[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 195
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 195


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Mese II.


Nem is tudom, hogy a jelenkor gyermekei vajon tartanak-e még a vasorrú bábától?


                  Bizony a mesék eme visszatérõ alakja nem egyszer okozott álmatlan éjszakákat gyermekkoromban. Gondoljunk csak a kissé horrorisztikus Jancsi és Juliska történetre, amikor az erdõben eltévedõ gyermekek bizony majdnem ropogós pecsenyévé válnak a Vasorrú bába kemencéjében.Jut eszembe! Hol vannak manapság már kemencék.Igen, tudom, hogy vannak, akik visszaemlékezve valamikori vidám tûzropogásokra, a frissen sült kenyér nem csak szívet, de lelket is melengetõ érzésére, kemencét építtetnek maguknak...Na, de errõl majd késõbb!

                      Szóval ez a vasorrú bába kifejezés mai nyelvhasználatunkban közeli, meglehet, azonos a boszorkány elnevezéssel. A két képzeletbeli jelentés között azonban alapvetõ a különbség: a boszorkány hiedelmeink alakja, természetfeletti erejû személy. A vasorrú bába viszont a magyar népmesék hõse, és éppen úgy természetfeletti lény, mint például a tündér, vagy az óriás.Maga a bába szó szláv eredetû. Érdekes párhuzamra lelhetünk az európai, sõt az európán túli népek meseszerû történeteiben, hiszen a mi vasorrú bábák megfelelõje felbukkan nemcsak - egy 14. századi feljegyzésre alapozva - német, de szibérián túli, ill. török, és vogul nemzetségbeli népeknél is. A mai kor gyermekei, akik "jugiókon",mutánsokon, Bigyó professzoron nõnek fel, talán csak nevetnek manapság a vasorrú bábán, meglehet õ is egy mutáns!

                                        A mesemondás mindig is a régi paraszti világ egyik olyan eseménye volt, ami köthetõ volt valamely visszatérõ foglalatoskodáshoz, vagy éppen a ritka megpihenések egyikéhez. A mesemondás fõszereplõje bizony maga a mesemondó. Az elsõ részben már leírtam, hogy minden mesemondó olyan mesetípust választott magának, amely legközelebb állt saját személyiségéhez, így a hallgatóság már elõre felkészülhetett a varázsmesék csodás elemeire, vagy éppen a pajkos történetek huncutkodásaira.A meseírók személyére vonatkozólag nem lehet csak egy személyt megnevezni, hiszen ezek a történetek nemzedékrõl, nemzedékre szálltak, változtak, alakultak századokon át. Az írásbeliség csak a 18. századtól szerves alkotórésze a magyar parasztság szellemi életének. Igaz, nem irodalmi igénnyel és szinten . Gondoljunk csak a ponyvanyomtatványok nagy népszerûségére a kéziratos énekeskönyvek, nótáskönyvek, võfélykönyvek nemzedékrõl, nemzedékre szálló, át- meg átmásolt példányaira. A családi bibliák hátlapjaira vagy a régi kalendáriumok üresen hagyott oldalaira rendben feljegyezték a fontosabb családi eseményeket, vagy éppen a gazdálkodással kapcsolatos dolgokat. Igaz, tényszerû adatok egy olyan világból, amikor még a kemence fénye mellõl lesték tágranyílt szemmel egy tiszta világ, õszinte gyermekemberei, ahogy lassan kinõ a mese indája, kibújik a tornácra, felkapaszkodik a gémeskútra, majd a templomtoronynál is magasabbra, hogy végül megpihenjen valahol, az emberek lelkében.

Ideje: Július 05, hétfő, 09:06:54 - fényesi

 
 Nyomtatható változat Nyomtatható változat  Küldd el levélben! Küldd el levélben!
Vissza Rovathoz

Életünk napjaink

"Mese II." | Belépés/Regisztráció | 0 hozzászólás
Minden hozzászólás a beküldő tulajdona. Nem feltétlenül értünk egyet velük, és nem vállalhatunk felelősséget a hozzászólások tartalmáért.

Névtelenül nem lehet hozzászólni, kérjük regisztrálj

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.24 Seconds