[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 159
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 159


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Fullextra.hu: BLOG, Napló!


BLOG, Napló!
[ Blog (napló) főoldala. | Regisztrálj! ]

A tagoknak lehetősége van saját blogot (Naplót) vezetni, és azokhoz hozzászólni.

100 éves a Nyugat
Ideje:: 05-18-2008 @ 11:02 pm

 

Szombaton jártam a Petőfi Irodalmi Múzeumban, ahol a 100 éves Nyugatot „ünnepelhetik” az egybegyűlő társaságok. Persze, nem véletlenül akkor vetődtem arra, hiszen beszélgetős-felolvasós maratont rendeztek, ahová kortárs írókat, költőket hívtak össze, hogy beszélgessenek a Nyugattal kapcsolatos érzéseikről, észrevételeikről, illetve, hogy olvassanak fel egy-egy Nyugat-számból valamit, ami a szívükhöz közel áll.

De most nem az előadásokról, és az előadott művekről szeretnék nyilatkozni, illetve csak közvetetten. Inkább egy-két mögöttes gondolatról elmélkednék, amit néhányan előástak a romok alól. Vagyis itt az „ünneprontók” fognak előtérbe kerülni, akik megpedzegették a Nyugat árnyoldalát is.

Verseken és novellákon, illetve regényrészleteken kívül, esszék és kritikák is színre kerültek. Vagyis volt lehetőség a dolgok mögé tekinteni minden téren. Mint például a kortársak közti rivalizálás, amire Kosztolányi Kortársak című művével világítottak rá, ugyanakkor ezzel a téma aktualitását nem vesztettségét is érzékeltetve, és jelezve.

A másik érdekes téma a Nyugatnak való kiszolgáltatottságról szólt, vagyis az irodalom egypólusúságának hátrányáról. Például, amikor Babits szerkesztette a lapot, akkor nagy mértékben az ő elvárásainak kellett megfelelniük az akkor még pályakezdő költőknek. Itt a fiatal Weöres Sándor és egy másik ifjú költő (a neve most nem jut eszembe) egyik levélváltását hozták fel példaképp, amiben Babits szerkesztői „hóbortjait” figurázták ki. Megjegyzem, azért ennek a Babits-hatásnak, alakítgatásnak is meg volt a pozitív oldala, néhány istenes Weöres-versben.

Viszont, ahogy a rivalizálás, úgy ez a kiszolgáltatottság is jelen van még a mai világban (irodalomban). S az ebben a szomorú, hogy úgy néz ki, nem lehet jelentősen másképp csinálni, mert ha ember kezébe kerül valami közhasznú tevékenység, akkor ő azt a saját szemével fogja vizsgálni, vagyis szubjektívvé lesz az egész. Viszont, ahogy Kierkegaard mondja: „a szubjektivitás az igazság, az igazság a szubjektivitás”.

Ezek a problémák meg voltak 100 éve is, és létezőek manapság is. És bár egy alkotás nagyszerű, ha időtálló, változásra és fejlődésre ösztönöz, ugyanakkor mégiscsak elgondolkodtató, hogy emberi mivoltunkban még mindig ugyanott toporgunk.

Talán, ami hasznos lehetne az irodalmárok számára, az az volna, ha több nagyobb gócpontja volna az irodalmi életnek…

 



Utoljára változtatva 05-18-2008 @ 11:02 pm


Hozzászólás írása
Hozzászólás írása
További
További
Blogozó profil
Blogozó profil
Üzenet küldés
Üzenet küldés

Posted Comments

Hozzászóló: szemilla
(Ideje: 05-19-2008 @ 10:16 am)

Comment: ez a Kierkegaard tudott valamit :))) érdemes lenne egyszer erről hosszabban elbeszélgetni: vajon toporgásról van szó, vagy ennek a "játszmának" ez a törvényszerűsége? és vajon tényleg csak az az egy pólus létezik, vagy inkább mindenki számára csak egy? elvégre a Nyugat is a múltté lett, és mikor jelen volt sem kellett mindenkinek jelen lennie, hogy a történelem szívébe zárja... minden esetre jó tudni, hogy vannak ilyen esték, és örülök, hogy hírt adtál róla:)


Hozzászóló: ovobacsi
(Ideje: 05-19-2008 @ 10:33 am)

Comment: ez a toporgás, vagy törvényszerűség... ráéreztél! :) én is ezen gondolkodtam... és nagyon úgy néz ki, hogy törvényszerűség ez a körkörös állapot (emberi létünkből nem bújhatunk ki), amiben azért mindig tapasztalhatunk valami újat, ha nyitott szívvel nézünk a világra... vagyis bízom benne, hogy nem csak önmagunkat ismételjük a hiábavalóságig, hanem spirálszerűen haladunk előre... ;)


Hozzászóló: winner
(Ideje: 05-20-2008 @ 09:02 am)

Comment: Ákos! A magazinba is beküldhetted volna. Mindenestre jó, hogy írtál róla.


Hozzászóló: Zsigaiklara
(Ideje: 05-23-2008 @ 06:26 am)

Comment: A lényegét az utolsó mondatodban jól összefoglaltad, egytértek vele! "Talán, ami hasznos lehetne az irodalmárok számára, az az volna, ha több nagyobb gócpontja volna az irodalmi életnek…"


Journal ©

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.35 Seconds