[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 234
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 234


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Egy vers ürügyén
Jules

Én, a tehetetlen, nem akarok más lenni, csak kínzó lelkiismeret. Ha kell, vállalom százezer walesi bárd sorsát, de őrüljön bele az én sirámomba az összes Eduárd...






Gyönyörű őszi hétvége ragyogott a hanyatló Idő homlokán. Aranyló nappalok és barna éjszakák nyújtóztak át a tájon, az én alföldi világom ékes szemhatárán. Az erdők lomhán izzadták aranyló verítéküket, a lombok fakult zöldjén, pihentek a koravén szelek, s a vörösszín bogyók keblében dagadoz már az őszi érettség.
Szeretek ilyenkor a közeli parkban sétálni, a hallgatag templomtorony békés homályán elüldögélni Hamsunnal, a Nobel-díjas íróval, kinek elvették öregkorára az életjáradékát, kinek csodálatos műveiből a norvég erdők édes illata remeg felém.
Vagy Tóth Árpáddal, merengő debreceniségével, Aradból hozott fájdalmával, Keats érett ódáival, a lélek évszakait megéneklő Georgéval, a vallásos misztikus Rilkével, s mindenképpen Adyval. Ö az én zsoltáros, őszi mélabúval áldott költőm, szentem, testvérem.
A hajbókoló hazaszeretetlenség korában olvasgatom a Ki látott engem? című kötetét. Csodálatos versek, talán annál is többek.
Párizsban, a versolvasó fiatalok körében azt tapasztaltam, hogy a franciák úgy merengnek a versek fölött, mint elámult múzeumi látogató a nagy festmények előtt. Az angolok a próféciák szerelmesei, a németek a vágyódások ihletett szellemei, az olaszok a nyelvben élő muzsika fényének menekültjei.
Itt nálunk a versolvasás mindig más, mindig több. Kultusza van a szavalásnak, a szavaló versenyeknek.
Egyetlen nemzetnek sincs annyi hazaszeretetet imádságba foglaló jajdulása, mint a magyarnak. Sokan magyarázzák ezt a sajátos történelmi helyzetünkkel, és biztos, hogy sok igazság van állításukban.
De nálunk a vers ugyanakkor filozófia, és minden nagy vers egyszerre a lelki szenvedésünk hatalmas epikája, belső csatáink balladai végzetdrámája, a nagy tragédiák zokogó intermezzója.
Közös a nagy németekkel, Hölderlinnel, Goethével, Nietzschével az a kiválasztottság szentségérzése, mely Petőfit, Adyt, József Attilát a nemzet Jeremiási méretű profétájává emeli. Csak e két nemzet nagyjai látták nagyságukban kicsinységüket, a keblükben rágcsáló férgeket, az égig felgerjedő eszméink láváit. Ebben is magában áll e két nemzet belső nagysága.

Előttem magaslik a nagy vers: Ady Endre A hőkölés népe című csodálatos költeménye. Az egyik legnagyobb fájdalom, melyben költő a nemzetét siratja.

„Ez a hőkölő harcok népe
S mosti lapulása is rávall,”

...kezdi Ady, s a második sor ma is éget, kínoz, a lélek reszkető húsába váj. A mai magyar szótlanul mereng önön pusztulása tengerének partján. Így élt régen és ma ez a „minden igának barma…”.

„Sohse harcolt még harcot végig,
Csak léhán és gyáván kavarta.

Rendszerváltásnak hazudott nemzetrontás…Ady prófétai lelke, akár Hamleté, egy marokkal szorongat múltat és jövőt. Ha akkor a magyarság meri akasztófára vagy lámpavasra küldeni megnyomorítóit, mennyivel gazdagabb nép arathatná a bőség búzáját.
De egy nemzetet a megbocsátás képessége tesz naggyá, s ebben a magyar mindenekelőtt és fölött áll.. Halottait eltemette, álmait az elme humuszába ásta, s reméli a jobb lelkiismeret szelíd balzsamát. Így van ez jól… Talán.
E nemzet a megbocsátás nemzete, Mária népe és édes gyermeke, mely a jövőt is megbűnhődte. Nincs az a bűn, melyet e nemzet meg ne tudna bocsátani. Töröknek szobrot emel, Habsburgnak kezet nyújt, orosznak békét és felejtést szánt. Védi a svábot, amíg lehet, felemeli a zsidót, s rejtegeti, ahogy lehet. Sokáig egyiket sem, másikat sem. De vérével áldoznak a jobbak, s vért locsolnak a megtévesztők, hamisak, a megkeseredettek. Mindenki így tesz, de több vérrel, több hamissággal, s még több hazugsággal. Csak mi járunk főlehajtva, mintha mi lennénk egyedül bűnösök. Mi, akiket ötszáz esztendőn keresztül földbe gázolt a világ jobbik s rosszabbik fele. Mi, akik menedéket adtunk szlávnak, cigánynak, az orosz pogromok elől idehúzódó zsidónak. Jó példa erre Kecskemét. Katolikus, protestáns, evangélikus, görög együtt hordta, a téglát a városközponti zsinagógához.
Bűnt és vérontást nem torolt meg, s testvérvértől szennyes kézbe belecsapott, békét és jóságot szorított. Csak sírt és zokogott, Bánk bánt, tárogatópanaszt a székely hegyekben, Psalmus Hungaricust és Magyar éneket 1919-ből. Munkácsy Krisztusát, Erkel Himnuszdallamát.
Hiába, a bűnök kivirágzottak a keblén, haragos nagy virágokat bontottak, s a levegő megkeserűdött. De ezek már nem a mi magjainkból gyúltak s égtek a szellem külvárosában, mint vörös lámpás negyedek. Mi neveltük őket, s ők elégettek a nagyravágyás szentségtelen tüzében.

Így hát énekelhetjük Adyval a Margita élni akar-ból a nagy vádkacajt:

„Ennyi Isten nem ült még egy Siont,
Ennyi törvény nem volt, hogy meg ne tartsák.
Ennyi zavar, vágy, indulat, zsidó
Nem tombolt soha semmiféle népben
S tán megkimélem hitességtől énünk:
Meg kell íródjék ez a mi regényünk.

(…)

Olvasom Adyt, talán a legnagyobbat, e könnyeket kivájó és sebeket felkaparó sorokat, s hol van a régi dac, kérdem én?
Elvakartuk, alvadt vérrel fedtük, felszisszentünk, s „nem is annyira fáj”-t hazudtunk. Mert „Vertnek született, nem verőnek.”, zúgja, jajgatja, lélekharanggal kondítja a vers, a mi nagy vátesszel túltelített szimfóniánkat. És laokoóni fájdalommal üvölt fel:

„Önerejét feledte mindig,
Sohse szegzett erőt erőnek.”

És Ady van olyan gyarló és igaz, bűnös és szent, Pilátus és Krisztus, hogy a képünkre írja, keblünkbe tapossa, elménket e szavak tőrjeivel sebezze, a magyar filozófiát és eidoszt szentesítsen, átkot és káromlást süssön homlokunkra:

„Nem rúg vissza, csak búsan átkoz
S ki egyszer rugott a magyarba,
Szinte kedvet kap a rugáshoz.”

Így élek, s kérdem hazámfiait, érzik-e a rúgást? Vagy sziszegve hazudjuk, hogy csak a lábunkra léptek. A mellettünk elrohanók rohanása rázza össze testünket.. Érzik –e a hitszegők és a nemzet forrását dühödt gőggel mérgezők, hogy csak néhányan jajdulnak, mikor inni járunk a mérgezett kutakhoz? Mikor felköhögjük a hamis eszmék dögbűzét, mikor nyáladzva záruló ajakkal fordulunk el, s szomjunkba sírjuk a legigazabb fájdalmakat.

„Ma is itt ül lomhán, petyhüdten,
Fejét, jussát, szivét kobozzák
S ha nehányan nem kiáltoznánk,
Azt se tudná, hogy őt pofozzák.”

Behajtom a könyvemet, pedig nincs vége a versnek. Hiába, fejemben dobolnak az utolsó sorok. Én, a tehetetlen, nem akarok más lenni, csak kínzó lelkiismeret. Ha kell, vállalom százezer walesi bárd sorsát, de őrüljön bele az én sirámomba az összes Eduárd, Marx, Sztálin és Kádár. Reszkessenek a föld alatt és a pokolban, hogy e földre vetett magyar Adyért mer kiáltani, Adyt mer szavalni, Adyt tanít, s a magyar próféciák szent áldását meri osztani.
Így hát én, szánalmak koldusa, belekiabálom e csodás alföldi őszbe a Párizzsal vert magyar iszonyú jaját:

„Csak a Csodák-Ura meglátná
Végre ezt a szánalmas népet,
Adna neki csak egy dárdányi,
Úri, kis kiméletlenséget.

Hogy néhány maradt sereghajtó
Törötten, fogyva azt ne vallja:
Ezért a népért úgyis mindegy,
Ebsorsot akar, hát - akarja.”
Ideje: Szeptember 11, vasárnap, 20:38:10 - Administrator

 
 Nyomtatható változat Nyomtatható változat  Küldd el levélben! Küldd el levélben!
Vissza Rovathoz

Dolgozat

"Egy vers ürügyén" | Belépés/Regisztráció | 25 hozzászólás | Search Discussion
Minden hozzászólás a beküldő tulajdona. Nem feltétlenül értünk egyet velük, és nem vállalhatunk felelősséget a hozzászólások tartalmáért.

Névtelenül nem lehet hozzászólni, kérjük regisztrálj

Re: Egy vers ürügyén (Pontok: 1)
- bogumil Ideje: Szeptember 12, hétfő, 04:20:48
(Adatok | Üzenet küldése)
megrázó dolgozatot írtál.Könyörtelenül elénk tártad a magyar lélek valódi énjét.A nagyok ezt már régen érezték,tudták,váteszi jóslatuk is bevált.Mi sajnos a magyar lélek hanyatlásának,a széthúzásnak korában élünk.A rendszerváltást a tömeg sorscsapáskén téli meg. A kötő szavaival zárom hsz-emet:.."vajon lehet-e jobbra várni,szívűnk és lelkünk fáj bele..." Bogi



Re: Egy vers ürügyén (Pontok: 1)
- csizi Ideje: Szeptember 12, hétfő, 08:12:51
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Ady az Ady, mint a nagyok általában kortalan. Köszönöm írásod admin.



Re: Egy vers ürügyén (Pontok: 1)
- csizi Ideje: Szeptember 12, hétfő, 08:14:08
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Bocsánat, köszönöm írásod Jules. Szívemből írtál.



Re: Egy vers ürügyén (Pontok: 1)
- mango Ideje: Szeptember 12, hétfő, 09:23:00
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Micsoda esszé....

Nem csak Ady érdeme ez,Jules...


szeretettel

Anikó



Re: Egy vers ürügyén (Pontok: 1)
- edami Ideje: Szeptember 12, hétfő, 17:20:56
(Adatok | Üzenet küldése)

Felulmulhatatlan vagy.Nemes szived,
tiszta, mely tuzu hazaszereteted, hited es magas szintu intellektusod vezette tollad.

barati szeretettel
edami



Re: Egy vers ürügyén (Pontok: 1)
- bla (bla@gportál.hu) Ideje: Szeptember 12, hétfő, 20:36:40
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Ön írásában indokolatlanul és önkényesen keveri bele Ady mondanivalójába az ön mai politikával való vitáját, miközben szubjektíven és érvtelenül minősítgeti mások eszméit és tetteit.

Tisztelettel ajánlanám figyelmébe Váci Mihály: Még nem elég c. versét:
Álljon élére politikai mozgalomnak, s tegyen a jobb Magyarországért. Ez jobban kielégíthetné a változtatás iránti szükségletét...mely ez írásban - bármíly magas röptű is - csak korlátozott körben munkálhat...

Egyébként hány arca/nickje lesz még nálunk?



Re: Egy vers ürügyén (Pontok: 1)
- lelmik Ideje: Szeptember 12, hétfő, 20:43:51
(Adatok | Üzenet küldése)
Kedves Jules!

Nem szoktam hozzászólni a Fullextrán közölt írásokhoz, most kivételt teszek: megemlítem, hogy bár Hamsun nyilvánvalóan megérdemelte a Nobel-díjat, de fasisztaként, illetve a német fasizmus támogatójaként népe és a világ jóérzésű embereinek megvetését is /utóbbi tényt még a mai lexikonok sem tagadják le!/, így nem értek egyet a tekintetben való sajnáltatásával amiért öreg korára megvonták tőle a nyugdíjat. /Azon is el kell tűnődnöm: ha ezt a cikkéhez hozzászólók tudják, akkor miért nem említik meg hozzászólásaikban?/
Az, hogy a "magyarság" /ami egyébként meglehetősen tág fogalom/ mennyire volt toleráns más nemzetekkel szemben, meglehetősen bonyolult dolog, amit Ön, szerintem, leegyszerűsít, ami nem volna baj, csakhogy rosszul egyszerűsít le, így például a zsidókkal a második világháború alatt történtek nem vallanak éppen valami nagy toleranciára, bár ebben nem a "magyarság" bűnös "általában", hanem csak a magyarság egyrésze, erről pedig pontosabban kellene szólni. /Megint csak el kell tűnődnöm: a Fullextra olvasói ezt nem tudják - vagy esetleg nem tartják érdemesnek hozzászólásaikban megemlíteni?/.
Írása egyébként olvasmányos és annak örülök, hogy szereti Ady Endre verseit.

Szívélyes üdvözlettel: Lelkes Miklós



PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.35 Seconds