[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 261
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 261


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Minden madár társat választ


Valamikor vidéken csak aratás után volt szokás lakodalmat ülni.


Engedtessék meg itt néhány személyes jellegű mondat.Apai nagybátyám egy határmenti szabolcsi faluban élt egy, még az ő édesapja által épített vályogházban. (Talán öt évvel ezelőtti érdeklődésemre a helyi önkormányzatnál még azt felelték, áll a ház. ) Gyermekkoromban szinte minden nyarat ott töltöttem. A tiszta szobában volt egy karos pad, és abban Gyula bátyám vőfély holmija.A mai napig emlékszem rá, ahogy egy alkalommal engem is elvitt egy általa igazgatott lakodalomba.Azok a rigmusok, az ünnepi alkalomtól, bortól kipirosult arcok, a pántlikák, az ízek, a muzsikusok!
Egy valamikori házasságkötés az őket - mármint egy párt - befogadó közösségnek is jelentős esemény volt. Tisztesség volt meghívni, és a meghívást el is fogadni! Ének, zene, tánc, nemegyszer az évszázadok óta megörzött szokások, varázslások, dramatikus játékok szórakoztatták a lakodalom résztvevőit, vagy éppen igyekeztek elősegíteni az ifjú pár boldog jövőjét.
A lakodalom menete és mozzanatai elsősorban a menyasszonyt állítják a középpontba. A lakodalom a lányos háznál indul, a kikéréssel. A vőfély itt már jelentős szerephez jut, mivel az ő tiszte a lányt kikérni a szüleitől, ill ő búcsúztatja el a rokonaitól, barátnőitől, leányéletétől. Sok helyütt azonban -és ez egyben az egész lakodalom egyik legmegrendítőbb mozzanata-, a menyasszony és annak édesanyja énekben búcsúzott egymástól. Ez a szokás visszanyúlik egészen azokra az évekre, amikor a leányt akarata ellenére, gazdasági érdekeket szemelőtt tartva adták férjhez, a szülők által kijelölt férfihoz. Természetesen a múltban is köttettek igaz szerelemből házasságok, legfőképpen a szegényebb családok között. Amikor egy legénynek komoly szándékai voltak, akkor barátaival ment el a lányos házhoz, de a többiek távozása után is ott maradt. Amennyiben a szülőknek sem volt kifogása a személye ellen, akkor már nemcsak a legényjáró napokon látogathatta meg jövendőbelijét. Ajándékokat vitt neki, majd amikor megegyeztek, hogy házasságra lépnek, akkor a legény, vagy az édesanyja, vagy valamelyik rokona megkérte a leányt az apjától. Az eljegyzést kézfogóval pecsételték meg, majd jegyet váltottak. Eljegyzés után a fiatalok "a nap alatt voltak", vagyis az egész falu figyelme rájuk irányult.ettől kezdve együtt jártak a táncba, szórakozásba.
A kikérés után a leány hozományát, legfőképpen a tulipános ládát szekérre pakolták, és nagy zeneszóval mentek a vőlegény háza felé. A tulipános ládában pedig a menyasszony saját keze által készített kelengyéje volt, amit leánykodása utolsó 2-3 évében készítgetett el.Hiába tudta, hogy leányként jobb a sora, mint menyecskének, vagy asszonynak, mégis minden leány azon buzgolkodott, hogy mihamarabb párt találjon, mert pártában maradni nagy szégyen volt, akit a közösség kivetett, és állandóan gúnyolt. A lakodalmas menet amerre haladt, minden szembejövőt vendégül látott pálinkával, süteménnyel. (Jónéhány évvel ezelőtt az Eger melletti Noszvajon voltam egy lakodalomban, ahol a templomba menet is ez volt a szokás.) Egyébiránt régi hagyomány szerint egyes helyeken a templomi szertartás nem jelentette a falu előtt az egybekelést, hanem a kikérést meg kellett a délután folyamán ismételni. Igy a templom kapujában színlelt alkudozásba fogott a menyasszony és a vőlegény násznagya, hogy hová menjen a menyassony. Természetesen mindkettő vinni szeretné, így megegyeznek, hogy a délutánt még szülei házában töltheti. Ebéd után aztán nagy zeneszóval ismét elindul a menet kikérni a menyasszonyt. A menetnek azonban akadályokat állítanak.Kifeszített kötelet kell megkerülni, máskor rablóknak öltözve a vőlegény barátai "támadják" meg őket, de még a lányos ház kapuja is zárva, ami csak találós kérdések megválaszolására nyílik csak. A vőfély kikérőjére aztán - a játék folytatásaként-, öregasszonyokat hoznak elébük. Végül csak megkapják a menyasszonyt és vidám énekszóval indulnak- általában kerülővel, hogy minél többen láthassák a menetet - hazafelé. Megérkezéskor az örömapa fogadja az új asszonyt, és ő vezeti be a házba, bemutatván neki új rokonságát.
Sokféle népszokás is kötődik a lakodalomhoz. A menyasszonynak vizes vödröt kell felrúgnia, hogy könnyebben szüljön, a kéménybe kell néznie, hogy fekete szemű, majd piros borral szembeöntik, hogy piros arcú legyen a gyermeke.
A lakodalom befejezése után az új asszonynak rögtön munkába kellett állni. Segédkezett az edények mosogatásában, a ház rendberakásában. A néhány napos ünnepi alkalom után elkezdődő hétköznapokban már nem volt olyan megkülönböztetett helyzete a fiatalasszonynak. De erről majd a következő részben írok.
Ideje: Augusztus 23, hétfő, 12:03:36 - fényesi

 
 Nyomtatható változat Nyomtatható változat  Küldd el levélben! Küldd el levélben!
Vissza Rovathoz

Életünk napjaink

"Minden madár társat választ" | Belépés/Regisztráció | 2 hozzászólás | Search Discussion
Minden hozzászólás a beküldő tulajdona. Nem feltétlenül értünk egyet velük, és nem vállalhatunk felelősséget a hozzászólások tartalmáért.

Névtelenül nem lehet hozzászólni, kérjük regisztrálj

Re: '' Minden madár társat választ'' (Pontok: 1)
- Audrey Ideje: Augusztus 23, hétfő, 13:18:29
(Adatok | Üzenet küldése)
Kár, hogy ezek a kedves népi hagyományok lassan teljesen kikopnak a használatból. A mai városi lakodalmak valami furcsa ötvözetei a falusi tradícióknak (lsd. vőfély!) és a nyugati, amerikai stílusnak (pl. csokordobás, örömapa viszi a menyasszonyt az oltárhoz, lefátylazás, stb.).
De a városi fiatalok már egyre kevésbé elevenítik fel a régi népszokásokat, hagyományokat. Már csak immel-ámmal fordul elő a lakodalmokon olyasmi, mint a tányértörés, a menyasszonyrablás, a cipőlopás, aprópénz söprés, stb.
Sőt, az igazi lakodalmakat hatalmas sátrakban tartották régen! És az egész falut meghívták a lagziba. Az asszonoyk már hetekkel előtte sütöttek-főztek. Na és a dínom-dánom másnap reggelig tartott ám, nem ment el a jónép aludni hajnali egy és kettő között, mint mostanság!!! Volt, hogy több napon át tartott a lakodalom!

Ismét érdekes volt olvasni Téged, kedves Fényesi!!!!



Re: '' Minden madár társat választ'' (Pontok: 1)
- Bogika Ideje: Augusztus 29, vasárnap, 22:48:29
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
A Nógrád megyei Cereden is szokás az, hogy a lakodalmas menet itallal és süteménnyel kínálja, de nem a szembejövőket, hanem a házak előtt ácsorgókat. Muszáj elfogadni. Ugyanitt a házasságkötés előtt összegyűlnek a menyasszony asszonyrokonai, és kimossák a kelengyét. A heves megyei Lőrinciben az asszonyrokonok közösen csinálják meg a csigatésztát a levesbe. Ugyanitt szokás a bakmenyasszony. A menyasszonytánc után két fiatal férfirokon beöltözik piros, szedett-vedett ruhába, és egymással táncot járnak, meg egy kis humoros jelenetet adnak elő, ezt aprópénz, és söröskupak dobálással köszönik meg. Az én esküvőmön is volt ilyen, mert Anyu abba a városba való.



PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.30 Seconds