[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 157
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 157


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Fullextra.hu: Amatőr Irodalmárok Klubja!


Amatőr Irodalmárok Klubja!
[ Amatőr Irodalmárok főoldala. | Regisztrálj! ]

Csatlakozz te is közénk! A tagjainknak lehetősége van saját írásaikat publikálni, és a többiekéhez hozzászólni.

Anakronizmus ( Fény panzió 92 )
Ideje:: 01-14-2021 @ 09:33 am

Anakronizmus
Fény panzió 92

Valóságos kis eseménnyé nőtte ki magát, amikor az otthonos hangulatú társalgóban a fiatalok egymást váltva olvasták fel Géza bácsi meséjét. A komoly nyugdíjas Tanár Úr röstelkedve konstatálta, hogy túlságosan személyesre sikeredett az élménybeszámolója. Megdöbbent, hogy mennyire kiadta magát. Pedig Stefánia Asszony, amikor a házi printeren kinyomtatta, még húzott is a történeten. A Guszti bácsinak címzett fiktív levél műfaja vitte bele az öreget ebbe a csapdába.
Kínjában megpróbálta elölről kezdeni a meséjét. A vele egyívásúak empátiájában bízva, most a többi öregnek és a Némó Kapitánynak címezte a mondatait:

A Moszkvából Tbiliszibe tartó fapados járat egy időre eltűnt az irányító tornyok radarjának képernyőjéről. Feltehetően azért, mert túl közel merészkedett az Elbrusz irdatlan tömegéhez. Aztán a gravitációs anomália megszűnte után, mintha mi sem történt volna, simán landolt a célállomáson, ahol a hajózó személyzetnek fel se tűnt, hogy egy utassal kevesebb szállt le a gépről.
Géza bácsi – már az a fogékony lélek, aki harminc évvel korábban volt –, így került egy tündérmesébe, ami aztán kísértethistóriára változott.

Nem csoda, hogy a fenséges Elbrusz behavazott fennsíkjának hipnotikus hatása alá került a frissen kapott szolgálati útlevelére büszke kis főelőadó. Így történhetett, hogy az egykor Jampinak csúfolt magyartanára és Herczeg Ferenc Az élet kapuja című regényének szereplői együtt változtak át a víziójában. Az átváltozós trükkök végén az emlékbeli szuggesztív tanárfigura már a rászedett Vértesi Tamást kicsúfoló kámzsás barát alakjában jelenik meg:

„A fekete barát kerek kis tükröt tartott Tamás szeme elé. Tamás a saját kisebbített arcát látta benne. A barát most a kámzsája ujjával megtörülte a tükröt és ekkor színes kép jelent meg az üveg alatt. Az ifjú apát a Bakócz-család címerét látta a tükörben. A fekete ember a köntöse ujjával újra végigsimított a tükrön, a kép eltűnt, és Tamás megint csak a maga dúlt ábrázatát látta.”

Most a fiatalok kapták fel a fejüket:
– Hiszen az a fényképezős okostelefon! Pont így töröljük és csúsztatjuk tovább a fényképeinket!
Gyorsan utánanéztek az interneten: Az Élet kapuja 1920-ban jelent meg. Tehát az író a negyedszázaddal később feltűnő okostelefont megjövendölte a regényében, és visszavetítette a reneszánsz idejére. Ezt az anakronizmust!

Géza bácsi örömmel nyugtázta a távoktatás során házilag korrepetált tanítványai fogékonyságát:
– Hát akkor tartsunk egy ráadás irodalomórát! Herczeg Ferencet ötven évig kihagyták az irodalomtörténetből, ezért lehet, hogy az érettségin nem is találkoztok vele. De azért csak töltsétek le a regényének teljes szövegét! Nem fogjátok megbánni.

Bakócz Tamás bíboros 1513-ban színes főúri kísérettel és a kincsesládáival bevonult Rómába a pápaválasztásra. Hajszál választotta el attól, hogy II. Gyula után ő legyen a következő pápa. De a bőkezű megvesztegetési hadjárata, és a gondosan kidolgozott stratégiája kudarcot vallott a csiszolt itáliai cselszövések világában.

Az unokaöccsét és fő bizalmasát, a címzetes apát Vértesi Tamást – aki az egyházi címe ellenére inkább volt egy hadra termett ifjú –, behálózta bizonyos Fiametta nevű előkelő kurtizán, akinek udvartartásában a válogatott hatalmi és szellemi elit talált igazi reneszánsz stílusú társaságra, amit Herczeg Ferenc egy művészi tablóban tár az olvasó elé. A „barbár” honból való fiatalt elkápráztatta ez a kavalkád. És főleg az elbűvölő Fiametta, aki színleg segített felépíteni Bakócz Tamás stratégiáját. De nemcsak rászedte, hanem a „fekete barát”társaságában még ki is csúfolta a kárvallott magyarokat.

A tanítványait éppen úgy elkápráztatta a történet, mint a tündérmesébe keveredő fiatalkori Géza bácsit az egykori magyartanárának a kámzsás fekete baráttal egybe mosódó mesebeli alakja.
Mert az illúziót ébresztő hegyen az átváltozós tanár („a Jampi”!) felvette a fekete kámzsás barát alakját, és emlékképeket mutatott fel a múltjából a kis főelőadónak. Stefánia Asszony hiába intette le, egyetlenegyet azért elmesélt.
Hátulgombolós korában egyszer a kertkapun kiszökött a háromkerekű biciklijével. Amikor észrevették, az Apukája kerékpárra pattant és a vasúti töltésnél érte utol. A kiskölköt maga elé ültette, bal kezével felkapta a háromkerekűt, jobb kezével kormányzott és megkönnyebbülve tekert velük haza.

De térjünk vissza a kis főelőadóhoz! A Néne nem véletlenül kérdezett rá az utazóbőröndre. Hősünk lovaglós pózban ráült és nekiindult, mint a Mefisztó egy boroshordó hátán az Auerbach pincéből. (Ennyi csíny engedtessék meg nekem…)

Ki lehet találni, hogy egy hotelban találta magát Tbilisziben, ahol a tréfamester Péter, a művházigazgató Gábor, meg persze Kolja, a tolmácsunk éppen a szobákon osztoztak.



Utoljára változtatva 01-17-2021 @ 03:34 am


Hozzászólás írása
Hozzászólás írása
További
További
Irodalmár profil
Irodalmár profil
Üzenet küldés
Üzenet küldés

Posted Comments

Hozzászóló: a_leb
(Ideje: 01-18-2021 @ 12:35 pm)

Comment: Izgalmas volt, és a rengeteg irodalmi és történelmi utalás különös színekkel tette még érdekesebbé. Örömmel olvastalak. aLéb


Hozzászóló: thyborc
(Ideje: 01-18-2021 @ 04:25 pm)

Comment: Kedves A_Léb, köszönöm az önbizalmat erősítő soraidat. Üdv. Tibor


Irodalom ©

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.34 Seconds