[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 183
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 183


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Fullextra.hu: BLOG, Napló!


BLOG, Napló!
[ Blog (napló) főoldala. | Regisztrálj! ]

A tagoknak lehetősége van saját blogot (Naplót) vezetni, és azokhoz hozzászólni.

Más világ
Ideje:: 12-06-2009 @ 09:59 am

Van ez a Frege nevű fickó. Arról elmélkedik, hogy van-e igazság, és ha van, akkor hol lehet azt fülön csípni.
Arról, hogy van-e igazság, nem nagyon kell töprengeni. Igazságnak lennie kell, mert mindannyian találkoztunk már vele rövidebb-hosszabb időre. És mivel találkoztunk vele, azt is tudjuk, milyen az igazság. Az igazság örök és változatlan. 
No de hol lakik az igazság?
Megmondhatja-e a világ, hogy mi az igazság? A világ változó, így hát változnak az értékei is. Lehetnek egy változó világnak örök igazságai? Rögtön adódik a válasz: nem lehet.

Akkor talán bennem lakik az igazság? Hiszen én vagyok az, aki találkozott az igazsággal, bennem alakult ki a kép róla, nekem van tudásom a mibenlétéről!
Igen, ám, csakhogy milyen igazság az, ami tőlem függ? Hogyan lehetne az örök? Egyébként is, ha jobban odafigyelünk a dologra, akkor itt találkozásról van szó, nem pedig arról, hogy mi találjuk ki az igazságot.

Az igazság tehát valahol máshol kell lakjon: nem bennem, de nem is abban a valóságban, amely körbevesz minket, és amit világnak nevezünk.
Tulajdonképpen bennünk is van egy világ. Egy világ, amely egész életünk során épül és pusztul, adatokat gyűjt és élményeket dolgoz fel, igyekszik a valósággal párbeszédben maradni. És mert mindannyian sajátos szemszögből szemlélhetjük csak a valóságot, így az építőköveink is sajátos módon teremtik meg a belső világunkat. Azt a világot, ahol néha megtörténik az igazság.

Azt mondja ez a Frege nevű fickó, hogy kell legyen egy harmadik világ. Egy harmadik világ, ahol az igazság lakik. Ahol az olyan dolgok léteznek, amelyek örökké igazak maradnak.
Persze, nem szeretjük az ismeretlent, és jó lenne tudni, hol van ez a harmadik világ? Hogyan épül fel, miként működik?
Valami sejtésünk van róla, de nekünk az nem elég! Mi tudni akarjuk.

Nos, én beérem a sejtéssel is, hiszen már a jó öreg Platón is valami ilyesmit gondolt: az örök dolgok, az ideák világa, az kívül esik az emberen, és kívül esik a változó világon.
Az igazságot nem mi találjuk ki, nekünk csak a lehetőség marad, hogy nyitott szívvel rátaláljunk és megragadjuk.

Tündérbogyó jutott eszembe... Hogy vele mindig ebben a harmadik világban érzem magam, ahol minden szép és igaz és örök. Tudom, hogy mi múlandóak vagyunk, tudom, hogy az érzéseink is múlandóak, mégis, ketten együtt részünk van valamiben, ami az örök tartományát képezi.
Soha nem hittem volna, hogy épp Tündérbogyóval jutok el ebbe a világba, mert korábban mindig tudni akartam hova vezet az út.
Most, hogy nem adatik meg még a lehetősége sem annak, hogy önhitten azt gondolhassam, az út odavezet, ahova én akarom, kicsit olyan, mintha elvesztettem volna valamit, ami rákényszerített arra, hogy használjak valamit, amiről nem is tudtam, hogy a birtokomban van. Nem tudnám pontosan nevén nevezni, mi ez a valami, csak azt tudom, hogy most nem akarhatok, de figyelhetek. Figyelhetek az élet apró rezdüléseire, a kapott feladataimra, a belső hangokra, Tündérbogyóra és arra a valamire, ami nem tudni, honnan érkezik.
És egyszer csak összeáll a kép, és ami zavaros volt, érthetővé válik, és ott vagyunk, abban a világban, ami nem én vagyok, és nem is ő, és a valósághoz is csak kevés köze van, mégis igazabb, és teljesebb mindegyiknél, mert letisztult, tiszta, szép és örök.



Utoljára változtatva 12-07-2009 @ 08:51 am


Hozzászólás írása
Hozzászólás írása
További
További
Blogozó profil
Blogozó profil
Üzenet küldés
Üzenet küldés

Posted Comments

Hozzászóló: aranytk
(Ideje: 12-06-2009 @ 02:49 pm)

Comment: Drágai Szemi! Olyan nagy szeretettel olvastalak! Amiről írál, megint, mennyire igaz! Talpunk alatt utóhomoknyi utak, lépéseink előtt egy-egy villanás mutatja, hogy éppen hol járunk... az Egésznek apró töredéknyi részei vagyunk, s talán tényleg semmi befolyásunk nincs, de van képességünk, hogy az igaz pillanatokat felismerjük. Ez olyan hatalmas pozitív energiát tud adni, hogy az új sötétségek és új felvillanások közötti bizonytalan szakaszokon sokáig képesek vagyunk belőle erőt meríteni... Jó volt Tőled újra olvasni! Nagyölelésem!


Hozzászóló: fényesi
(Ideje: 12-06-2009 @ 08:21 pm)

Comment: Mindenkinek igaza van. Pontosabban mindenki igaza, az ő igazsága. A dolgok nem úgy (objektíve) vannak, hanem ahogy azt mi magunkban leképezzük. Mindezeken kívűl vannak a világ kezdete óta meglevő, eredendő igazságok, amik a szemlélőtől függetlenül léteznek, és megmásíthatatlanok. Van, aki meg is tapasztalja azt. Vannak, akik meg is tapasztalták már. Az Útonlevők. Megfogalmazni nem tudják, vagy csak úgy, hogy más nem érti. Nem gyarlóság okán, csak egyszerűen nem tudják másképp mondani. Ez az igazság. Olvastalak!


Hozzászóló: szemilla
(Ideje: 12-06-2009 @ 09:09 pm)

Comment: Igazság szerint úgy akartam kezdeni: "olvasva Aranykati versét..." :) Örülök, hogy eljutott címzés nélkül is a címzetthez, és köszönöm az itt hagyott gondolatokat. Jánosnak külön köszönet az értő tolmácsolásért! Ha nem találkoznánk addig: áldott karácsonyt mindkettőtöknek!


Hozzászóló: Captnemo
(Ideje: 12-06-2009 @ 09:25 pm)

Comment: Csak egy kérdés: mi az a bizonyos "örök"? Aztán egy másik, amit egy régebbi versemben fejtegettem is: melyik igazságról is beszélünk? Az enyémről? Vagy a Tiedről? Vagy a mindenki igazságáról? Létezik egységes igazság? Még teljes egyetértés e, nem még az a nagy igazság. Kicsi, rész igazságok vannak, és azok is hajlanak. Örök igazság meg aztán végképp nincs. Ebben egyetértünk. Mivel külön külön se léteznek, együtt meg aztán... És még talán arról a harmadik világról annyit, hogy minden ember egy külön kis világ. Tehát nem kettő, három, hanem ahány ember, szinte annyi világ van. És megeseik, hogy ezekből némelyek hasonlítanak. Ha ez a két hasonló világ bevonzza egymást, mivel egybeolvadniuk nem lehet, így csak lebegnak a vonzás és taszítás törvényei szerint. De ez nem harmadik világ. Nem. Ez csak egy állapot. És ez is változik, attól függetlenül, hogy milyen erők lépnek fel köztük, és milyen hatások érik kintről. És talán ez az örök. A változás, valóban. De az meg csak változás, és nem az a bizonyos "örök", és "örökké".


Hozzászóló: szemilla
(Ideje: 12-06-2009 @ 09:28 pm)

Comment: hát, most az történt, hogy te is elmondtad a magad gondolatait, meg én is az enyémeket, és a kettő nem találkozott...


Hozzászóló: Anna1955
(Ideje: 12-06-2009 @ 09:37 pm)

Comment: Két emberben az "örök" a legnagyobb, amit az élet adhat. Ha így talál egymásra két lélek, az a valóság! és jólérzed, létezik az örökké fogalma. Jót mosolyogtam a mondaton "Hol lakik az igazság?"...Ugyanis könyvemben az első novellám címe éppen ez, és két ember érzéseit tárja fel ugyanabban a témában... Valóban van saját igazságunk, de szerintem azt mindenki tudja viszonyítani, hogy a másik szempontjából is lehet-e igazságnak nevezni...Az más persze, hogy nem valjuk be, ha nem felénk mutat a mérleg nyelve... Tehát az igazság egy relatív fogalom, melyben csak ritkán van azonosság több oldalról...


Hozzászóló: szemilla
(Ideje: 12-06-2009 @ 10:03 pm)

Comment: Úgy látszik, igaza van Kundera bácsinak: "emberből sok van, gondolatból kevés" :) Avagy veszélyes dolog másokat olvasni, mert még megragadnak a mondatok a fejünkben, aztán azt hisszük, mi találtuk ki őket:))) Én nem hiszem, hogy az igazság relatív lenne. Az nem az igazság, legfeljebb csak az én igazam, amely lehet része az igazságnak, de a részigazság nem lehet az igazság maga. Talán az a legnehezebb az egészben, hogy mikor az igazsággal találkozunk, az élmény csak nekünk adatik meg... Talán tényleg úgy van, ahogy Fényesi mondta: az igazság kimondhatatlan, mert csak a találkozás alkalmával adatik meg számunkra a lehetőség, hogy felismerjük. Az igazsággal való találkozáson nem lehet osztozni - azt csak megélni lehet.


Hozzászóló: Anna1955
(Ideje: 12-06-2009 @ 10:50 pm)

Comment: :))))) Szerintem, nem létezik egyetemes igazság... tehát relatív, mert mindig attól függ, hogy honnan nézzük...:)))) Ha találkozunk vele úgy, hogy el tudjuk fogadni mások igazságát, akkor nagy lépést tettünk, de ez még nem jelenti azt, hogy létezik egyetemes igazság... :))))


Hozzászóló: aranytk
(Ideje: 12-06-2009 @ 11:31 pm)

Comment: Drága Szemi, így, hogy ilyen cselesen kiderült, hogy az írásaink között valamilyen kölcsönhatás alakult ki, különösen megköszönöm a blogban olvasottakat. Megint csak nincsenek véletlenek. Úgy érzem, ez is egy különleges pillanat, hisz tulajdonképpen csak szeretném, ha tudnád, hogy ÉRTEM, ÉS KÖSZÖNÖM! Ölellek :)


Hozzászóló: szemilla
(Ideje: 12-07-2009 @ 07:56 am)

Comment: Az igazság szerencsére nem hit kérdése, de ha úgy tetszik, legyen az egyetemes igazság, hogy az igazság relatív:) (Bár úgy is jó, hogy relatív igazság, hogy az igazság relatív... )


Hozzászóló: stando
(Ideje: 12-07-2009 @ 10:46 am)

Comment: Hol lakika az igazság? Szerintem egy törvénykönyben, illetve a "Törvénykönyvben". Most mondhatod, najah! De melyik törvénykönyvben, hisz azokból is van többtucat, ráadásul mennyi, de mennyi az egymással ellentétesen megfogalmazott kinyilatkoztatás... Fura, de erről meg a fizika jut eszembe, illetve a fény útja két pont közt. Emlékszel? A fény egyenesen jár. Megtaniitották még általánosban, és mi megtanultuk, elfogadtuk. Aztán nőttünk, és valakitől meghallottuk, nem minden esetben igaz a törvény. A fény bizony görbül, elhajlik, úgy is mondhatnánk. Relatiiv lenne hát, honnan nézzük a fény törvényét? Én a fény esetében nem tudom elfogadni, hogy útja relatiiv lenne. Hitem szerint csak másképp viselkedik más és más közegben, hol elhajlik, hol meg egyenesen jár. Hogy ennek az eszmefuttatásnak mi köze az igazsághoz? Magam sem tudom, csak érzem, hogy sok. :)


Hozzászóló: szemilla
(Ideje: 12-07-2009 @ 12:15 pm)

Comment: Najahh!:)))) A fény még csak hagyján! Mert vannak műszerek, amivel mérhető, vizsgálható, amelyek segítségével állításokat tehetünk róla. De mi van a szeretettel, a szépséggel, a jósággal, és a többi olyan dologgal, amelyekhez nincsennek műszereink, mégis naponta állítunk róluk valamit? Lehet egy dolog ma igaz, holnap igazabb, holnapután másképpen igaz? Mi értelme van akkor az igazságnak, ha változó? (Számomra különben éppen azt példáztad, hogy az igazság nem lehet relatív, legfeljebb ismeretlen:) ) /örömteli, szép napokat az ünnepekre!/


Hozzászóló: Boki
(Ideje: 12-07-2009 @ 05:00 pm)

Comment: Kedves Szemilla, Kedves Ági! Háborús nemzedéknek nevezem magunkat, azokat az embereket, akik már a körülöttük zajló eseményeket értőn fogták fel és látták a háborúkat és az azzal járó eseményeket, a pusztulást, az újjáéledést, a gáncsoskodásokat, a fejlődéseket, amit én is és a hozzám korban közel állók láttak és tapasztaltak, akik állíthatják, hogy az a fogalom, hogy „igazság „ nincs. Érdekek vannak, az érdekek alátámasztására és azok teljesítésének megindokolására igazságot kreálunk és azt gondoljuk, hogy az az igazság, amit mi teszünk és gondolunk. Ahány ember, annyi igazság és ahány élethelyzet annyi igazság. Ráérő emberek üres óráikban gondolnak valamiket, leírják, mi megpróbálkozunk azzal, hogy megmagyarázzuk hogy miért azt gondolták, és miért helyes aztán rájövünk, hogy feleslegesen fáradoztunk . Ilyen egyszerű ez és ilyen hétköznapi.


Hozzászóló: szemilla
(Ideje: 12-07-2009 @ 06:44 pm)

Comment: Kedves Boki! Én mindössze találkoztam egy számomra sokat jelentő gondolattal, és pusztán ezt szerettem volna "világgá kiáltani." Eszembe sem jutott, hogy az igazság létezéséről, vagy nem létezéséről nyissak vitát.Én csak a gondolatot szerettem volna továbbadni, és természetesen egy gondolattal lehet vitázni is, nemcsak továbbgondolni. Én azt tanultam, hogy minden tudománynak az igazság keresése a célja, így számomra az igazság megkérdőjelezése a tudományok megkérdőjelezését is jelentené, ezért nem teszem. Tiszteletben tartom a véleményedet, hiszen valóban: amit te átéltél, arról nekem fogalmam sem lehet. Azonban felmerült bennem a kérdés: ha a háború elég ok arra, hogy kijelentsük azt, hogy nincs igazság, akkor mi lesz a többi alapvető értékkel: a szépséggel, a jósággal? Az sincs? Mert persze, tekinthetünk úgy erre az egészre, hogy ráérős emberek, üres óráikban lejegyzik a gondolataikat és sokszor haszontalannak tűnik mások számára az ezzel eltöltött idő, de akkor mit gondoljunk az irodalmárokról? Ők mit tesznek, ha nem éppen ezt: figyelik a világot, próbálják szavakba önteni az érzéseiket, és lejegyzik mások számára azt, amit csak ők ismerhetnek igazán. Hogyan lehetne haszontalan az ezzel eltöltött idő, pusztán azért, mert mások nem értenek bennünket? Az alkotó munka nem lenne munka? Mi az értékmérő? A siker? Az elfogadás? A népszerűség? A mások számára hasznosnak történő minősítés? A magam részéről elképzelhetetlennek tartom, hogy a gyerekeimet nyugodt lélekkel fel tudnám nevelni, azt tanítva nekik, hogy nincs igazság. De az életet mindenki saját tudása szerint éli. Ebben a kérdésben szerencsére nem a bíróság dönt.


Hozzászóló: Boki
(Ideje: 12-08-2009 @ 10:48 pm)

Comment: Kedves Ági! Azt gondolom, hogy nem a legkedvezőbb dolog nagy nyilvánosság előtt bevallanom, hogy a filozófia nem kedves foglalatosságom, nem is értek hozzá, és – anélkül, hogy a leghalványabb szándékom is lenne lebecsülni azokat az embereket, akik kedvvel foglalkoznak vele,sőt, becsülöm is őket- nem is becsülöm sokra . Ebben nem vagyunk egy súlycsoportban, Te nyilván sokkal jobban értesz hozzá. (Ennyit bevezetésül) Az előbbiekben én annyit mondtam, hogy ahány ember, annyi igazság. Tehát nem azt, hogy nincs igazság, sőt Minden ember egy külön világ, egy önálló világ, önálló, vagy legalábbis, külön igazsággal. Ismered azt a hitvallást, amely szerint ”…aki egy embert megment, a világot menti meg, aki egy embert öl meg, a világot öli meg…” A gyerekeidet, a gyerekeinket a magunk igazságára neveljük, amit ideig-óráig elfogadnak, amikor meg már saját életüket élik, úgy tesznek – mert jól nevelt gyerekek- hogy a mi igazságunkat élik . Ha az igazságról beszélünk, nincs viszonyítási alapunk, hogy tényszerűen az általunk deklaráltak foglalják magukba az igazságot. Amikor én érettségiztem, akkor az volt az igazság, hogy a vérnek négy „faktora” van: az:A,B,AB,és 0. Ha most megnézed, legalább 7-8 faktorát állapítják meg, és szerintem ez nem is a teljesség Úgy érettségiztem, hogy az atom ismérve: elektron proton, neutron. Slussz. Most meg már azt tudjuk,hogy az atommag sok- sok részecskéből áll. És nem csak a műszaki életben van így, a társadalmi, az emberek egymásközötti kapcsolatainak minősége- kvázi igazsága-is egészen más, változik. Már a te életedben is, hát akkor az öregebbekében, mint én vagyok. Akkor mi is az igazság. A szépségről: Jóemlékezetű osztályfőnökünk egy beszélgetés alkalmával azt mondta : „Fiuk, a szépség egy bőrnyi vastagságú, ha azt lehúzzuk, mindenki egyforma.” Az irodalmi művekről szólva: Egyetlen író sem az én gondolataimat írja le, hanem a sajátját, és egyáltalán nem biztos, hogy én azt olvasom ki, amit ő akart. Az én szememmel, az én életérzésemmel, tapasztalatommal olvasom, az én világomnak megfelelően tükröződik mindaz,amit ő leírt. Megint csak egy saját példa igazolásul. Negyvenhatban tanárunk bemutatta Az Új világ szimfóniát. Háború után voltunk, háborús nyomokkal és emlékekkel. Bennem, de a többiekben is a háború utáni új világ megzenésített, művészi bemutatását véltük hallani és úgy is éltük át. És csak nagyon sokára tudtam meg, hogy Dvorzák amerikai útján ért benyomásait tárta elénk. Ettől függetlenül, nekem mégis ez a szimfónia még most is a háború végét, az életbenmaradást, az ennivalót, a szabadságot jelent.


Journal ©

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.35 Seconds