[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 328
Tag: 1
Rejtve: 0
Összesen: 329

Jelen:


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Fullextra.hu: Amatőr Irodalmárok Klubja!


Amatőr Irodalmárok Klubja!
[ Amatőr Irodalmárok főoldala. | Regisztrálj! ]

Csatlakozz te is közénk! A tagjainknak lehetősége van saját írásaikat publikálni, és a többiekéhez hozzászólni.

Gravitáció! Na, végre!
Ideje:: 11-26-2009 @ 12:30 pm

 

Gravitáció! Na, végre!

 

Maróti László

 

  Soha olyan nevetést nem hallottak még a Tudományház nagytermének falai, mint amikor a fiatal tudós hallgatósága elé tárta a gravitáció mibenlétének tényleges megfejtését. Sokan homlokukat csapkodták és örömükben, vagy ámulatukban, de legtöbben talán mérgükben nevettek, hogy miért nem jöttek rá maguk a szinte kézenfekvő megoldásra. Egyesek szerint azért, mert tulságosan nagyra becsülték a feladatot. Hogy sikerét tovább fokozza, az előadó – maga is kuncogva – felfedte a gravitáció, nyugodtan mondhatjuk, házi, szinte már konyhai előállításának módját. Ekkor egy pillanatig halálos csend következett, a hallgatóság szinte megdermedt a hallottak gyermekien egyszerű voltán, mire a fiatal tudós annyira elkezdett nevetni, hogy kicsordultak a könnyei. Mire ezeket letörölte, már csak nézhette, hogyan marad magára: a nézőtéren mindenki tülekedve, egymást fellökve tódult a kijáratok felé, míg ő maga végül ott állt teljesen egyedül a szószéken. Nevetése elhalkult, arcának vonásai egyre komolyabb kifejezést vettek fel, mert hirtelen rájött, micsoda lavinát indított el a gondolkodó lények világában.

  Mindenki feltaláló akart lenni. Gyárak épültek. Talán a játékipar jött ki a legtöbb érdekességgel. Csupán a fantázián múlott, hogy ki mit gyártson. Mindenki saját gravomobilján közlekedett. A nehézipar gépei éppúgy újakra cserélődtek, mint ahogyan a hétköznapi személyi használati tárgyak és konyhai masinák többsége is egyszerűbb, de praktikusabb lett. Nem volt többé gond az energia, hiszen a mesterséges gravitáció a legvérmesebb reményeknél is több lehetőséget kínált.

  Persze gondokat is szült. Nagyon sokat.

  Naponta lehetett hallani tömeges közlekedési katasztrófákról.  Egy  sor  új törvényt és sok szigorú büntetési formát kellett megalkotni, az új járművek használata mellé pedig sürgető szükség volt új közlekedési irányelvekre is, tekintve hogy mindenki a talaj felett akart közlekedni. Időközben a gyakran elszabadultan száguldó használati tárgyak már a lakosság puszta létét, közterületi díszek, egyszerűbb épületek épségét veszélyeztették. A legtöbb gondot mégis az otthonaikban kisérletező amatőrök okozták, akik ismerték már a mesterséges gravitáció előállításának módját, de hiányos ismereteik miatt nem voltak tisztában vele, hogyan fékezzék meg a gyakran egészen váratlanul fellépő iszonyú erőket. Hatalmas lakóházak dőltek össze maguk alá temetve a „tudóst”, a szomszédokat és sokszor a járókelőket. Az így fellépő kezdeti zűrzavar és a korlátozó törvények bevezetése után szinte mindenki jelentkezett a gravitációval kapcsolatos, hatóságilag szorgalmazott tanfolyamokra, s így lassan-lassan helyreállt a rend, s a balesetek is megszűntek. A mesterséges erőterek ezután már többnyire a hétköznapi feladatok megoldását, általában az életet könnyítették meg.

  Lehetetlen teljes bizonyossággal megállapítani, de valószínüleg az említett tanfolyamok vezetője lehetett az, aki tanítványainak igen rövid idő alatt mesterséges naprendszert épített. Hatalmas siker! Már maga a látvány is egy élvezet volt. Egyúttal pedig szemléltetőnek is bizonyult, amint egy átlátszó falú kockában izzott, világított az a pici nap, körülötte pedig keringtek a még kisebb bolygók, némelyikük körött a holdjuk vagy holdjaik; itt-ott fel-fellobbanó üstökösök, meteoritok szinesítették a mesterséges univerzumot. Ez a figyelemre méltóan, a szó szoros értelmében akár fotelból is élvezhetően szemléltető eszköz, felkeltette egy játékgyár főmérnökének figyelmét és ennek üzeme az elmés találmányt hamarosan sorozatban gyártotta. Készültek kisebb, olcsóbb variációk, de voltak egész naprendszer-csoportok is. Az elkészült „darabokat” papírkartonba csomagolták, hogy az majd egy lakás dísze, vagy egy gyermek tanszere legyen. A nagyobb, vagy néha hatalmas példányok pedig általában egy-egy parkban, vagy éppen valamelyik jelentősebb tér közepén kaptak helyet. A gyár, különösen amíg újdonságról volt szó, alig győzte teljesíteni a megrendeléseket. Nagy volt a sietség, hiszen a megrendelt szállítmányok nem késhettek. Bizonyára a felfokozott tempó, a várható verseny okozta iram, vagy egyszerűen a gondatlan pakolás volt az okozója, hogy szállítás közben elgurult és tartalmával együtt elveszett egy karton. Soha nem került elő.

  Mindez sok-sok-millió évvel a mi indőnk előtt  történt. A csomagolás papírkartonjával hamar elbírtak az elemek, de az alatta lévő generál erőtérnek semmi nem árthatott. Hogy ebben egy-két hold a maga természetes módján elhasználódott és megsemmisült, az természetes. Ezzel szemben minden jel arra utal, hogy, legalábbis ebben az esetben, nem fordítottak elég gondot az elkészült naprendszer belső tisztaságára. Eme olyan régen elgurult és elveszett univerzum-csodakölteményben maradhatott valamennyi szennyeződés. Csak ezzel magyarázható ugyanis, hogy annak egyik bolygóján elburjánzott a szerves élet egy sajátos formája, később pedig az, amit ma így nevezünk:  ember.

-vége-

Stockholm.1983.

 

 



Utoljára változtatva 05-06-2014 @ 07:35 pm


Hozzászólás írása
Hozzászólás írása
További
További
Irodalmár profil
Irodalmár profil
Üzenet küldés
Üzenet küldés

Posted Comments

Hozzászóló: Anna1955
(Ideje: 11-29-2009 @ 06:19 am)

Comment: Nagyon elgondolkodtató írás... És nem azért, mert esetleg a teremtés megmagyarázásának egy újabb verzióját olvastam volna ki belőle... Inkább annak továbbgondolása miatt, hogy egy-egy forradalmian új lehetőség, az életben valóban beláthatatlan változásokat hozhat... De úgy gondolom a fejlődést akkor sem lenne szabad korlátozni, ahogy ezt manapság a valóságban megteszik... Nagyon tetszett az írásod...:))))


Hozzászóló: PiaNista
(Ideje: 11-29-2009 @ 09:57 am)

Comment: Kedves Anna1955, mindkét olvasásodat köszönöm és kellemes hétvégét kívánok! PiaNista


Irodalom ©

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.35 Seconds