[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 262
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 262


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Fullextra.hu: BLOG, Napló!


BLOG, Napló!
[ Blog (napló) főoldala. | Regisztrálj! ]

A tagoknak lehetősége van saját blogot (Naplót) vezetni, és azokhoz hozzászólni.

Az indulat, mint természeti dolog
Ideje:: 11-04-2008 @ 08:36 am

"Az indulatoknak alávetett ember nem a maga ura, hanem ura a sors, s ennek annyira a hatalmában van, hogy gyakran, noha belátja a jót, mégis a rosszat kénytelen elkövetni."  (Spinoza)

No, igen! "A sorsnál fenköltebb alibi nincs"- mondta a drága, jó Ancsel Éva, de ez nem változtat azon a tényen, hogy valahogy mégis összefüggnek a dolgok, és ha visszafelé tekintünk, akkor mindig tudjuk, mi miért történt.
Persze, persze! Visszafelé könnyű okosnak lenni. De előre... Szinte lehetetlen.
Minek bármit is tudni, ha úgyis minden el van rendelve?
Ha sors van, akkor nincs szabad akarat, és akkor úgyis megtörténnek a dolgok, ha a fejünk tetejére állunk is. 
Na, eddig magamtól is eljutottam, és saját kútfőből csak annyit bírtam kihámozni, hogy hiába van megírva egy darab, ha nincs, aki eljátssza. Volt már szerencsém ugyanazt a darabot többféle szereposztásban is megnézni, úgyhogy abban is biztos voltam, hogy ugyanazt a szerepet el lehet játszani jól és rosszul is.
Szabad akarat nincs, de szabadság van. A szabadság valami olyasmi, mint jól eljátszani a szerepet.
Pontosan nem tudtam megfogalmazni, csak makacsul hajtogattam, hogy márpedig a szabadság megélhető, tehát létezik. Közben pedig, ugyanilyen konokul hittem, hogy mindannyian valami nagy egésznek vagyunk részesei, ahol minden mindennel összefügg, tehát szabad akarat nincs.

Aztán tegnap találkoztam Spinozával, és végre megint helyére került egy gondolatdarabka a fejemben.
A szabadság felismerés!
Jaj, már csak attól, ahogy leírom, szárnyaim nőnek!
Hát, ez az! Tudni valamit, és jól használni: ebben áll a szabadság.
"A szabadság nem a szükségszerűtől való mentesség, hanem a szükségszerű felismerése"
Mekkora mondat!
Sir Spinoza a matematikára hivatkozik: egy feladat megoldásában elménket minden ízében determinálja a logikai szükségszerűség, elménk mégis tökéletesen ura a helyzetnek.

Hát ez az! Emlékszem, mennyire imádtam az egyenleteket. Olyan volt, mintha valami összebogozott csomót kellene kioldanom, és mikor végre sikerült... Na, igen! Akkor is éreztem a szabadság édes ízét a számban.
Szabadnak lenni annyi, mint a megszerzett tudással megoldani az egyenleteket.

A matematika nem is áll olyan távol az élettől!
Sir Spinoza a szívembe lopta magát.
Micsoda örömmel tölt el, hogy a szabadság forrása a megértés.
Nem adják ingyen. Meg kell értenem magamat és másokat ahhoz, hogy szabad lehessek.
Meg kell értenem, hogy az ember, indulataival EGYÜTT része a természetnek.
De inkább mondja el maga, Spinoza:

"A legtöbben, akik az indulatokról és az emberek helyes életmódjáról írnak, úgy járnak el, mintha nem természeti dolgokról szólnának, amelyek a természet közös törvényeit követik, hanem a természeten kívül eső dolgokról. Sőt úgy látszik, az embert a természetben úgy fogják fel, mint az államot az államban. Mert azt hiszik, hogy az ember a természet rendjét inkább megzavarja, mintsem követi, s hogy feltétlen hatalma van a cselekedetein, és semmi más nem determinálja őt önsaját magán kívül. Azután az emberi tehetetlenség és állhatatosság okát nem a természet közös hatalmának tulajdonítják, hanem az emberi természet nem tudom micsoda hibájának, s ennélfogva megsiratják, kinevetik, megvetik vagy - s ez történik legtöbbször - elátkozzák; s aki pedig az emberi lélek tehetetlenségét különös ékesszólással és élességel tudja gáncsolni, azt szinte isteni lénynek tartják."




Utoljára változtatva 11-04-2008 @ 08:37 am


Hozzászólás írása
Hozzászólás írása
További
További
Blogozó profil
Blogozó profil
Üzenet küldés
Üzenet küldés

Posted Comments

Hozzászóló: piroman
(Ideje: 11-04-2008 @ 12:52 pm)

Comment: Minő szerencse, hogy Spinoza úr ilyen szépen megfogalmazta és Vadalma elénk tárta esendőségünket, amelyik így: már nem is olyan súlyos. :)


Hozzászóló: szemilla
(Ideje: 11-04-2008 @ 01:49 pm)

Comment: drága Piróm:) tudtam, hogy csakis te lehetsz a hozzászóló:))))) magam is nagyon boldog lettem, hogy esténként azokra a csillagokra nevethetek fel, ahová ilyen jó fejek nevethettek, mint ez a Baruch Spinoza nevű fickó:)


Hozzászóló: parakalo
(Ideje: 11-04-2008 @ 03:00 pm)

Comment: Itt ülök és olvaslak. Miközben olvastalak el - el pityeredtem. Nagyon nehéz napom volt ma. Keményfejű bürokratákkal küzdöttem valakiért, aki nem klépes küzdeni önmagáért, a jogaiért. Bár mindenki értené, érezné azt amit Te megértettél és amit nap, mint nap mondasz a szabadságról, a szeretetről, önmagunk és mások elfogadásáról.


Hozzászóló: szemilla
(Ideje: 11-04-2008 @ 04:19 pm)

Comment: jaj, Nóri! én már úgy nézem a világot, hogy kisebb csodának tartom, ha akad két ember, aki érti egymást... és Te mindig itt vagy nekem biztatásul:))) igazán köszönöm!


Hozzászóló: ovobacsi
(Ideje: 11-04-2008 @ 05:03 pm)

Comment: megérteni egymást, és az életet (és elfogadni)... hát, nem könnyű szabadnak lenni... mindenesetre megértem Magát (és elfogadom)... :)


Hozzászóló: szemilla
(Ideje: 11-04-2008 @ 05:23 pm)

Comment: én pedig minden nap megköszönöm a sorsnak... és neked:)


Hozzászóló: Árvai,Emil
(Ideje: 11-07-2008 @ 04:14 pm)

Comment: Nagyon érdekes gondolatok ezek. (Istenes) versgyűjteményemből eszembe jutott kettő. Az egyik: - Balog Miklós: SZABAD BETÖLTENEM - "Nem félelem, sem érdemszerzés vágya indít megtartanom parancsaid. Uram, az élet is arra tanít, hogy ez szolgál testem-lelkem javára. - Tapasztalom szent törvényedben járva, hogy mélységek felett ez égi híd, és tiszta látás, hol a bűn vakít, teherkönnyítő tíz Igéd igája. - És szótfogadnom néked, mi sem gátol, hiszen kihoztál a rabszolgaságból, s szabadságomnak véred volt az ára. - E szabadságban ott van Szellemed, szabad betöltenem törvényedet, mert erre késztet szívemből a hála."


Hozzászóló: Árvai,Emil
(Ideje: 11-07-2008 @ 04:19 pm)

Comment: (A másik:) IFJ. BERKI ANDRÁS: ELLENPONTOK - "Tegnap siettem tengernyi dolgom után, és zord arcát mutatta minden felém; - tegnap megbántottam sok-sok embertársam, s rosszkedvű éjszaka várt még rám. - Ma imával indult napom, kaptam Igét is, üdítőt, vigasztalót. - Ma szerettem újra embert, madarat, virágot, és az utcán a szomszéd is visszaköszönt."


Hozzászóló: Árvai,Emil
(Ideje: 11-07-2008 @ 04:26 pm)

Comment: "...ugyanazt a szerepet el lehet játszani jól és rosszul is." Igaz. (Élet)művészek vagyunk (értsd jól) - hát sok sikert! "Jót s jól - ebben áll a nagy titok" - írta klasszikus költőnk... Üdv.: Á,E


Hozzászóló: Árvai,Emil
(Ideje: 11-08-2008 @ 09:40 am)

Comment: (1992-es szösszenetem:) "Elhatároztam, hogy nem haragszom: és elszállt a haragom. Úgy döntöttem, hogy szeretek: és betöltött a szeretet. ...Nem volt szeretet szavamban: megint csalódtam magamban." --- Szóval... szerencsések vagyunk, ha van önkritikánk (is). Hogy ne javíthatatlan javítók legyünk...


Journal ©

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.37 Seconds