[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 75
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 75


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Fullextra.hu: BLOG, Napló!


BLOG, Napló!
[ Blog (napló) főoldala. | Regisztrálj! ]

A tagoknak lehetősége van saját blogot (Naplót) vezetni, és azokhoz hozzászólni.

Helyes vagy nem hejes?
-: veva
Ideje:: 08-01-2007 @ 05:44 pm

 

Azt olvastam valahol egy írás alatt hozzászólásként, hogy modern versben nincs szükség írásjelekre.
Miért is nincs?
Miért akarjuk mi elfelejteni, s elfelejtetni másokkal is, szép magyar nyelvünk helyesírását, amit pedig kínkeservekkel tettünk magunkévá valamikor az iskolapadban?
Én ugyan kilométerekkel József Attila után kullogok az irodalom színterein, s nem mondhatom el magamról:

        „Én egész népemet fogom
         nem középiskolás fokon
         taní-
         tani!”

Viszont tudom, hogy a leírt szó jelentőséggel bír. Nehogy egyszer majd, egy ilyen helytelenül leírt írásmű legyen a példa bárki előtt is!

Természetesen elnézést kérek mindazoktól, akik a leredukált helyesírást a mű kifejezőeszközeként használják, mert van, amikor maga az írás kívánja meg a helytelen írásmódot, én mégis azt érzem, hogy nagyon sokan azért írnak így, mert ez a módi (vagy trendi, ha jobban tetszik ;) ).

Nem tehetek róla, de nem tudom komolyan venni sem a csupa kisbetűs, sem az írásjeleket nem használó, de az írásjeleket halmozottan használó írásokat sem. Játéknak jó!

Büszke vagyok arra, hogy magyarnak születtem, s hogy ezt a nyelvet - amit sokan, kiknek más az anyanyelvük, olyan nehezen tanulnak meg (mert nehéz) - magaménak vallhatom, s igyekszem jól használni.
Divatok, szokások nem térítenek el ettől!

„...a nyelv szeretete a haza szeretetétől eltéphetetlen érzés.” (Sebestyén Árpád)


 



Utoljára változtatva 08-05-2007 @ 07:21 pm


Hozzászólás írása
Hozzászólás írása
További
További
Blogozó profil
Blogozó profil
Üzenet küldés
Üzenet küldés

Posted Comments

Hozzászóló: Netelka
(Ideje: 08-01-2007 @ 07:06 pm)

Comment: Én pedig azt írtam ugyanoda, hogy egy vers nem attól lesz modern, hogy elhagyjuk az írásjeleket. A modernség nem egyenlő a modernkedéssel. Én azt mondom, oké, ne írjunk úgy, mint mondjuk a XVIII. században, oké, hagyjuk el az írásjeleket (de akkor mindenhonnan - se vessző, se pont, se felkiáltójel stb.), de azért a műved ettől még ne nevezzük modernnek. Egyébként az írásjelet elhagyók azt szokták mondani, hogy ők szeretnék, ha az olvasó, maga helyezné el magában az írásjeleket, tehát szerintük a leírt, helyén használt írásjel úgymond bilincsbe veri az olvasó gondolkodását. Én viszont azt mondom mivel magyarok vagyunk magyarul gondolkodunk hiszem hogy amikor elolvasunk egy szöveget legyen az akár vers vagy próza gondolatban ugyanoda tesszük a vesszőt ahova egyébként is kerülne ahogy ebben a mondatban is feltételezhetően mindenki tudja hová illik a vessző. Naugye :)


Hozzászóló: Audrey
(Ideje: 08-01-2007 @ 09:00 pm)

Comment: Szerintem szó sincsen semmiféle trendről, hanem egyszerűen csak arról van szó, hogy manapság sokan nem tudnak helyesen írni, és egyszerűbb azzal takarózni, hogy ez egy "modern" vers, ahol mindent lehet!


Hozzászóló: veva
(Ideje: 08-01-2007 @ 09:29 pm)

Comment: Audrey! Lehet, hogy abban is van igazság, amit te írsz, de én ismerek olyan jól írókat is, akik szándékosan írnak helytelenül. Viszont, ahogy visszagondolok, a komoly verseik nincsenek tele direkt-hibákkal. Ezek az emberek tényleg játékból írnak "bolondokat" - ezt még el is viselem. Van, aki szerint viszont hozzátartozik a modern vershez az érthetetlenné torzítás. Fejtse meg az olvasó! - felkiáltással. Akkor inkább majd írok magamnak érthetetlen verset, amit magamnak megfejtek! ;( -------------------------------------------------- Netelka! Az az igazság, hogy az a hozzászólás már csak egy utolsó csepp volt az erre a célra tartogatott poharamban. Ha csak az lett volna, nem akadok el benne. ------------------------------- De tényleg! Miért rondítjuk el a nyelvet, ami olyan játékos és gazdag? Kevés népnek van ilyen gyönyörű nyelve!


Hozzászóló: Anna1955
(Ideje: 08-01-2007 @ 11:00 pm)

Comment: Bizony nagyon jól mondod.... Úgy gondolom el kell választani azokat akik nem a nemtudás miatt írnak így....... Talán Picasso festményei lehetnek erre példa. Csodálatosan rajzolt és festett hagyományosan is, mielőtt áttért a végén nagyon híressé vált, számomra teljesen befogadhatatlan stílusra. Mondhatná bárki, hogy azok csak mázolmányok, ki ne tudna olyat, de mégis más, mintha csak akárki így mázolgatna...:)))))


Hozzászóló: wanderer75
(Ideje: 08-02-2007 @ 09:03 am)

Comment: Kedves, Veva! Szerintem a nyelv csak eszköz, amivel megpróbáljuk kifejezni azt, ami sokszor kifejezhetetlen. Mi emberek használjuk úgy, hogy leginkább kifejezze, amit szeretnénk. Ha már József Attiláról írsz, emlékezz csak vissza, hogy pont ő szegte meg a nyelvtani szabályokat a Tiszta szívvel című versében: "Harmadnapja nem eszek" - és ezzel milyen nagy bajba került. A mai, modern versekben sokszor látom, hogy elhagyják az írásjeleket, és bevallom ez nekem nagyon tetszik, mivel egyfajta bátorságra vall. Ha jobban elolvasom ezeket a verseket, úgy érzem, nincs is szükség írásjelekre, azért hagyta el belőlük a szerző, és ilyenkor irigykedem, én nem tudok még olyan verset írni, amiből elhagyhatom az írásjeleket. Jut eszembe, úgy emlékszem: Babits: Jónás imájában sincsenek nagyon írásjelek, mivel ezzel Babits ki akarta fejezni, hogy a szó csak úgy árad belőle ... Aki megszegi a nyelv szabályait, semmi esetre se jelenti azt, hogy nem szereti a hazáját, mivel a hazaszeretet jelenthet mindenkinek más és mást. Én pl. inkább emberekhez kötődöm: barátokhoz, és olyanokhoz, akiket bár nem ismerek, de csodálok ebben az országban, és nem annyira a nyelvhez.


Hozzászóló: mickey48
(Ideje: 08-02-2007 @ 10:15 am)

Comment: A Magyar nyelv helyes használatát , és szeretetét mindennél fontosabbnak tartom mind a vesírásban, mind a prózaírásban! Teljesen igazat adok Vevának is, és Netinek is ebben , magam is ezt vallom...És itt hiába is hivatkozunk a nagyokra, és a szabad nyelvhasználatra - azok a nagyok is elszúrták akkor ! Nem lett volna szabad! Ugyanúgy ahogyan nem szabadna most is mindenféle matematikai jelekkel 1xűsíteni a gyönyörű nyelvünket - Ki nem állhatom ezt a neten terjedő írásmódot...Együgyű, óvodás szintre hozza a világ egyik legszebb, legkifejezőbb nyelvét! Én sem járkálok értelmező szótárral, de azért a Word öt ráengedem az írásaimra - és többnyire hiszek is neki...


Hozzászóló: wanderer75
(Ideje: 08-02-2007 @ 10:19 am)

Comment: Szóval József Attila meg is érdemelte, amit kapott??? És Horger Antalnak volt igaza??Szerintem művészet játék, kísérletezés, melynek fontos része a szabályok áthágása is.


Hozzászóló: veva
(Ideje: 08-02-2007 @ 12:36 pm)

Comment: A szabályok áthágása... - igen! Azok a kivételek. Amikor azonban mindenki a kivételt szeretné követni, azt teljesen másképpen hívják. ;) Gyakran játszom én is a szavakkal, de nem gondolom, hogy ahhoz merészség, esetleg nagyobb tudás szükségeltetik. Azt sem hiszem, hogy egy szleng stílusban megírt vers nagyon nagy érték lenne. Arra jó, hogy egyet nevessen, aki olvassa... - aztán el is felejtheti. A magyar nyelv olyan széles választékot kínál gondolataink megfogalmazására, amire nem tudom képes-e még másik nyelv is (biztos, de én nem ismerem). Lustaságból nem használjuk?


Hozzászóló: Fata_Morgana
(Ideje: 08-02-2007 @ 09:45 pm)

Comment: Egyetértek, vevocska, hiszen tudod. ;) Szépek a mondataid. :)


Hozzászóló: piroman
(Ideje: 08-03-2007 @ 08:29 am)

Comment: Kedves veva! Ezt még eddig nem közöltem, mit szólsz hozzá? piroman: fekete tócsában fekete tócsában sötéten taposok nem is igazán én vagyok az aki voltam kicsit élve kicsit holtan elveszetten ködben tűzben keresve valamit valamit ami tudott még simulni s karcosan dacosan hinni


Hozzászóló: piroman
(Ideje: 08-03-2007 @ 08:35 am)

Comment: Nofene! A tördelést elintézte a gép, pedig az helyettesítette volna az írásjeleket! Oh, jaj! Talán így: piroman: fekete tócsában/ fekete tócsában sötéten/ taposok nem is igazán én/ vagyok az aki voltam/ kicsit élve kicsit holtan/ elveszetten ködben/ tűzben/ keresve/ valamit/ valamit ami/ tudott még simulni/ s karcosan/ dacosan hinni


Hozzászóló: veva
(Ideje: 08-03-2007 @ 09:26 am)

Comment: Szia Piroman! Ez nekem a játék a szavakkal kategóriába tartozik (különben néhányszor botlik a ritmus benne :P). Én is elolvasom az efféle verseket is, de számomra kevésbé tartoznak a "maradandó" kategóriába. Igaz, mostanában nem sokat írok, de nem hiszem, hogy az jönne le a verseimből, hogy egy rigid keretbe próbálnám belegyömöszölni a mondanivalóimat. Azért mégis - szeretem, ha egy versnek (akárminek) van eleje, közepe meg vége, ritmusa, dallama. Ezeknek a láttatását az írásjelek is segítik. Ha verset olvasok, nem rejtvényt akarok (pótolja a hiányzó akármiket!). Napussz! :))


Hozzászóló: kisssp
(Ideje: 08-04-2007 @ 10:59 am)

Comment: Kedves veva! Én úgy gondolom, hogy a költők a tartalom és a forma egysége érdekében választják gyakran a kisbetűk, és főleg az írásjelek használatának mellőzését. Nem feltételezem még az amatőrökről sem, hogy azért nem teszik ki a vesszőket, egyéb írásjeleket, mert nem ismerik a nyelvtani szabályokat. Inkább azt tapasztalom főleg a prózákban, hogy helytelenül használják azokat. Szerintem nem lebecsülendő törekvés, amikor a költő a mondanivalója érdekében mellőzi az írásjeleket úgy, hogy a vers érthető, élvezhető marad. Példaként említem Kormos István (1923-1977) Fehér virág (Az abdai Névtelennek) című versét, és annak elemzését Beney Zsuzsa részéről (Nyitva van az aranykapu Bp., 1979. Móra Kiadó) Írásod fontos kiállás nyelvünk megőrzése, ápolása érdekében.


Hozzászóló: prayer
(Ideje: 08-05-2007 @ 04:07 pm)

Comment: Én mindenféleképpen megvetéssel olvasom azon verseket, ahol nincsenek írásjelek. Sőt, legtöbbször nem bíbelődöm velük. Kínlódja végig az írója. Nekem nincs időm soronként átrágni, hogy mit is akart kifejezni a költő. Nekem a vessző hangsúly legyen, ha meg felkiáltók, vagy megnyomok valamit, akkor a mondat végére teszek olyan kis vonalat ponttal az alján.


Hozzászóló: Netelka
(Ideje: 08-05-2007 @ 07:15 pm)

Comment: Egyébként szeretem a rejtvényeket. De amíg kapható az újságosnál a Füles, addig nem aggódom. Viszont mindig tudom, hogy épp rejtvényt szeretnék fejteni, vagy inkább verset olvasnék.


Hozzászóló: veva
(Ideje: 08-05-2007 @ 07:38 pm)

Comment: Köszönöm! :D Nem gondoltam, hogy ennyi embert megmozdít ez az iromány. Ezek szerint másokat is foglalkoztat ez a téma, örülök neki! Az általánosítás és egyéb nyelvrombolás elleni kiabálásként íródott meg, s úgy gondolom, azaz remélem, hogy ez a divat is lecsitul, s a hordalék majd lassan leülepszik. Ami megmarad, az akár nyelvújításként is felfogható.


Hozzászóló: kisssp
(Ideje: 08-05-2007 @ 07:52 pm)

Comment: Nagyon elgondolkodtatott, hogy vannak olyanok, akik az írásjelek alapján ítélnek meg egy verset...Bizony, jó lesz vigyáznom nekem is...


Hozzászóló: veva
(Ideje: 08-05-2007 @ 09:05 pm)

Comment: Szia Péter! Nem hiszem, hogy az írásjelek alapján! Azért azt nagyon szeretném, ha senki nem értene félre! Az írásjeleket azért találták ki, hogy könnyebben legyen érthető az írás. Ha nincs benne, bizonyára akkor is érthető (a királynőt megölni nem kell félnetek jó lesz ;))) valahogy, de én buta vagyok, és szeretném érteni, hogy miért írta meg valaki azt a verset, vagy bármi más írást. Viszont! Én is szoktam nem szokványos verseket írni - nekem az játék. Más ember hasonló versét is csak játékként tudom felfogni. Ez az én véleményem. Nem muszáj velem egyetérteni, de nem sértő szándékkal írtam, ebben biztos vagyok!


Journal ©

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.36 Seconds