, elszavalása még egy, képekkel illusztrálva harmadik, dallal kiegészítve negyedik - ez így maga egy film. Szerintem így közelítünk leginkább az eredeti érzés megmutatásához.
Engem leginkább a dalok inspirálnak, illetve segítenek megfogalmazni egy érzést. Vannak, akiket a képek, az élő séta, természet, - lelke válogatja a kiindulást, a gondolatot.
Tehát - szerintem - a leírt vers szinte soha sem adja vissza teljes mértékben az elgondolást, csak hasonló érzéseket ébreszt az olvasóban - minél jobb egy vers, annál hasonlóbbakat.
Sokat lehetne még erről beszélgetni...

Üdvözlettel - Miki
Vissza az elejére
szemilla
Bűbájos Vadalma
Bűbájos Vadalma

HozzászólásElküldve: 2012 Okt 5 Pént 17:20    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Miki, én semmi ilyet nem mondtam, hogy a vers úgy van jól, ahogy megszületik. Persze, ha te így gondolod, azzal semmi baj, csak szeretném magam elhatárolni attól, hogy ezzel egyetértek.

Eléggé el nem ítélhető módon, én sem csiszolgatom a verseimet, de ettől függetlenül azt gondolom, akik komolyan veszik a költészetet, azok alapvetően "csiszolgatós fajták" Smile

És azzal sem értek egyet, hogy a vers kényszer. Én azt írtam: az írás belső kényszer. A "rossz versek" éppen annak köszönhetőek, hogy valaki írni akar, de nem néz szembe azzal a ténnyel, hogy nem elég írni akarni. El akar mondani valamit, és azt hiszi, ha olyan versfélében beszél, akkor el tudja mondani azt, amit különben nem. Na, ebből lesz a kényszer-vers, amitől az embernek borsódzik a háta, hogy miért nem a festészettel próbálkozik inkább a szerencsétlen, hátha abban jobban ki tudná fejezni magát. Mert nem elég a vágy, hogy verset írjak Nem elég a közlés szándéka, kell hozzá valami más is. Ismerni kell a verset. Mitől lesz vers a vers?

Mondhatnám: ez itt a kérdés. Egy biztos. Attól még NEM lesz vers, hogy szavakat egymás alá írunk. És attól sem, hogy kínrímek közé szorítjuk azt, amit a konyhában szinte ugyanúgy mondanánk el:

hiányzol nekem
fáj a szívem.
jó lenne, ha jönnél
és végre itt lennél.

Oké. Értem. Ez kellemetlen, és jaj szegény. de ez NEM vers. Nincs benne semmi szokatlan, semmi rendkívüli. Nem tudom, mit értesz azalatt, hogy képekkel illusztrálva? Magam részéről kimondottan nem szeretem, ha valaki képet tesz a verséhez (de ez persze az én bajom, semmiképp sem mérvadónak szántam, ízlések és pofonok.) A kép a versben legyen! Lássam. Látassa a képet. És akkor talán kivált belőlem valami érzést.

A vers leírva és elszavalva épp annyira két különböző dolog, mint egy történet könyvben, és ugyanaz a történet filmen. Egyszerűen más. Ha verset olvasok, akkor az én saját belső hangomon hallom, ami valami egészen furcsa dolog, mert ha megszólalok, képtelen vagyok ezt a belső hangot visszaadni. Én pl ezért nem olvasok fel soha saját verset. Számomra ez egy katasztrofális élmény, mikor a hangomat is hallom hozzá. Akkor kész. Akkor már nem az, mint amit leírtam. Az, hogy egy vers hogyan szólal meg hangosan, az elsősorban az előadó tehetségétől függ. Olyankor már nem tudom, hogy a vers jó(vagy rossz), vagy az előadó. Hallottam már olyan verset, amit olvasva észre se vettem, de valaki úgy olvasta fel, hogy felállt a szőr a hátamon. És fordítva. Ismertem a verset, és csak fogtam a fejem, hogy szegény vers. Nem kellene ezt tenni vele.

A film egészen másképp áll össze különböző szintekből. Az olyan, mint egy csapatjáték. Ott minden egymást szolgálja: a kép, a hang, a zene mind ugyanannak az akaratnak vannak alávetve: ugyanazt akarják elmondani vagy ugyanarról akarnak elgondolkodtatni, rossz esetben ugyanazt akarják megetetni a nézővel. Egyik sincs meg önmagában: sem a szöveg, sem a kép, sem a zene.

Bocsánat, ha nem voltam kellően empatikus. Nagyon örülök, hogy beszálltál a beszélgetésbe. Nem szeretnélek semmiről meggyőzni, épp csak nem értek veled egyet.
Vissza az elejére
mickey48
Diamond Member
Diamond Member

HozzászólásElküldve: 2012 Okt 5 Pént 18:41    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szinte pontosan ugyanarról beszéltem, amiről Te ismét, csak úgy látszik,
kissé más nyelven.

Szavam nem volt a vers kényszerítéséről - ezt félreértetted - szintén a belső kényszerítő erőről beszéltem, ami csillapíthatatlan, a verset muszáj megírnom, mert különben megöli a lelkem. Teljesen más a versírás kényszere és a belső kényszerítő erő. Nem akarok írni, muszáj írnom, mert készen van odabent, ki akar jönni.

A verset akaratra nem lehet megírni, nyilván csapnivaló lesz.
Hogy mi maga a szülő érzés, azt sok dolog, történés motiválhatja. Bennem ezer hangon szólal meg, de ez attól függ, ki milyen formában tudja legjobban láttatni a lelkében zajló folyamatokat.

És itt lép be a vers/nem vers kérdés. Ennek a folyamata már a fejben eldől, az érzés létezik, a leírásának pedig feltételei vannak. Első, és legfontosabb a Magyar nyelv ismerete, minél nagyobb szókincs ismerete és használata, a szavak különös, egyedi párosítása. Szerintem itt dől el, hogy a vers leírva vers-e, vagy nem. Megítélése rendkívül széleskörű, ma már én sem szeretném megítélni egy leírt dologról, hogy vers-e, mert úgy elterjedtek a renitens áltudósok, hogy szinte mindenbe belekötnek, és ragaszkodnak igazukhoz foggal-körömmel. Egy példa: Ma már minden tizennégy soros vers szonettnek tekinthető - mondja a Fazekas enciklopédia! Miért???

A verssel nekem különös szerencsém van, mert fejben teljesen elkészül, csak le kell írnom, az pedig már csak gépelés. Túl soká azonban nem halogathatom, mert elfeledem. Én így működöm, de egyáltalán nem biztos, hogy ez másra is igaz.

Vers, kép zene esetében is a magam készítette filmről beszélek, ahol mindhárom dolog szinkronban van, ugyanarról szól, egymást erősíti, teszi könnyebben érthetővé.

Üdvözlettel - Miki
Vissza az elejére
szemilla
Bűbájos Vadalma
Bűbájos Vadalma

HozzászólásElküldve: 2012 Okt 5 Pént 19:24    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Csak azért pontosítanék, hogy hátha mások is olvasnak, és nem azt olvassák, ami a fejedben van, hanem azt, ami le van írva. Smile

Még mindig úgy gondolom, hogy nem egyet mondunk. Verset nem muszájból ír az ember, hanem a költészet szeretetéből. Vagyis tiszteli a verset annyira, hogy tisztába legyen azzal, hogy mi a vers. Én erősen kétlem, hogy valakinek készen lenne a fejében a vers, de persze az én képzeletem erősen korlátozott, szóval biztosan van ilyen. A kép, a gondolat motoszkálhat a fejben, az érzelem a szívben, de ezeket még szavakká kell formálni ahhoz, hogy vers legyen. Épp az a bajom, hogy sokszor azt érzem, sokan azt hiszik, hogy elég, ha kirakják a fejükből a "verset", aztán elfelejtik elolvasni, hogy vajon tényleg vers-e az a szókupac.

De közelítsük akkor úgy meg a kérdést, hogy mitől NEM vers a vers?

Persze, a nyelv ismerete fontos, de emlékszem sokunk kedvencére, aki azzal hívta fel magára a figyelmet anno, hogy tele voltak az írásai helyesírási hibákkal. De mégis! Úgy tudott megfogalmazni dolgokat, hogy az embernek leesett az álla.

Vagy emlékszel Endre versére?

"Az éjjel almafa voltam.
A ritka félhomályban
szedtem egy almát magamról,
aztán merengve álltam,
mint akinek hazudtak, és
még csak nem is szólhat, mert hát,
az almafák nem tudnak
- emiatt vannak az almák.
És emiatt mondtam már rég,
hogy emiatt hiszem nagyon,
hogy valamit érezni tudnék,
ha egyszer mégis hagyom."

Na. Ebben pl. alig van olyan szó, ami rendkívüli lenne. De ahogy ez össze van rakva! Vagy ahogy ez az Endre fejéből kipattant... na, az zseniális.
Vissza az elejére
AndrisF
Standard User
Standard User

HozzászólásElküldve: 2017 Dec 17 Vas 9:21    Hozzászólás témája: szemilla és mickey48 remek gondolatai Hozzászólás az előzmény idézésével

Ez a parádriposzt egy intellektuális élmény volt. A kell, a belső kényszer a versírásra és a szépség szeretete csaptak össze kulturáltan, szemet, fület, az összes érzékszervet gyönyörködtetve, és a gondolkodás villámözönét kiváltva.

Fülembe ólmot öntsetek! Legyek az énekes Vazul. Én sajnos vájt szemű vagyok. És vájt fülű. Itt már nem segít az ólomöntés. Elkötelezett vagyok a gondolat primátusa iránt. És a megjelenített képek szépsége, alapvető megléte, fantáziát gyönyörködtető, meglepő, felvillanyozó, a világra kitárulkozó ereje számomra alapvető követelmény. Lehet ez túl sok egy érző kebelnek, mint szemilla gyönyörű négy soros "nem vers" példája alkotójának.

És nem tudom, kinek van igaza, de a vita esztétikuma lenyűgöz. Sokan és sokfélék vagyunk. De a tehetség "illata" messziről érződik. Egy ilyen mondatot leírni világesszencia: "Néha az volt az érzésem, hogy igazából csak nem tudnak megírni egy prózát, így írnak két sort belőle, aztán széttördelik, hogy vers legyen". Most jövök egy költőtalálkozóról. A kanonizált-fajta költők voltak ott. És mit tapasztalok a művek felolvasásakor? Érdektelen életű emberek érdektelen életének prózában megfogalmazott jelentéktelen történéseit hallom. Érzem, ez meg van tördelve verssé. És ők bírálják el, hogy melyik műved alkalmas közlésre.

Istenem! Sajnálom őket, hogy lehet ilyen eseménytelen életük, aminek részletit monoton hangon felolvasva ránk erőltetik. Versként. A művészet megszentségtelenítése. Kanonizáltak. Nekem nem adták oda az "Írók Boltja" c. remek hely előterét egy könyvem megjelenésére tervezett közönségtalálkozóra. Mert, mint a boltvezető megfogalmazta: "Nem vagyok kanonizált költő!"

Szemilla, bűbájos vadalma, de szívesen beléd harapnék. Mint az ábra mutatja, ez ötször már megtörtént. Nem lehetnék hatodik. A nem kanonizált. A senki "Műút"-as főszerkesztők kapcarongya. És sorolhatnám. Egyszer megérne egy tanulmányt a kulturálatlanság és kontraszelekció rút bizonyítékaként az ilyen e-mailjeim összegyűjtése. Hogy a ragrím az nem elfogadható. Itt egy kollegina hosszasan elemezte, hogy igen, ez nem bűn. Hiszen bűnbe esett Arany Jánostól Adyig mindenki. És mindezt a két beküldött versemre írta "okosként", amiből az egyik a "Vad úri tatárok" volt. Olvasható a Fórumban a "Mi a vers?" c. művemben, amely egy ragok nélkül egyszerűen felsorolt nevekből, a kiskirályok neveiből álló abszurd vers, benne ragrímek nem is szerepelhetnek. Így végződik: "Oszálylétszám 16 / Jelen van 16 / Nem hiányzik senki". Tehát nem hiányoznak számunkra a kiskirályok, van elég mostanság belőlük.

Mickey48, Te vagy számomra az egyik legjózanabb, kiművelt etalon, az értelmiségi attitűd, a kétely mintapéldája. Köszönöm. Sokat tanulok tőled. Bár egyik automatikus versem, talán a fészbuk közönségnél a legsikeresebb így kezdődik: "Én már nem tanulok, tanítok emberséget, dialógust, hülyeséget...". Ez jó lesz végszónak. Imádlak benneteket.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
Hozzászólások megtekintése elölről:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék » A Mi Költősulink Időzóna: (GMT +1 óra)
1 / 1 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban