[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 54
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 54


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Alex történeteiből: Gaston, a pincér

Párizs az Párizs. Aki járt, pláne élt már ott, pontosan tudja. Aki meg nem, ne is álmodja, hogy elbeszélésekből, útikönyvekből valaha is kiderítheti. Korábban még Tihával, aztán amikor elutazott Svájcba, Etienne Várbókival minden héten betértünk a Pantheon melletti Tion-Fa kínai vendéglőbe, kisámfázni a gyomrunkat. Egyszerű, barátságos hely volt, talán Krúdy óbudai kiskocsmáihoz hasonló.
Mivel kiváló konyhájuk volt, nem igen törődtem a pénztár mögött ülő kínai tulajjal, az sem izgatott, ha néha változott a személye, igaz, mindig egy újabb ferdeszeműre. Sokkal fontosabb volt, hogy Gaston – a pincér – maradt. Sovány, harmincas, barnahajú férfi volt, szívélyes, közvetlen modorú, nagyszerű memóriával megáldva. Minthogy (ellentétben barátommal) én többnyire ugyanazt rendeltem, hamar megjegyezte és már kérés nélkül is hozta.
Az én kedvenc menüm feketegombával készített leves volt, üvegesen áttetsző, hajszálvékony cérnametélttel, amit egy csípős mártásban főzött-sütött fiatal, csont nélküli csirkecomb követett. A rizst külön csészében szolgálták fel. Természetesen két evőpálcika is járt mindehhez. Desszerként mindig Lichi-t kaptam. A gasztronómiai élvezet kétszeres volt, egyfelől az ízek, másfelől az evőpálcikák szakszerű használata okán. Mert minden falat aromája ott lebeg az ember körül, amíg a pálcikákkal egyenként kiszedi leveséből a gomba szeletkéket és a tésztát, majd rákortyolja a levest. Aztán folytatódik a csirke falatkákkal és az ízletes rizzsel. Végül elkövetkezik a koronázás, Lichi formájában. Hát van ennél nagyobb gyönyör?
A nyolcvanas évek elején, hogy húsz év elteltével ismét arra jártam, felugrottam a dombra, a Rue Jean-Jacques Ropusseau-ba nosztalgiázni. A Tion-Fa még megvolt. A kasszánál egy új ferdeszemű tulaj ült, de szerencsémre még mindig Gaston volt a pincér. Ugyan az eltelt évek alatt kissé megpocakosodott, a haja is inkább volt már fehér, mint barna. Egymásra néztünk, láttam Ő is megismert. Kezet fogtunk és szó nélkül kísért hajdani törzsasztalomhoz. Megrohantak az emlékek, jó volt körülnézni és csendben figyelni másokat. Jó fél óra múlva rebbentem fel, mert Gaston jött és elém tett egy csésze levest. Ebben fekete gombaszeletkék bujkáltak az üvegesen áttetsző, hajszálvékony cérnametélt alatt, mellette a letakart edényből fiatal, csont nélküli csirkecomb falatkák (sauce relevée) illata áradt, körülölelve a kis tálka rizst. És persze ott volt a két evőpálca is, majd koronának a Lichi. No comment, ahogy mondani szokták.
Nem szívesen törtem meg a varázslatot, de a kíváncsiságom most is győzött, kértem az étlapot. Azonnal értette miért. Elmondta, hogy bizony ezek az ételek már évek óta nem szerepelnek rajta. Hanem amikor a számlát hozta, mégis mellétett egy összehajtott, kicsit sárguló, húsz évvel korábbit. A számlán pedig az 1958-as, régi frankban feltüntetett árakon szerepelt minden, vagyis majdnem ingyen vacsoráztam. Végül két pohár borral a kezében leült mellém koccintani, mert mint mondta nagyon boldog, hogy ennyi év után ismét meglátogattam. Ajándékot nem illik visszautasítani, szívesen ittam vele. Azért megkérdeztem:
- Mit fog ehhez szólni a tulaj? - A szemembe nézett és mosolyogva felelt:
- Itt mindig is én voltam a tulaj (le Patron). Ám így sokkal könnyebb volt ellenőrizni a kínai szakácsokat, pénztárosokat. Leginkább pedig, soha nem bíztam volna vendégeim kiszolgálását másra. Örömömre szolgált, hogy ezt még egyikük sem vette észre. Ön sem, pedig közel a kétszázadik alkalommal tisztel meg. És ha kérhetem, ebből az alkalomból szeretném, ha vasárnap a vendégem lenne. –
Elfogadtam a meghívását.




Cím: Alex történeteiből: Gaston, a pincér
Kategória: Novella
Alkategória:
Szerző: csorba jános istván
Beküldve: January 6th 2006
Elolvasva: 1312 Alkalommal
Pont:Top of All
Beállítások: Küldd el ismerősödnek  A publikáció nyomtatása
  

[ Vissza a publikációk listájához | vissza a Novella főoldalára | Megjegyzés küldése ]


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.25 Seconds