[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 226
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 226


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Fullextra.hu: BLOG, Napló!


BLOG, Napló!
[ Blog (napló) főoldala. | Regisztrálj! ]

A tagoknak lehetősége van saját blogot (Naplót) vezetni, és azokhoz hozzászólni.

A pénz társadalmi hatása
Ideje:: 04-14-2013 @ 03:45 pm

A PÉNZ TÁRSADALMI HATÁSA

 

Tegnapi bejegyzésben érintettük a jókedv kérdését, ennek egy lehetséges kiváltó okát szeretném ma elemezni. Mi az, ami a mindennapos életünkben szerepel, kortól, nemtől függetlenül hatással bír? Szerintem erre egy nagyon jó példa a pénz. Természetesen tudom, hogy a pénz nem boldogít még is társadalmilag kulcsfontosságú szerepet tölt be. Meghatározza, hogy egy ember milyen csoportba tartozik (szegény kontra gazdag), milyen életet élhet, vagy akár milyen egészségügyi ellátást kaphat.

A pénz nem válogat, lehet valaki nő vagy férfi, felnőtt vagy gyerek mindenkire hatással van. Embereket taszíthat a mélybe, de pozitív hatással is bírhat. A mai profitorientált világban elkerülhetetlen részévé vált ez a fajta költőeszköz. Bárhova nézünk, bárhol vagyunk a pénz meghatározó szerepe dominál. Nézzük meg egy kicsit részletesebben.

A társadalmat demagóg módon soroljuk háromfelé, legyen szegény, közép és gazdag réteg. Nem kizáró ok ezen rétegek találkozása és összetartása, de általánosságban ez nem divat, nem fedezhető fel. Egy gazdag ház és lakói kevésbé képzelhető el egy szegény család portáján, mint ahogyan fordítva is igaz (nem lehetetlen, de nem túl gyakori). A középréteg igazi alkalmazkodó, hiszen mind a szegény mind a gazdag rétegben képes elvegyülni így bármely csoport gazdagítója vagy szegényíthetője lehet. Végső soron akkor két réteg fedezhető fel amik egymástól hihetetlen távolságokra vannak. A szakadék évről évre csak nő, egyre szélsőségesebb példákat ismerhetünk meg.

A pénz társadalmi hatásai lehetnek pozitívak vagy negatívak, de inkább az utóbbi az elterjedt. A szegény fúj a gazdagra és fordítva. Miért kell ennek így lennie? Értem én, hogy eltérnek egymástól a szokások és a költekezések, de ez ekkora hidat képez?!

Fontos megjegyezni, hogy sajnos a kialakult helyzetért mi is hibásak vagyunk. Elfogadtuk egy rossz szokást, hogy drága mobil vagy autó esetén rögtön az egzisztenciával és presztízzsel párosítjuk (stb.). Miért nem lehet a pénzt egyszerűen fizetőeszköznek tekinteni? Egyszerűbb lenne mindenki élete.

Összegezve a pénz a társadalmi rétegen belülieket összetarthatja, de a rétegek egymásra romboló hatással vannak. Kikerülni nem tudjuk, hiszen túlságosan anyagiasak vagyunk, de egyszerű szemléletváltással és némi gondolkodás átalakítással a rétegek között tátongó rést szűkíthetnénk.

A cikk végén szeretném megjegyezni, hogy jelen írás sarkítja és általánosítja a valóságot. Ettől eltérővel bárki találkozhatott már. Mielőtt az a kritika fordulna meg a fejünkben, hogy mi nem is ilyenek vagyunk, gondoljuk végig mi jut eszünkbe a gazdagokról vagy szegényekről. Előre garantálom, hogy általánosan a közvéleménnyel egyező demagóg általánosításokra gondolnánk.

Az írással senkit sem szeretnék bántani, nem ezért született, nem ez a mondanivalója. Egy lehetőséget ad arra, hogy mindenki végiggondolja eddigi viselkedését és a pénzhez való hozzáállását.

- DD –

Origo



Utoljára változtatva 04-14-2013 @ 03:45 pm


Hozzászólás írása
Hozzászólás írása
További
További
Blogozó profil
Blogozó profil
Üzenet küldés
Üzenet küldés

Posted Comments

Hozzászóló: lena1
(Ideje: 04-20-2013 @ 07:11 am)

Comment: "némi gondolkodás átalakítással a rétegek között tátongó rést szűkíthetnénk" Mi lenne, ha a gazdagok megosztanák a szegényekkel a pénzt? Már nem is lenne tátongó rés a két réteg között.


Journal ©

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.30 Seconds