[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 239
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 239


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Húsvét III.
Lacoba

Ketten kihúzták a lányt, ha vonakodott is és a kúthoz vitték. Ott aztán vödrökkel friss vízzel úgy leöntötték, hogy bőrig ázott.


Nagypéntek
Jézus kereszthalálának emléknapja, a legnagyobb böjt és gyász ideje. Jézus tudta, hogy már minden beteljesedett. Ezért, hogy az írás egészen beteljesedjék, így szólt: - Szomjazom! - Volt ott egy ecettel telt edény. Víz helyett abból adtak neki. Amint Jézus az ecetet megízlelte, így szólt: - Beteljesedett! - Aztán lehajtotta fejét és meghalt. Jézus halálának emlékére elkészítik a szentsírt a templomban. A falu legügyesebb mesterei készítették. Évről-évre mindig szebbet. Saját magukkal vetekedtek, mégis tudtak újabbat, különlegesebbet alkotni.

Nagyszombat
Nagyszombaton a feltámadási szentmiséig gyászolt a falu népe. Megszentelték a gyertyát és gyönyörű énekek közepette körbevitték a templomon. A körmenetet feltámadási énekek harang- és csengőszó kísérte végig.

Húsvétvasárnap
Jellegzetes szokása a húsvét vasárnap reggeli ételmegáldás volt. Az ételek megáldására már Krisztus is példát mutatott a kenyérszaporítás csodájával és az utolsó vacsorán. Az asszonyok a szépen megfont kosarakba rakták az ételeket: húsvéti sonkát, kenyeret, kolbászt illetve legfőként a böjt utáni első zsírosabb ételeket. A kosarak tetejére szebbnél-szebb terítőket tettek. Nálunk Zagyván jellemző volt a fehéren hímzett terítő, melyet a hímzés mellett még a mintázat néhány részének kivágása is díszített. Húsvétvasárnap kezdődött a tavaszigadalom. Az esti mise után kezdődhetett a bál. A böjti, másod-, harmad-böjti párok már együtt mentek a mulatságba, a gardír sűrű kísérete mellett. Érdekes volt, hogy nemcsak a lányos család asszonyai, de a legényes család asszonyai is ott voltak. Sokszor le sem vették szemüket a párocskáról csak reggel. Persze azért figyeltek minden kis mozzanatra. Nagy pusmorgás kezdődött, ha a Farsangkor már-már összeboronált pár külön-külön jelent meg a mulatságon. Mindent tudott mindenki, mégis rendesen megforgatták a történteket: "Nem tetszett neki... Raó se hedereít ez a jaóny, 'la!... Kosarat szőtt nekije... A' lett, hogy valami szelei jaóny elcsavarta a fejit. Azzal van sülve-főve... Mire való maó e', 'la?..."

Húsvét hétfő elsősorban a fiatalság ünnepe. Ősi szokás volt, hogy a férfiak csak húsvét második napján locsolkodtak, a nők harmadik nap. Ha valamelyik férfi megszökött a locsolkodás elől, azt a lányok bepótolhatták még a következő nap is.
Az egész locsolkodás a tavaszi megújulás, újraéledés, egészséges évkezdés jelképe. Úgy is mondták, hogy „Locsojjuk meg, hogy ne rozsdaójjon!” Vagyis egészséges legyen, mert a rozsda a sárgulás jele. A piros tojást azért kapják a legények, hogy ők is pirosak, azaz egészségesek legyenek. A le-gények kora reggel összegyűltek és kezdték a lányos házaknál a locsolkodást. Ketten kihúzták a lányt, ha vonakodott is és a kúthoz vitték. Ott aztán vödrökkel friss vízzel úgy leöntötték, hogy bőrig ázott. Az akkori viselet és a szokások miatt a legényeknek szinte ez volt az első alkalmuk, hogy az átázott szép blúzon, szoknyán kívül egy-egy domborulatot, sejtelmes hajlatot, formás gömbölyűséget is megpillanthassanak. Napokig, hetekig tárgyalták utána egymás között a gyönyörűséges előrelépést. A lányoknak persze azonnal át kellett öltözniük, így a legényeknek volt alkalmuk kicsit iszogatni a háziakkal, majd következhetett a szagosvizes locsolkodás.
Részlet Földi László: Aggyig taóncojj című kötet, A páncél című novellájából.
…A mai gyerekek, legények már nem nagyon locsolkodnak. Illetve talán a szűkebb családi kör részesül ilyen illatfelhőben. Azt aztán már el sem tudják képzelni, hogyan főzött nekem kölnivizet Angyal mamám, virágszirmokból. Összegyűjtöttem egy kisebb kosár illatozó ibolyát. Ő egy szép korsóba tette, amiben egyébként a kecske-írót (ma kefirnek hívjuk) szokta tartani. Desztillált vizet, amivel felöntötte, és jól belemorzsolta a virágokat. Aztán egy hétig is érlelte, majd pelenka-anyagon leszűrte. Nem volt nagy illata, de tipikusan ibolyaillat volt. Igazi – mondogatta. Ebbe persze – csak úgy bolondításként – a bolti szagosítóból is tett, aminek sokkal tömörebb volt az illatállaga. Nagy megtakarításnak számított ez, hiszen néhány cseppből egy egész üveggel készült. Különleges dolog, azt is visszaidéznem, hogy mivel is locsolkodtak a zagyvai legények megfigyeléseim alapján. Ugyanis a legszélsőségesebb megoldásoknak is szemtanúja lehettem. Láttam a nővéremet a kút felől szaladni, amikor Csikós Jóska és Berci Pityu zúdította rá a jéghideg vizet. A széléből még én is kaptam, úgyhogy nemcsak a lánycsapatnak, hanem nekem is újra kellett öltöznöm. Aztán emlékszem, hogy az akkor még kristálytiszta Zagyva-patakban hogyan töltöttük utána a fogyóban lévő kölnit. Még jó időben, amikor a fele sem fogyott el, így megfelelő illata volt ezután is. Láttam, amint a szoba leghátsó zugába dugja a lánycsapat a vödröt, nehogy rátaláljon a következő legénybanda, hiszen már a harmadik garnitúra ruha is csuromvizes lett. Azonban Zagyva legfurmányosabb locsolószerszámát minden évben Földi Bandi bátyám produkálta. Az öltöny bal zsebébe volt beszerelve az ablakmosó flakonja, onnét vékony gumicsőben folytatódott hátul, majd a jobb kabátujjon át egészen a kézelőig. Amikor jobb kezében az álca-kölnisüveggel közelített a leányzó hajkoronája felé, bal kézzel megnyomta a zsebében a flakont, nem kis meglepetést okozva ezzel a gyanútlan lánynépnek, akik sűrű sikoltozás közepette sokáig taglalták honnét is jött a váratlan áldás?

/Folytatása következik/
Ideje: április 15, szombat, 19:50:17 - fullextra

 
 Nyomtatható változat Nyomtatható változat  Küldd el levélben! Küldd el levélben!
Vissza Rovathoz

Dolgozat

"Húsvét III." | Belépés/Regisztráció | 4 hozzászólás | Search Discussion
Minden hozzászólás a beküldő tulajdona. Nem feltétlenül értünk egyet velük, és nem vállalhatunk felelősséget a hozzászólások tartalmáért.

Névtelenül nem lehet hozzászólni, kérjük regisztrálj

Re: Húsvét III. (Pontok: 1)
- bogumil Ideje: április 15, szombat, 19:53:31
(Adatok | Üzenet küldése)
Ezeknek a visszaemlékezéseknek,már régen a Néprajzi Múzeumban lenne ahelyük.



Re: Húsvét III. (Pontok: 1)
- zsuka49 Ideje: április 20, csütörtök, 13:26:05
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Lacikám, mi is a gyerekekkel azt beszéltük, hogy nekik még milyen jó volt a húsvét.
Még 10-15 évvel ezelőtt is jó kis ünnep volt nálunk is, de már kirepültek a gyerekek, és már nincs az a varázsa a húsvétnak sem.
Még az óvodában most is próbálják belenevelni a gyerekekbe az ünnep lényegét, de a locsolkodás már nem annyira divat.
Sajnálom is a kisunokámat rendesen!!!:))
Azért még a sütés-főzés, összejövetelek, tojásfa állítás, még megmaradt, de ez már nem az igazi - mint ahogy semmi sem!:)))
Zsuzsi



PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.28 Seconds