[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 244
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 244


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Fullextra.hu: BLOG, Napló!


BLOG, Napló!
[ Blog (napló) főoldala. | Regisztrálj! ]

A tagoknak lehetősége van saját blogot (Naplót) vezetni, és azokhoz hozzászólni.

Irodalom és Politika
Ideje:: 12-21-2007 @ 08:17 pm

Még diákkoromban hallottam az egyik tanáromtól: "Mindenki politizál. Ha nem politizál, akkor avval politizál, hogy nem politizál." Akkor én ezt egy abszurd hülyeségnek tartottam, de most elmélázva az értelmén, már nem annyira.

Gondoljunk csak bele: aki nem politizál, az nem nyilvánít véleményt, nem vesz részt a közügyekben. Azaz: a köz ügyeiben. Aki nem nyilvánít véleményt, annak nem tudjuk a véleményét; nem tudjuk valójában ki ő; nem is ismerjük; olyan mintha nem is létezne. (Most tekintsünk el az ismert bibliai idézettől: a langyosokat kiokádja az Úr, az Ő szájából.)
A hallgatás, mint tudjuk, beleegyezés. Tehát, aki hallgat, a többségi véleményt osztja. Vagyis a többség pártján van. Pártos. Politizál.

Amikor valami kritikai megjegyzést teszünk, vagy csak felhívjuk valamire, máris politizálunk. (Kivéve, ha a legbelsőbb személyes ügyeinkről - családi dolgok, szerelem, stb.)
Amikor azt mondjuk (nyilvánosan): "a sarki kisboltban vett tej összement; na oda se megyek többet!" - máris politizálunk. (A köz befolyásolása; a közből legalább ketten meggondolják ezek után, hogy ott vegyék a tejet.)
Amikor valaki felhívja a figyelmet, pl. József Attila költészetére - politizál. (Ugyanis J.A. be van sorolva valahová - nem mondom meg hová, mindenki tudja -, tehát a figyelemfelhívó azt akarja, hogy megismerjem ezt a világnézetet. Vagyis befolyásol a véleményével - politizál)
Amikor szolidaritást és együttérzést vállalunk egy eszmével, néppel, népcsoporttal, társadalmi réteggel (Pl. a szegényekkel, a szegényparasztsággal a múltban, mint oly sok nagy írónk tette.), a koldusokkal, a hajléktalanokkal, a mozgássérültekkel (pl. a nyitott gerinccel születettekkel) a deviánssokkal, az autistákkal, a betegekkel, a haldoklókkal, stb. - politizálunk.

Amikor valaki engem arra szólít fel, hogy ne politizáljak, akkor nem csak alapvető szabadságjogomban sért (Pl.: a szólásszabadság), hanem kvázi felszólít, hogy haljak meg.

Ki akarja ezek után, hogy ne politizáljak?

(Még egy aprócska megjegyzés: kapásból itt a Főoldalon, a Magazinban 3 írás politizál. Kérném, figyelmeztesse őket valaki!)



Utoljára változtatva 12-21-2007 @ 08:17 pm


Hozzászólás írása
Hozzászólás írása
További
További
Blogozó profil
Blogozó profil
Üzenet küldés
Üzenet küldés

Posted Comments

Hozzászóló: AngyaliAndi
(Ideje: 12-21-2007 @ 08:27 pm)

Comment: Politizálj. Senki nem azt mondta, hogy ne tedd. Csak ne itt politizálj. Nagy különbség.


Hozzászóló: Lacoba
(Ideje: 12-21-2007 @ 08:54 pm)

Comment: Paulus félreérted a dolgot. Minden megnyilvánulásunk, írásunk, tettünk politika is, vagyis annak a része, mert a politika maga a világ. Tehát minden beletartozik. Esetedben, és hasonló esetekben azonban másról van szó. Egy irodalmi oldal azért irodalmi, mert a politika irodalmi részére, ezen értékek közvetítésére hozták létre. Nem párt, vagy tézis, vagy egyéb nem irodalmi politika közvetítésére, és ami a legfontosabb; nem valamilyen dolog elkötelezett megközelítésére, vagy bármilyen általánosítható csoportosulás dolgainak kiemelésére. Még szó sincs arról, hogy jó, vagy rossz írányú... Ugyanis egy írás egyik értéke az, hogy valamilyen mondandóval közelít a szerző az olvasóhoz. Amikor egy irodalmi portálra kattint a net-utazó, akkor szeretné kizárni azt, hogy a politika irodalmon kívüli rengetege továbbra is széttolja az amúgyis fals képernyőt. Ezért nincs jogod engem, mást, aki idetéved becsapnod, mert én egy jó irodalmi alkotást szeretnék olvasni még az irodalmi portál blog-felületén is.


Hozzászóló: Paulus
(Ideje: 12-21-2007 @ 09:05 pm)

Comment: Lacoba! Ha, mint írod, minden irodalom politika is, akkor, hogyan létezik "a politika irodalmon kívüli rengetege"? Önmagadnak mondasz ellent, úgy hogy közben ugyanazt mondod, mint én. AngyaliAndi! Olvasd el mégegyszer írásomat, de figyelmesebben.


Hozzászóló: Lacoba
(Ideje: 12-21-2007 @ 09:15 pm)

Comment: Paulus nem a te írói jogodról van szó, hanem az enyémről, mint olvasóéról. Egy irodalmi portál nem csak az oda írók privilégiuma, mint ahogy itt sem, sőt... Kikérem magamnak, hogy még itt is a világ e kis jónak hitt részén is erről kelljen olvasni. Minden olvasót becsapsz, ez a lényeg. Ha az írásodra kattintunk nem várunk matematika feladatokat sem, de atomfizikát sem, orvosi egészségtant sem, de még a lótenyésztést sem várom, mert a politika, mint a világ ezen részei nem tartoznak ide. Ennyi. Ne akard ezt tovább ragozni, mert unalmas, és nem tartozik ide!


Hozzászóló: Paulus
(Ideje: 12-21-2007 @ 09:55 pm)

Comment: Kedves Lacoba. Ezek szerint, ha valaki, teszem azt, lótenyésztő, akkor nem írhat a saját, személyes blogjában a munkájáról? De ami a lényeg. Egy példával szeretném megvilágítani mire gondolok. Valaki ide, a Magazinba feltette (és méltatta) József Attla Földmadár c. művét. A Földmadár ebben a versben a Szabadság szimbóluma. Nagyon sok ember a világon szabadság-párti. Vagyis liberális. Tehát, aki feltette ide ezt a verset, közvetve a liberalizmus eszmerendszerét népszerűsíti. Remélem most már érthető vagyok, s továbbiakban valóban nem akarom ragozni, ahogy mondtad, a témát.


Hozzászóló: parakalo
(Ideje: 12-21-2007 @ 09:55 pm)

Comment: Valóban minden összefügg a politikával bizonyos szinten, hiszen a politika irányítja, befolyásolja mindennapi életünket. Az azonban egyáltalán nem evidencia szerintem, hogy az ember tudatosan egy politikai irányzatot képvisel véleményével, gondolataival. Hiszen jó magam liberálisnak vélem önmagam a szegényekkel, más vallású- beállítottságú stb emberekkel kapcsolatban ugyanakkor erősen konzervatív vagyok a drogokkal, bűncselekményt elkövetőkkel, család fogalmával és még sok más dologgal kapcsolatban stb. Én nem tudnám magam besorolni.


Hozzászóló: Lacoba
(Ideje: 12-21-2007 @ 10:12 pm)

Comment: Egyik oldalról már megközelítettem Paulus. Most egy másik oldal. Csak akkor írjon valaki bármiről, ha legalább az alapfogalmakkal tisztában van. A példád is bizonyítja, hogy nem ismered ezeket. Több felhasználandó irodalmat tudnék javasolni. Azért nem teszem, mert nem itt van a helye. Azért alapfogalomként (hogy tudd a JA-verset hová tenni): Az irodalom a politika része, így egyértelmű, hogy a irodalom része nem lehet a politika. Ha egy szerző a politika más területeire kalauzol bennünket (lótenyésztés, sport, aktuál-politika, ipar stb.) akkor az irodalom eszközeivel teszi. Ehhez azonban megfelelő - azt is írhatnám valamiért kiemelkedő - ismeretekkel kell rendelkeznie a politika adott területéről. Amikor a költők, írók valamilyen jogok mellé állnak IRODALMI MŰVÜKKEL, egy másik alternatívát vázolnak, mint ami abban a korban éppen elfogadott. Ez az ókortól így van. József Attila költeménye egy gyilkos háború utáni korban született, akkor ezek az eszmék a fejlődést szolgálták az IRODALOM eszköztárával. Ezekre hivatkozni a mai korban enyhe gitt-rágás.


Hozzászóló: Paulus
(Ideje: 12-21-2007 @ 10:17 pm)

Comment: parakolo! Nagyon is érthetően. A konzervatívok liberálisok a felsorolásod első felével, de a liberálisok liberálisok a második felével is. Ezért vagyunk majdnem mindnyájan egyszerre konzervatívok és liberálisok is.


Hozzászóló: Paulus
(Ideje: 12-21-2007 @ 10:25 pm)

Comment: Lacoba! Tehát azt mondod, hogy a Szabadság eszméje a mai korban nem a fejlődést szolgálja. Hát... szépen nézünk ki! Egyébként nekem semmit sem kell ajánlgatnod. Azt, hogy mennyire vagyok tisztában az irodalommal a verseim és egyéb írásaim bizonyítják. Olvasgass egy kis paulusiát!


Hozzászóló: Lacoba
(Ideje: 12-21-2007 @ 10:36 pm)

Comment: Nem mondom Paulus. A szabadság eszméje nem eszköz. A cél, alternatíva, mondanivaló egy irodalmi műben. Az eszköz lehet az irodalom. Az emberek elsősorban emberek, és letojják beskatulyázást, hiszen nem a politikai skatulya miatt lettek emberek. Ugyanis ameddig nekünk valami szabadság(jog), az legtöbbször másoknak nacionalizmus, megkülönböztetés stb. Tehát ismétlem a POLITIKA NEM LEHET RÉSZE AZ IRODALOMNAK, ESZKÖZE SEM. Az irodalom eszközei viszont a politika részét képezik, mint a világon minden. Ha nagyon le akarom egyszerűsíteni az érthetőség miatt, akkor ne írj úgy blogot, hogy azért kelljen nekem hsz-t írnom, mert nem ide való, hanem azért kelljen HSZ-elenem, hogy remek irodalmi olvasmány volt, vagy éppen nem.


Hozzászóló: Lacoba
(Ideje: 12-21-2007 @ 10:55 pm)

Comment: Eddig olvastam. Nos nem olvasom a jövőben, mert be akarsz csapni. Tehát a lényeg itt jött elő. Most már nem kattintok még véletlen sem rá, mert lehet, hogy olyasmivel akarsz etetni, amit nem szeretek.


Hozzászóló: Paulus
(Ideje: 12-22-2007 @ 03:10 pm)

Comment: Kedves lacoba! 1.Ki mondta, hogy a szabadság eszméje eszköz? Én ugyan nem! A politika pedig mindig is része volt, és része ma is az irodalomnak. Ha ezt cáfolod, egy evidenciát cáfolsz, ráadásul nem is cáfolod, mert ez a mondatod nincs ok-okozati összefüggésben az előzőekkel. 2. Az engem a legkevésbé érdekel, hogy a politika milyen eszközöket használ fel az irodalomból. 3. Sehol a Net világában (és a blogvilágban) nem előírás, hogy egy személyes napló irodalmi színtű legyen. És sehol sem írják elő, miről és hogyan írjon a Napló tulajdonosa. Ez csak itt van így. Egyébként, ha valaki, akkor én voltam az, aki már a kezdéskor irodalmi színtű naplót próbáltam vezetni. 4. Én eddig észérvekkel, logikával próbáltam a saját igazamat védeni, de Te személyeskedni kezdtél, ami úgy tudom itt szintén tilos. Nem tudom, észrevetted-e, de kezdesz lekezelő és kioktató hangnemet megütni. Figyelmeztetnélek, hogy nem az iskolában vagyunk, és én nem vagyok a diákod. Ha így folytatod, kénytelen leszek minden vitát beszüntetni veled. 5. Én senkit sem akartam becsapni, és nem is csaptam be senkit! Mutasd meg , melyik írásomban akartam valakit becsapni, és bizonyítsd be, hogy az becsapás volt. 6. Nem kötelező engem olvasni. Én azért olvasok „lacobát”, s ha tetszik, hozzászólok, ha nem tetszik valami, hallgatok. Ezt a módszert ajánlom neked is.


Hozzászóló: Lacoba
(Ideje: 12-22-2007 @ 05:44 pm)

Comment: A válasz-hsz-ed különös és téves megközelítése egy egyszerű dolognak: Nevezetesen: 1. a netező legtöbbször azt üti be a keresőjébe, hogy mit szeretne olvasni, látni. 2. Beüti: irodalom, versek 3. megjelenik jó néhány link, köztük a Fullextra is. 4. Idejön, olvas és egyszer csak rákattint a blogodra, és amit eleve szeretett volna kizárni (aktuál-politika) jelenik meg a monitoron. Erről van szó Paulus. Az összes többi mellé-beszéd. Személyeskedés? Irodalom (speciel a politika fogalmával kapcsolatos irodalom szükségeltetne, mert ezt hoztad ide, nem a saját vagy más irodalmát). Amikor írsz egy ilyen című blogot, nézz utána: - Mi a politika, mi az aktual-politika, mi a politizálás? - és egy kicsit közelebb kerülhetnél ahhoz is, hogy minek hol a helye. A blogodnak semmi köze a te irodalmadhoz, az enyémhez aztán mégannyi sem. Tehát a blogod alatt ez értelmezhetetlen. Itt semmit senki nem cáfol, mert annak nincs itt a helye, nem ez a fórum, ahol ez téma. Én nem vitatkozom erről, csak a tények - mások által már bizonyított fogalmakat írtam le a levegőtlen félremagyarázás helyett. Keresd meg azt a fórumot, ahol ez téma, például ajánlom a saját honlapodat.


Hozzászóló: stevew
(Ideje: 12-22-2007 @ 08:19 pm)

Comment: Paulus (egyik) eltávolított naplóbejegyzése alatt már röviden szóltam, helytelenítve a másik bejegyzés eltávolítását (na, ez bonyolult...). Most pedig nem értem e nagy felzúdulást egy blogbejegyzés kapcsán... Újra ideírom tehát: 1. vagy a rovat elnevezése (címe) hamis, 2. vagy az össztűz értelmetlen. Ha a rovat neve (címe) Blog, s ennek ellenére megtiltják a szerzőnek, hogy - a blogra (naplóra) jellemzően személyes hangvételben reflektáljon valamire, akkor hamis a cím, kész átverés, ugyanis a blog az amúgy is szabad (?) vebes megnyilvánulások legszabadabb formája, amellyel egyet lehet érteni, vagy nem, vitatkozni kell, vagy nem, felelősségre lehet vonni a szerzőt, ha törvényt sért, ám csak úgy visszakézből lesöpörni... Hmmm... Ha viszont a rovatcím VALÓDI blogot akar és feltételez, akkor ez az össznépi (?) felháborodás és sortűz értelmetlen. Paulus blogot (naplót, véleményt, reflexiókat) írt, s jól tette. Lehet, hogy útálom a véleményét v. őt magát, lehet, hogy kedvelem, mindenesetre megvan a saját véleményem, ám ezt nem ökölbe szorított kézzel v. a DELETE gombbal fogom a tudtára adni, hanem mindig olvasni fogom, ha hasonlóképpen vagy másképp, de megfontolandó módon) gondolkodik, mint én, vagy soha többé nem olvasom, ha undorodom tőle. Ennyi.


Hozzászóló: Lacoba
(Ideje: 12-22-2007 @ 08:47 pm)

Comment: Stevew! Paulus blogja nem "törölve" lett, hanem "nem publikus"ra állítva, hogy oda vihesse ahol ez téma. Egyébként akkor állná meg helyét állításod, ha az oldal mint blog-oldalként üzemelne. Itt viszont egy irodalmi oldal nyílt-blogjáról van szó. Személyes, de nyílt. Kicsit furcsa lenne, ha például egy jogi fórum nyílt blogjában Edzéselmélet írásomat vinném be, ráadásul úgy tenném, hogy a címe Edzéselmélet lenne, míg a tartalma mondjuk módszertan.


Journal ©

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.36 Seconds